Минулого тижня Верховна Рада прийняла у першому читанні черговий законопроект зі стандартно довгою назвою – «Про внесення змін до статей 255, 265-2, 321-1, 322 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення окремих положень». За нього проголосували 234 із 360 зареєстрованих депутатів. Автор проекту – нардеп із Прикарпаття Василь Чуднов.
Новий закон, якщо він, звісно, набере чинності, має змінити кілька статей адмінкодексу. Зокрема, статтю 265-2, що надасть право працівникам ДАІ, в разі порушення водіями правил зупинки та стоянки, тимчасово затримувати автомобіль – або блокувати колеса, або евакуювати його на штрафмайданчик. Евакуатор вступає в дію, якщо припаркований автомобіль суттєво перешкоджає дорожньому руху. Запис про тимчасове затримання робиться у протоколі про адміністративне правопорушення.
«Закон передбачає, що транспортний засіб може бути затриманий до вирішення справи про адмінпорушення, але не більше, ніж на три дні, – пояснює Василь Родчук, юрист Івано-Франківської правничої агенції. – Після закінчення триденного терміну власник машини повинен звернутися за отриманням автомобіля. Таке звернення є обов’язковим незалежно від того, на якій стадії перебуває справа про порушення».
Отже, тепер даішники знову матимуть юридичні підстави для блокуванні коліс чи евакуації автомобіля-порушника. Нагадаємо, таке вже було. Використання евакуаторів для доставки машин на штрафмайданчики заборонили у 2009 році. Від них більше потерпали водії столиці та міст-мільйонників. А на Прикарпатті обходилися блокуванням. Потім «нагорі» вирішили, що це незаконно.
«Справді, раніше ми блокували колеса – це робили комунальні служби разом із представником ДАІ, – каже Костянтин Кулак, старший інспектор зі зв’язків з громадськістю обласного ДАІ. – До речі, тоді хоч центр міста трохи розгрузили, бо, наприклад, на вулиці Франка було так багато припаркованих машин, що утворювалися затори».
За словами Кулака, сьогодні інспектори складають адмінпротокол – якщо машина стоїть біля пішохідного переходу чи на стоянці громадського транспорту або заважає проїзду інших автомобілів. А також (дуже важливо) – якщо водій перебуває в салоні автомобіля або поруч із ним. Але більшість машин водії вранці паркують у центрі міста, наприклад, поруч з офісом, і йдуть на роботу. Тож працівник ДАІ не може по півдня чекати власника авто – напевно, в нього є інші справи. А розумний водій ніколи не підійде до своєї нахабно припаркованої машини, поки біля неї стоїть даішник…
«Коли закон вступить в дію, тоді й подивимось, – каже Костянтин Кулак. – Якщо там буде написано, що машину можна забирати без власника, то так і будемо вчиняти. Втім, я вважаю, що треба більше думати про парковки, бо найчастіше люди просто не мають, де поставити авто. В Івано-Франківську зараз багато говорять про зміну схеми руху. Може, треба робити підземні паркінги, передбачати парковки у новобудовах…».
Глас народу
Михайло, водій (Івано-Франківськ):
«Та це якийсь жах! То штрафи за порушення правил підняли до неба, а тепер вони ще й матимуть право без мене забирати моє авто. Це ж можна буде робити, як кому в голову стрельне – придивився машинку недешеву, забрав на штрафплощадку, а ти потім іди й викуповуй. При чому до депутатів ДАІ точно не чіплятиметься, тільки нас простих і довбатимуть».
Пані Марія, бухгалтер (Івано-Франківськ):
«Я ходжу пішки, але в мого сина була машина, тому знаю, що парковка у центрі Франківська – це просто катастрофа, нема де ставити. Звісно, іноді є такі наглі, втулять так, що і не пройдеш. Напевно, з цим треба щось робити, але чи такими методами?».
Comments are closed.