Минулого тижня у Києві зібрали представників регіональних ЗМІ на семінар по пенсійній реформі. Їх переконували – країні без цієї реформи ніяк, пояснювали, чого ж чекати майбутнім пенсіонерам. Побував там і «Репортер».
Без альтернативи
На семінар запросили чимало фахівців пенсійної системи. Найіменитішим гостем був віце-прем’єр і міністр соціальної політики Сергій Тігіпко.
«Багатьма реформами мені доводилося займатися, але пенсійна – одна з найскладніших, – заявив він журналістам. – Середня пенсія за підсумками 2010 року – 1149 грн. Це низька пенсія. Та якби вона була такою у всіх, ще було б терпимо. Але 2 млн. 800 тис. людей мають пенсію нижче 800 грн.».
За словами Тігіпка, пенсійної реформи вимагають демографічна та економічна ситуації в Україні. «Пенсійному фонду не вистачає грошей, аби забезпечити ті пенсії, які вже нараховані, – каже міністр. – Якщо у 2009 році бракувало 30 млрд., то минулоріч дефіцит бюджету склав 34,4 млрд.».
Та основна біда в тому, що українці, як і більшість європейців, – старіюча нація. «Сьогодні у нас солідарна пенсійна система – всі працюючі підтримують всіх пенсіонерів своїми відрахуваннями. 33% до ПФ платить роботодавець, 2% – працівник. Нині в нас 13,7 млн. пенсіонерів, а працюючих – 14,5 млн. Співвідношення 88 х 100. Тенденцій до покращення немає. Без реформи у 2025 році один працюючий утримуватиме одного пенсіонера».
Друга проблема – це зарплата, адже чим вона вища, тим більші відрахування у Пенсійний фонд. Звідси питання про легалізацію праці, зарплат та їх підвищення.
Наголосив Тігіпко і на складній ситуація у співвідношенні пенсій чоловіків та жінок: «Якщо у чоловіків на кінець року середня пенсія була 1307 грн, то у жінок – 872 грн. Жінки працюють на 5 років менше – через це досягають нижчих службових позицій, у них менший стаж, отже й менша пенсія.
Якщо проаналізувати всі ці тенденції разом, то можу сказати – альтернативи пенсійній реформі сьогодні немає», – запевнив міністр.
Довше працюєш – краще живеш
Що ж передбачає сама реформа? Перше, вона не буде стосуватися тих, хто вийшов на пенсію до прийняття відповідного закону. А для майбутніх пенсіонерів пропонують таке.
Жінки. Пенсійний вік збільшать з 55 до 60. Кожного року його підніматимуть на 6 місяців. І так протягом 10 років. Додатковий стимул – за кожні півроку, на які жінка відкладе свій вихід на відпочинок, розмір пенсії буде збільшуватися на 2,5%. Тобто за 10 років вона може зрости на 25%.
Чоловіки. Пенсійний вік не змінюється.
Держслужбовці та прирівняні до них категорії. Жінки йдуть на пенсію у 60, чоловіки у 62. Пенсія становитиме 80% від зарплати, а не 90%, як є зараз. Максимальна пенсія обмежиться 12-ма прожитковими мінімумами.
Працюючі пенсіонери. Як отримували пенсію, так і будуть отримувати, крім держслужбовців і прирівняних до них. Ці люди отримуватимуть так звану робочу пенсію. Після того, як вони припинять працювати, їм нарахують їхню «спеціальну» пенсію.
Військовослужбовці. Мінімальний строк служби для отримання пенсії поступово збільшиться з 20 до 25 років. Пенсія також обмежується 12-ма прожитковими мінімумами і 80% грошового утримання.
Працівники освіти, культури та охорони здоров’я. Для них при виході на пенсію запроваджується грошова допомога у розмірі 10 призначених пенсій.
Крім того, як тільки Закон набере чинності, мінімальний період сплати внесків для отримання права на пенсію збільшиться на 10 років – до 15 років як для чоловіків, так і жінок; мінімальний період сплати внесків для отримання мінімальної пенсії за віком у повному розмірі також збільшено на 10 років (до 35 для чоловіків та до 30 для жінок).
Сергій Тігіпко наголосив: пенсійна реформа не направлена на швидкий результат. Цьогоріч уряду вона нічого не дасть. Але з кожним роком накопичувальний ефект даватиме все більше можливостей виправити ситуацію.
Три рівні щастя
Але і це ще не всі запропоновані зміни. В Україні також передбачається введення трирівневої пенсійної системи.
Перший рівень – солідарна (працюючі своїми відрахунками утримують пенсіонерів), другий – обов’язкова накопичувальна система, третій – недержавне пенсійне забезпечення. Перший рівень – це те, що маємо зараз, третій – не є обов’язковим. А от впровадження другого рівня суттєво позначиться як на сьогоденні, так і на майбутньому більшості з нас.
Що таке обов’язкова накопичувальна система, пояснював Владислав Машкін, директор департаменту пенсійного забезпечення ПФ. «У законодавстві другий рівень з’явився ще у 2003 році, коли був прийнятий закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», – каже він. – Цей рівень мали запровадити, прийнявши окремий закон, коли буде виконано ряд вимог. Серед них – зростання економіки, створення необхідних інформаційно-технічних ресурсів, бездефіцитність Пенсійного фонду тощо».
Та зробити все це державі не під силу. Тож вирішили обмежитися однією умовою – бездефіцитністю бюджету ПФ. За словами Машкіна, орієнтовно цього варто чекати у 2013-2014 роках. Відтоді державна пенсійна система буде дворівневою, складатиметься із солідарної та накопичувальної.
«До солідарної системи сьогодні роботодавці сплачують 33%, працівник платить 2%, – пояснював Машкін. – Ці 2% будуть перерозподілятися на рахунок накопичувальної системи. У перший рік це буде 2%, у другий 3%, і так далі – до 7%. На стільки ж відсотків зменшаться відрахування роботодавця».
Участь у цій системі братимуть особи, які на час її запровадження не досягли 35 років. Звісно, відрахування у 7% добряче вдарять по кишенях працюючих, та Машкін намагався заспокоїти. Мовляв, закон, який зараз у Верховній Раді, передбачає разом із перерозподілом ставки між роботодавцем і працівником ще й збільшення зарплати. Механізми – через зростання мінімальної плати і адміністративні важелі.
Переваги цієї системи розписувала і Наталія Горюк, старший юрист з пенсійних питань. Вона запевнила: ці гроші будуть додатковим джерелом для економіки, адже вони відправляються в інвестування. Хвилюватися не варто, каже Горюк, мовляв, за них відповідатиме держава. Також – ці гроші є власністю особи. Вони навіть успадковуються у разі її смерті.
У теорії нова пенсійна система мала б дати сьогоднішнім працюючим достойну старість. Та весь час виникали запитання – як можна здобути стільки стажу, з чого платити ті внески, якщо і робіт нема, і зарплати мінімальні, і конверти процвітають…
Тігіпко переконував – все вирішуватимуть комплексно. Очевидно, не за горами новий трудовий кодекс і ще купа реформ.
P. S. Сергій Тігіпко висловив прогноз, що пенсійну реформу приймуть у березні цього року.
Comments are closed.