Минулого тижня, за планами Міноборони та ОБСЄ, відбулася відправка до Росії останньої партії меланжу, який знаходився на складі в Ценжеві. На останню відправку прибули представники країн-донорів. Зокрема, військовий аташе Данії в Україні Уве Хансен, координатор програми місії Фінляндії при ОБСЄ Йоганна Кетова, військовий аташе Норвегії Томмі Анре, радник посольства Республіки Польща в Україні Павел Гембскі та інші.
До складу делегації від Міноборони України увійшли представники департаменту утилізації компонентів ракетного палива, ракет і боєприпасів, департаменту міжнародного оборонного співробітництва, відділу екологічної безпеки, представники командування Сухопутних військ тощо. Очолив військову делегацію заступник міністра оборони України Володимир Омельянчук.
«Це дуже визначна подія для нашої держави, – сказав він. – Починаючи з листопада минулого року вивезено 2930 тонн меланжу. Цього року ми плануємо разом з ОБСЄ завершити роботу з вивезення мелан-жу з бази поблизу містечка Радехів, що на Львівщині. І ця робота дасть нам можливість на третину зменшити кількість запасів меланжу в Україні та, відповідно, й небезпеку для населених пунктів, поблизу яких вони розташовані. Зараз усі ємкості, які є на території бази в Ценжеві, порожні. А це означає, що проживання як у Ценжеві, так і в Івано-Франківську стало цілком безпечним».
Після вивезення меланжу частину, де він зберігався, буде розформовано. За словами командувача Західного Оперативного командування генерал-майора Юрія Думанського, всі офіцери та солдати бази отримають призначення в інші частини й без роботи ніхто не залишиться. За звільненими в запас залишається житло, яке вони займають у Ценжеві, а саме військове містечко буде передано до Майданської селищної ради Івано-Франківської області. Для рекультивації земель сьогодні потрібно 2 млн. 460 тис. грн. За словами генерала Думанського, ці кошти передбачені у бюджеті. Роботи з рекультивації розпочнуться наступного ж дня після відправки останнього потягу з меланжем.
По завершенню процедури вивезення меланжу всі військовослужбовці, які брали участь у його завантаженні, та представники ОБСЄ і російських заводів отримали відзнаки Міноборони України, які їм вручив Володимир Омельянчук.
Нагадаємо, що перша партія меланжу була вивезена з Прикарпаття 21 січня цього року. Вивіз окислювача ракетного палива з Прикарпаття став можливим завдяки ратифікації Верховною Радою меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та Організацією з безпеки та співробітництва в Європі щодо проекту ОБСЄ-Україна стосовно утилізації запасів меланжів (компонентів ракетного палива) у березні 2009 року. Відповідно до міжнародного контракту, підписаного 16 вересня 2009 року в рамках цього меморан-думу, буде утилізовано 3168 тонн меланжу.
У спадщину від СРСР Україні залишилося майже 16,7 тис. тонн надлишкових і некондиційних компонентів ракетного палива (КРП), більшість з яких становлять меланжі (Меланж-20Ф, Меланж-20і, Меланж-20К, Меланж-27і, Меланж-27П).
Comments are closed.