Івано-Франківськ продовжує розриватися між індивідуальним і централізованим опаленням. З одного боку, люди часто мерзнуть, тому бажають гріти себе самі.
А з іншого — що більше буде «автономних» квартир, тим більш неякісним і дорожчим стане теплопостачання для тих, хто залишається на централізованому.
Робота без віддачі
Минулого тижня суд поставив крапку в історії, яка тягнулася з 29 листопада 2012‑го. Нагадаємо, тоді сесія міської ради прийняла рішення, яким дозволила відключатися стояками, а не будинками. Таке рішення суперечило постанові Кабміну 2007 року. В ній йдеться про те, що давати дозволи можна тільки побудинково.
Рішення сесії стосувалося кількох десятків стояків, загалом майже 200 квартир з різних будинків і різних вулиць. Воно зобов’язувало тепловиків протягом 10 днів після звернення мешканців видати технічні умови «для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання».
Люди звернулися до КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ТКЕ), але безрезультатно. Їм прийшли відповіді про те, що зараз опалювальний сезон, тож технічні умови будуть видаватися після його завершення.
А 14 січня цього року директор ТКЕ Руслан Гайда висловив незгоду з таким рішенням сесії, подавши заяву до суду. Депутати обурилися: як це — підприємство подає позов на свого засновника?! Вимагали пояснень. Погрожували: якщо Гайда ігноруватиме їхню думку, то вимагатимуть від міського голови Віктора Анушкевичуса його звільнення.
На початку травня Гайда свою позицію пояснив: він є директор підприємства, відтак зобов’язаний відстоювати його інтереси. На його думку, роздача дозволів на відключення від мереж централізованого опалення надавалась у хаотичному порядку. Як наслідок, сьогодні страждає і підприємство, і його користувачі.
«Наведу сухі цифри, — сказав Руслан Гайда депутатам. — На сьогодні є 134 будинки, де 30% квартир має дозволи на відключення, 40 будинків — 50-70% і вісім будинків — понад 70% квартир. Останнє рішення сесії продовжує розбалансування, бо це різні будинки, різні вулиці та мікрорайони».
Гайда сказав, що ТКЕ не вигідно обслуговувати будинки, де є понад 70% відключень. Мовляв, у першу чергу треба відрізати саме там. І вони неодноразово зверталися до мешканців із пропозицією, щоб ті поставили собі індивідуальне опалення. Але безрезультатно. Бо завжди є кілька пільговиків, яким це не вигідно.
«Загальні збитки від відключень і зменшення теплового навантаження по місту становлять 19 млн. грн. на рік, — повідомив Руслан Гайда. — Бо котельні теплову енергію виробляють, а віддачі підприємство не отримує».
Міські обранці вислухали керівника ТКЕ з цікавістю, визнали, що він таки вболіває за підприємство, але пояснили й свою думку: ламати те, що вони зробили, вже не можна. Якщо сесія дала дозвіл, то Гайда зобов’язаний видати людям технічні умови.
Однак, погодилися вони й на компроміс. Пообіцяли, що всі подальші дозволи будуть прийматися тільки після того, як заслухають думку тепловиків.
Ми не в джунглях!
Отже, минулого тижня відбулося судове засідання, в якому взяли участь не лише представники ТКЕ та міськради, а й мешканці, яких стосувалося рішення. Тут суддя Ольга Бабій дала можливість усім поговорити про наболіле.
«На Хіміків, 4 в одній кімнаті повністю відсутнє опалення, — сказав франківець Ігор Пащенко. — І якість опалення в решті квартири бажає бути кращою. Гарячого водопостачання взагалі нема. Щоб потекла тепла вода, треба спустити не одну ванну, а це 20 грн. за кубометр».
«У «Теплокомуненерго» нам кажуть, що їм невигідно і рекомендують відключатися цілим будинком, — обурилася інша мешканка, Лінда Калиновська. — Але ж це 70‑квартирний будинок. Тут є люди, які мають пільги, субсидії або ті, що орендують житло. Відключитися цілим будинком — нереально».
«Живу на п’ятому поверсі, — бідкалася Дарія Фафлей. — У нас тепла майже немає, а в хаті троє маленьких дітей. Квартира повністю запліснявіла, труби поіржавіли, а нас примушують ціле літо платити за опалення».
«Ми не живемо у джунглях, — нарікала Марія Острижнюк. — Тому, вважаю, маємо митися тоді, коли хочемо. І грітися, коли хочемо».
Юрист ТКЕ Оксана Гноянко боронила своє підприємство як могла. Мовляв, є розпорядження міського голови, є графік подачі гарячої води і він виконується. Вода до будинку, акцентувала, надходить належної якості. Бо температура неодноразово замірялася, і в них є відповідні акти. «А от труби, які знаходяться у будинку, до певного часу були власністю жеку, а віднедавна це власність ЄРЦ, — зауважила юрист. — Відповідно заміна даних труб належить до їхньої компетенції».
А на запитання людей: чому впродовж 10 днів не були видані технічні умови, вона відповіла так: «Дозволи зараз не надаються, оскільки рішення оскаржується в судовому порядку».
«Ви вважаєте, що це звільняє вас від виконання? — спитала суддя. — Рішення діє, воно є. Законодавством не передбачено не виконувати через оскарження».
Також Оксана Гноянко звернула увагу суду на те, що є тільки два акти, які б підтверджували неякісну послугу. Підкреслила, що підприємство має практику робити перерахунок мешканцям.
Людей захистив юрист міської ради Андрій Устінський. Сказав, що більшість мешканців працюють, а щоб скласти такі акти, треба викликати представників ТКЕ і чекати їх кілька днів, не виходячи з дому. Зрештою, припустив, що більшість уже й не вірить у дієвість цього методу.
«Людей зобов’язали створити фонд енергозбереження і заплатити в нього по 50 грн. за кожен 1 м2 і вони зважилися на це, — підсумував Устінський. — Плюс до цього ще слід заплатити за котел, труби, батареї. Це досить дорого, наскільки я чув, окупність цього — до п’яти років. Але людям настільки набридла якість, що вони готові на це все».
Врешті суддя таки стала на сторону «автономників», визнавши рішення міської ради законним. Майже 200 квартир Івано-Франківська тепер святкують перемогу. Чи надовго — питання. Бо, як припустив Ігор Пащенко, може бути й апеляція.
На жаль, це не зняло проблеми загалом, а тільки її поглибило. Бо, як підкреслював Руслан Гайда, такі рішення ще більше розбалансовують систему. Як воно буде далі — навіть не беремось прогнозувати.
Comments are closed.