В Івано-Франківську нарешті об’єдналися обидві гілки влади – міськрада та виконком. Тепер і голосують одностайно, незалежно від політичної приналежності. А все тому, що керувати містом стає все складніше. «Ми вертаємося у середину 90-х, – сказав на сесії міський голова Віктор Анушкевичус, – коли не було гривні, коли валянками чи ще чимось зарплату давали».
Марцінків, Вітенко, Анушкевичус. Сьогодні вони одностайні у боротьбі з «зовнішнім ворогом»
Отже, минулої п’ятниці міськрада демонструвала напрочуд злагоджену роботу. Між собою не сварилися, а висували претензії «зовнішнім ворогам» – казначейству, міліції, уряду.
Були б золоті дороги…
Почали з казначейства. Уже рік воно проблемно фінансує роботи: дороги, капремонти, інше. Зате зарплати бюджетники отримують вчасно, бо то захищені статті. Натомість, не профінансовано 21 млн. грн. зареєстрованих зобов’язань, із них майже 9 млн. грн. – це дороги.
Як пояснив начальник міського управління Держказначейства Володимир Косик, їхня служба забезпечує обслуговування на основі ведення єдиного казначейського рахунку в Нацбанку. А саме в цьому банку місто цьогоріч взяло позик на 276 млн. грн. Брали-повертали, але зараз Франківськ ще боргує 75 млн.
Начальник міського фінуправління Вікторія Сусаніна додала, що вони подали документи на ще одну позику. Відтак скоро борг становитиме 100 млн. Якщо зовсім просто – 21 винні нам, а ми – 100…
Чому позичаємо? Як каже Сусаніна, Мінфін завищив місту бюджетні показники та занизив дотацію. «Ми очікуємо, що не виконаємо бюджет на 39 млн.», – каже вона. А дотації не вистачить, бо минулого року вона становила 140 млн. грн., а цього – лише 70 млн. «Ось собака, яка зарилася в нашому бюджеті», – прокоментував ситуацію голова бюджетної комісії Роман Онуфріїв.
Тут згадали про податки. Віктор Анушкевичус дав доручення – розібратися, скільки місто має зібрати: ПДВ, податку на прибуток, акцизного збору тощо. «Якби ми отримували всі податки, – продовжив мер, – то наш бюджет був би не 800 млн., а 1,5 млрд. Ми б тут не бачили жодного невдоволеного мешканця, у нас були б золоті дороги, й електронної черги не було б у дитсадки, не мали б проблем і зі стадіоном…».
Натомість, як наголосив Роман Онуфріїв, підприємства не отримують грошей за виконані роботи, не платять зарплату, не нараховують податки та мають за це кримінальну відповідальність. І працювати з бюджетом тепер хочуть хіба камікадзе.
«А в той час ДАІ штрафує ДРЕУ за ями в місті, – обурювався Онуфріїв, – а Антимонопольний комітет, ще один борець за справедливість, штрафує наші підприємства на колосальні суми (певно, малося на увазі ЄРЦ – Авт.). То як це називається, друзі? Де справедливість? Немає! Повне свавілля державної влади».
Не тим займаєтесь!
Питання «щодо утисків комунальних підприємств та інспірування кримінальних справ з метою тиску на місцеве самоврядування» було не менш напруженим. Як сказав перший заступник керівника міської міліції підполковник Олександр Крамаренко, вони проводять експертизи та дослідження, перевіряють кожне повідомлення та звернення, бо змушені це робити.
«Якщо є склад злочину, – каже Крамаренко, – то проводимо розслідування, а нема, то закриваємо. Жодних утисків на комунальні підприємства не було. Жодних арештів на майно, блокувань роботи – теж. Тому можу вас запевнити, що в наших діях нема жодної політики».
Але депутати не повірили. «Які найбільш поширені в Івано-Франківську кримінальні злочини? – допитував міліціонера Онуфріїв. – Яка частка з них – економічні? Яка статистика розкриття?».
Найбільш поширені – майнові крадіжки, відповів Крамаренко, а з 2300 злочинів, які є «в залишку», економічних – 160-170.
Отут депутати і вирішили допомогти міліції з роботою. Нардеп Руслан Марцінків нагадав про МММ, атракціони на Вічевому майдані, торгівлю сурогатом на Привокзальній. «А в гральні автомати кожен мешканець міста може вас відвести, – додав Марцінків. – Багато питань до вас. Не тим займається міліція».
Секретар міськради Микола Вітенко обурився тим, що три місяці тому в ході досудового слідства у КП ДРЕУ вилучили журнал вхідної і вихідної документації та відсканували усі кошториси 2011-2013 років. «Як ви собі уявляєте повинно функціонувати підприємство без журналу?», – спитав Вітенко.
Олександр Крамаренко пообіцяв, що усе повернуть, і додав: міліція нічого не може сама вилучити, це робиться тільки за рішенням суду. А отже така доцільність була. «Я не можу надати конкретну відповідь, бо проводиться досудове слідство», – врешті сказав він.
На додачу Микола Вітенко запропонував зібрати в усіх комунальних підприємств ксерокопії заяв і звернень від міліції, прокуратури, СБУ для аналізу. Після цього, вважає він, слід обговорити питання конкретніше.
«Правоохоронці займаються не тим, чим мають, бо прокуратура перевіряє відмітки у журналі, а СБУ – надбавки на підприємстві, – констатував він і тут же сам захопився чужими справами. – Чи не завеликий штат у них, що вони займаються такими дрібницями? Чи може їм його треба скоротити?».
Від ОДА до Кабміну
По обох питаннях прийняли непрості рішення. На казначейство вирішили подати до суду, щоб усунути порушення та відшкодувати збитки. Крім цього, звернуться й до Верховної Ради – щоб дозволила місцевим громадам розміщувати гроші зі спецфонду в державних банках, а не в казначействі.
Оскільки проблема з казначейством не тільки в обласному центрі, то голови сіл і селищ теж планують піднімати це питання публічно. Під будівлею ОДА усі разом проведуть спільне засідання. А якщо це нічого не дасть, то разом з іншими регіонами підуть під стіни Кабміну.
Що ж до міліції, то питання перенесли на наступне засідання. Депутати хочуть, аби керівник міліції міста розповів про стан злочинності і правопорядку в місті. А заодно відповів на всі запитання та запити, які вони йому подадуть. Крім цього, депутати звернуться до керівника обласного УМВС Олега Сала з вимогою припинити тиск на комунальників, а також до обласного прокурора – аби він перевірив законність дій міліції.
Comments are closed.