Результати першого туру всі вже знають. За даними Центральної виборчої комісії, лідером президентських перегонів став Володимир Зеленський. У другому турі, який відбудеться 21 квітня, він буде конкурувати з нинішнім президентом Петром Порошенком.
Однак, якби вибори відбувалися лише в Івано-Франківській області, то до другого туру пройшла б Юлія Тимошенко, за яку проголосували 22,5 % прикарпатців, та Петро Порошенко, який отримав 21,3 % голосів. А от Володимир Зеленський на Івано-Франківщині набрав всього 16,07 %, пише “Репортер”.
Загалом на Прикарпатті участь у голосуванні взяли 650 868 виборців – 61,8 % від загальної кількості. Найбільше люду прийшло на виборчі дільниці в Івано-Франківську (виборчий округ № 83) – 105 985 людей. Більшість із них – 26,79 % – підтримали Порошенка, а 16,9 % проголосували за Зеленського.
Також нинішній президент отримав перемогу на виборчому окрузі № 86 (Долинський, Рожнятівський та частина Богородчанського району, а також місто Болехів), Зеленський там набрав 16.2 %. На решті округів (№ 84, 85, 87, 88 та 89) лідером голосування стала Тимошенко.
Як розповів координатор спостереження громадянської мережі ОПОРА на Івано-Франківщині Богдан Морикіт, більшість порушень стосувалися незаконної агітації та роботи виборчих комісій.
«Незаконну агітацію в день виборів спостерігачі ОПОРИ фіксували, як в Івано-Франківську так і в області, – каже Богдан Морикіт. – Зокрема, це були маніпулятивні білборди з написами на кшталт «Думай», «Змінюй» та «Постав галочку – закрий їм лавочку». Довести, що ці білборди є агітацією важко, адже на них немає згадки імені чи прізвища кандидатів, однак використовується стилістика та кольори агітаційних кампаній кандидатів Петра Порошенка, Юлії Тимошенко та Володимира Зеленського».
В Олеші Тлумацького району спостерігачі виявили незаконну агітацію за Олександра Шевченка, у Клубівцях Тисменицького району – за Руслана Кошулинського, в Єзуполі Тисменицького району – за Віктора Кривенка.
«Крім того, ОПОРА зафіксувала дзвінки начебто від штабу ВО «Свобода» із запрошенням прийти на вибори та проголосувати за гідного кандидата від націоналістів, які мають ознаки прихованої агітації», – повідомив Морикіт.
Одне із найбільших порушень у роботі виборчих комісій – 690 зіпсованих бюлетенів. У селі Князівське Рожнятівського району члени комісії поставили позначку «вибув» напроти прізвища кандидата Олександра Мороза.
«Оскільки ЦВК не приймала рішення про внесення змін до бюлетенів, ставити штамп «вибув» члени ДВК не мали права. Тим більше, офіційно реєстрацію кандидата Олександра Мороза не скасовували», – каже Богдан Морикіт.
Якби не оперативна реакція членів ОВК та ЦВК, то швидше за все, 690 виборців не змогли б проголосувати на цій дільниці.
«Помилку виявили 30 березня, – розповів голова ОВК № 86 Віталій Гринишин. – Я написав пояснювальну записку ЦВК, і нам із Києва доставили нові бюлетені. Дільниця відкрилася вчасно, а зіпсуті бюлетені визнані недійсними».
А от у селі Малий Гвіздець Коломийського району комісія видала членам ДВК на п’ять бюлетенів більше, ніж кількість виборців, включених до списку голосування «на дому». А коли спостерігачка ОПОРИ намагалася зафіксувати порушення на камеру, то члени комісії не дали їй цього зробити. Конфлікт владнали після втручання ОВК.
Ще одне порушення ОПОРА зафіксувала у селі Кадобна Калуського району. На дільниці на 60 заяв охочих проголосувати вдома була видана одна спільна довідка від лікаря.
«Також наші спостерігачі зафіксували порушення виборчого права на одній з дільниць в Івано-Франківську, – розповідає Богдан Морикіт. – Голова комісії відмовився надати можливість проголосувати виборцю, який змінив місце голосування. Він постійно плутався і говорив, що виборець має показати то посвідчення про тимчасову зміну місця голосування, то відкріпний талон. Крім того, голова забороняв спостерігачу ОПОРИ фіксувати конфлікт на відео. Довелося викликати поліцію».
Про ще один курйозний випадок на дільниці в Івано-Франківську повідомила регіональний аналітик громадського руху ЧЕСНО Юлія Ободянська. За її словами, члени комісії вирішили зарахували бюлетень за Петра Порошенка з написом біля прізвища кандидата: «Авансом. Будь розумний». Однак, після зауваження спостерігачів, все ж таки передумали і поклали бюлетень до зіпсованих. Мовляв, не хочуть проблем.
Загалом усе пройшло спокійно. Центральна виборча комісія вже готується до проведення другого туру виборів. Виборцям теж треба підготуватися, і добре подумати перед тим як ставити відмітку в бюлетені.
А ще пам’ятайте – виборець має право на одну помилку. Якщо ви з якихось причин зіпсували бюлетень, то можна звернутись до того члена комісії, який вам його видав. Новий бюлетень видадуть в обмін на зіпсований. Але зловживати такою процедурою не варто, бо обміняти бюлетень можна лише раз.
Comments are closed.