Цьогорічні вибори глави держави майже одразу назвали унікальними. Кандидатів рекордна кількість – 39, а результат не може передбачити ніхто.
Що 31 березня діялося у столичних штабах, «Репортер» бачив разом із представниками фонду Маршала та колегами з Німеччини, США та Грузії.
Охорона і місця для VIP
Фонд Маршала «Німеччина – США» організував для іноземних журналістів такий собі тур штабами кандидатів – Петра Порошенка, Юлії Тимошенко та Володимира Зеленського.
Штаб Порошенка розмістили у музейному комплексі «Мистецький арсенал». Через дорогу – Києво-Печерська лавра, а у приміщенні арсеналу проходять провідні виставки, фестивалі та імпрези. Такий собі натяк на вагомість.
Біля брами волонтери зі списками та охоронці юрмляться на невеликій прохідній. Трохи схвильовано шукають прізвища 16 іноземців. Вже на подвір’ї кілька людей – хтось курить, хтось просто гріється на сонечку. На вході до приміщення – дві рамки, перевірка особистих речей. Охоронці дивляться сумки та оглядають техніку.
Поряд – фотозона: червона доріжка і велетенський банер з численними написами «Порошенко». На рецепції видають бейджі. В цьому ж залі – столи для роботи і перекусу, кейтеринг з кавою, напоями, бутербродами, пирогами. Більшість журналістів тут і залишаються в очікуванні політиків і відомих гостей, яких одразу можна спіймати для коментаря.
У наступній залі – велетенський екран з підвищенням для ведучих, стільці для присутніх, налаштовано кілька камер. Тут час від часу транслюють прямі включення з регіонів про зафіксовані порушення. Далі ще дві зали. Але то вже для VIP-персон – на вході ще два охоронці. Тут теж наливають каву, гостять перекусами і солодким.
Оскільки до штабу Порошенка «Репортер» завітав разом із представниками фонду Маршала та іноземними колегами, у одній з VIP-кімнат – зустріч з експерткою з міжнародних питань Вірджинією Дроновою.
Каже, найбільша загроза цих виборів – з боку Росії. Згідно з дослідженням Global Wealth Report, головна мета Росії – усунути Порошенка, а в парламентських виборах забезпечити максимальну більшість проросійських партій.
«Були кібератаки, підготовка до цього через соцмережі, – говорить Вірджинія Дронова. – Також очікуються атаки на інформаційні системи. Ще одна сфера впливу – активізація військових дій на окупованій території, щоби люди звідти боялися перетнути лінію розмежування і проголосувати. Ми нині посеред військової загрози та інформаційної війни, яка руйнує основи демократії і має на меті створити хаос і вивести людей на вулиці. Це вплив Росії, яка має намір розхитати країну з середини».
За її словами, Порошенко має хороші шанси, бо ще кілька місяців тому він був п’ятим, а в день виборів – другий за результатами соцопитувань.
«Зеленський – непередбачуваний кандидат, але ми знаємо, що його команда мобілізувала молодих виборців. Зокрема, активно пояснювали, як змінити місце голосування, бо молоді люди часто голосують не там, де живуть», – говорить Дронова.
З іграми та алкоголем
Наступний на маршруті – штаб Юлії Тимошенко у приміщенні виставкового центру на вулиці Десятинній. Поряд Андріївська церква та узвіз, а з іншого боку – МЗС. Місце сучасне, модне, як і вся передвиборча кампанія Тимошенко. Одразу на вході – столи зі списками акредитованих журналістів. Тут, окрім паспорта, запитують ще й посвідчення, а до партійного бейджа додають паперовий браслет.
Далі вхід через металошукачі. Могутні охоронці перевіряють особисті речі, при потребі влаштовують додатковий огляд. Одразу за рамками – велика голова Юлі Тимошенко на банері для вітального селфі.
Сходами донизу – одна зала, не така вже й велика. Тут усе вкупі – і конференц- зал, і зона з кавою й печивом, і місця для відпочинку. Стіни прикрашені фото Тимошенко з виборцями. На годиннику 18:00. Тож і журналістів відчутно більше, ніж у попередньому штабі. О 20:00 оголосять перші результати екзит-полів, які звично мало відрізняються від результатів голосування.
Оператори налаштовують камери, журналісти ходять між стійками з кавою та печивом чи нудяться на диванах. Зі сцени доповідають про порушення на Донеччині і Львівщині, згадують і Прикарпаття – підписані одним лікарем 60 заяв на голосування вдома.
У черзі за кавою знайомимося з італійськими журналістами. Мікела Ікаріно говорить російською – її мати звідти. Мікела була на Майдані, згодом – на війні, нині з колегами висвітлюють вибори. За її словами, результати виборів не матимуть великого значення для Італії.
«Після Іловайська було, мабуть, лише дві події, які змусили італійців говорити про Україну. Це Дебальцеве та події біля Керчі», – додає італійський оператор.
Більш нічого цікавого не намічається, тому поспішаємо до штабу Зеленського. Там остання хвиля акредитації триває до 19:00 – треба встигнути.
Штаб Володимира Зеленського – у виставковому центрі «Парковий», на схилі Дніпра. Сучасна будівля зі скла та бетону, відома у Києві ще й тим, що на її даху приземлявся гелікоптер Януковича. Поряд Маріїнський палац.
Одразу на виході з ліфта видають бейджі, з трьох штабів – найбільші за розміром. Вхід – через рамку та особистий огляд. Біля гардеробу – фотозона, далі кімната з настільними іграми: теніс, футбол, хокей. Тут же ресторан регулярно видає теплі страви. Сходи вниз ведуть до іншої зали з баром, зоною для відпочинку та окремим простором для прес-конференцій.
Усім охочим на барі наливають алкоголь. У штабі лунає клубна музика, гамір, купу людей, що далі, то більша задуха.
На великому екрані світиться попередня програма дня. Між офіційними коментарями та виступами членів «Кварталу-95», турнір з настільного тенісу, чемпіонат з караоке, перегляд «Слуги народу».
«Я передбачаю, що Зеленський переможе, бо це дуже схоже на вибори Трампа – та ж культурна ситуація, – говорить журналіст із США Алан Заґє. – Людям потрібне свіже рішення. До того ж, сьогодні все вирішують медіа і соцмережі».
Тим часом у першій залі з настільними іграми – пожвавлення. Це Володимир Зеленський в оточенні охорони і сотні камер грає в теніс з журналістом «РБК-Україна». На кону – інтерв’ю, на які кандидат майже не погоджується. Зеленський програв.
Кількість камер, телефонів і журналістів на квадратний метр зашкалює. В обіймах медійників, які змагаються за найкращий кадр, Зеленський потроху дістається сцени. На екрані вмикається «1+1», оголошують перші результати екзит-полів. 30 % свого кандидата члени команди зустрічають оплесками та гучними вигуками.
Зеленський одягає піджак, дякує всім, хто «голосував не по приколу» і своїй дружині, каже, що готовий до дебатів, якщо дозволять його графіки. Йде, але обіцяє ще повернутися. Обіцяну на 20:05 прес-конференцію переносять на пізніше. Команда залишається святкувати. До результатів підрахунку ще далеко, але залишатися сенсу немає.
Тристоронній медіа-тур Україною «Президентські вибори 2019» став можливим завдяки Фонду Маршалла «Німеччина – США» та фінансуванню Федеративної республіки Німеччина.
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Comments are closed.