Політика

Фінанси партій-кандидатів: хто, скільки і на що витратив

Google+PinterestLinkedInTumblr
У парламентських виборах лише п’ять партій набрали більше необхідних 5%: “Слуга народу”, “Опозиційна платформа – За життя”, “Батьківщина”, “Європейська солідарність”, “Голос”. Деяким партіям, наприклад “Радикальна партія Олега Ляшка”, не вистачило відсотка.

Проте на агітацію всі витратили чимало. Рух ЧЕСНО підрахував, скільки коштувала передвиборча кампанія найвідомішим партіям.

Фартухи, наліпки та приховані витрати на соцмережі: за що платив “Опоблок”

На телерекламу “Опозиційний блок” витратив 71,3 мільйона гривень, тобто 79% надходжень. Цікаво, що серед загальнонаціональних каналів, де рекламувався “Опоблок”, були тільки ТРК “Україна”, “1+1” (а також “2+2”), ICTV та “СТБ”. З-поміж рейтингових телеканалів рекламу не замовляли на “Інтері”. Значні кошти одержали регіональні телеканали Донецької, Одеської, Запорізької та Харківської областей.

Значні витрати в партії були на зовнішню рекламу. За білборди та сітілайти на вулицях сплатили 12,6 мільйона гривень. А от видатків на інтернет-рекламу чи рекламу в соціальних мережах у звіті немає.

Проте у звіті можна знайти інформацію про видатки “Опозиційного блоку” на виготовлення брендованої продукції. Наприклад, 10 липня політсила замовила фартухи на 270 тисяч гривень, а 15 липня – рушники на 87 тисяч гривень. Купували також ліхтарі, чашки, блокноти, ручки, наліпки та календарі. Більше читайте тут.

“Силу і честь” та Вілкула фінансувала людина з підприємства Ахметова

Політична партія “Сила і честь” Ігоря Смешка, яка набрала на парламентських виборах 3,8% голосів, витратила на кампанію 26,8 мільйона гривень.

“Сила і честь” отримувала на рахунок виборчого фонду внески від фізичних осіб. Так, партії надіслали 248,4 тисячі гривень. Із них 210 тисяч переказав Сергій Сухов із Маріуполя. Людина з ідентичними прізвищем, ім’ям і по батькові є співробітником ТОВ “Метінвест Холдинг”, що належить олігарху Рінату Ахметову.

Левову частку грошей партія під час виборчої кампанії витратила на телерекламу — 20 мільйонів гривень. Це 75% усіх її видатків.Зі сторінки самого Ігоря Смешка також оплачували рекламні дописи. Так, протягом червня-липня на них витратили 2591 долар, тобто понад 60 тисяч гривень. Більше читайте тут.

Вони нам показали: чому “Сила людей” нічого не витратила на вибори

Рахунок виборчого фонду партії “Сила людей” почав діяти лише в останній день агітації – 19 липня. За час кампанії політсила не отримала й не витратила звідти жодної копійки.

Проте під час виборчої кампанії, тобто від 1 червня до 19 липня, у партії були витрати, пов’язані з виборами. Наприклад, була реклама у Facebook, на яку тільки з офіційної сторінки партії витратили 1 173 долари, або майже 30,5 тисячі гривень. А ще ж мали бути видатки на створення рекламних матеріалів.

Для реєстрації партії як учасника виборчих перегонів теж були потрібні гроші – 4,17 мільйона гривень. Їх також частково збирали завдяки рекламі у Facebook.  Більше читайте тут.

Скільки витратила “Батьківщина” на вибори та що приховала

У звіті виборчого фонду партії “Батьківщина” немає частини витрат на Facebook-рекламу, яка коштувала мільйони.

Партія “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” офіційно витратила на парламентські вибори 87,2 мільйона гривень.

Лише за період парламентської виборчої кампанії, тобто протягом червня-липня 2019 року, на рекламу витратили майже 36 тисяч доларів, або 937 тисяч гривень. Хто за неї платив, не зрозуміло.

А от сторінка Юлії Тимошенко впродовж двох місяців перед виборами віддала за рекламу 57 тисяч доларів, тобто ледь не 1,5 мільйона гривень. За неї сплачувало ТОВ “Сучасні рекламні рішення”. Більше читайте тут.

100 мільйонів на кампанію: звіт партії Порошенка про вибори

Фактично, вже під час виборчої кампанії “Європейська солідарність” збирала гроші на свій поточний рахунок, а потім переспрямовувала їх на рахунок виборчого фонду. Таким чином партії вдалося уникнути розкриття імен донорів у фінансових звітах про виборчу кампанію.

Левову частку грошей у “ЄС” витратили на телерекламу — 64,14 мільйона гривень. Це 64% від всього фонду. Найбільше отримали телеканали ТРК “Україна” та “1+1” — понад 14 мільйонів кожен.

Із 1 червня по 19 липня сукупні витрати у Facebook на сторінка Петра Порошенка і і його партії становлять 205 тисяч доларів. Однак, варто заважати, що витрати у звіті зафіксовані лише з дня реєстрації партії у ЦВК — від 25 червня. Більше читайте тут.

Напівпрозорий “Слуга”. Витрати на інтернет-рекламу частково приховані

За даними Бібліотеки реклами Facebook, лише з офіційної сторінки “Слуга народу” від початку червня витратили понад 57 тисяч доларів. У гривнях це майже 1,5 мільйона.

Партія “Слуга народу” витратила 81% коштів на телерекламу й не до кінця приховала мільйон витрат на рекламу у Facebook.

Як повідомили в партії, протягом президентської виборчої кампанії на інтернет-рекламу було витрачено 259,2 тисячі гривень, але з фінзвіту взагалі не зрозуміло, кому надійшли ці кошти.

Рух ЧЕСНО дослідив, хто рекламувався в дні тиші та виборів, що саме просували та скільки це коштувало. За даними Facebook, лише 20-21 липня партію “Слуга народу” у Facebook рекламували на 28,6 тисячі доларів.  Більше читайте тут.

Радикальний ва-банк: партія Ляшка в лідерах за витратами на вибори

Радикальна партія Олега Ляшка витратила на вибори 111,8 мільйона гривень. Цю інформацію зазначено в остаточному фінансовому звіті про використання коштів виборчого фонду партії. Більші видатки (майже 115 мільйонів) під час парламентської кампанії мала лише партія “Слуга народу”, однак радикали практично за такі самі гроші отримали значно гірший результат.

Левову частку коштів Радикальна партія витратила на телерекламу – 103,8 мільйона гривень. Це 93% її виборчого фонду.

З офіційної сторінки Радикальної партії у Facebook не витрачали грошей на рекламу в соцмережі. А от зі сторінки самого Олега Ляшка було кілька платних дописів у червні-липні, коли виборча кампанія вже стартувала, а тому ці витрати мали бути зафіксовані у звіті.

Кампанію на підтримку Радикальної партії та самого Олега Ляшка вела низка сторінок у Facebook, які позиціонують себе як медіа. Так, зі сторінки TUT NEWS UA (після виборів її видалили) на поширення рекламних дописів на користь партії в червні-липні було витрачено щонайменше 6,5 тисячі доларів (дані Бібліотеки Facebook-реклами). Більше читайте тут.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.