Політика

До Європи – без віз

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Україна вже до кінця року може отримати безвізовий режим з Євросоюзом. Відповідні закони Верховна Рада вже прийняла. Європа ніби не проти.

Прогрес у діалозі між Україною та ЄС дав підстави чиновникам з обох сторін говорити про швидке скасування віз для українців. До прикладу, на думку міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського, відмінити візи можуть не пізніше, ніж через рік, а глава МЗС України Андрій Дещиця заявив, що є шанс отримати безвізовий режим уже до кінця цього року. Не заперечує цього і керівник представництва ЄС в Україні Ян Томбінський.

Статистика свідчить про підвищення відсотку видачі євровіз громадянам України. Якщо порівнювати з 2010 роком, то минулоріч українці отримали їх удвічі більше. При цьому частка багаторазових також зросла – з 28.9 % до 39 %.

Як це вплине на пересічних мешканців чи бізнесменів, які нині заробляють на візах, «Репортер» поцікавився у приватного підприємця Наталії Сербин. Вона вже сім років займається візовим супроводом і працевлаштуванням франківців за кордоном.

За її словами, фірми-консультанти та візові центри до цього часу ще нормально функціонують. Однак, якщо Україна підпише угоду про безвізовий режим, введе біометричні паспорти, то цей бізнес стане неприбутковим. Виняток – працевлаштування.

«Найбільша проблема, яка виникне у разі скасування віз, це те, що багато людей сприймуть це як легкий в’їзд на територію Шенгену з правом працювати, – каже Сербин. – Можлива нова велика хвиля міграції українців. А для легальної роботи в Європі потрібна саме робоча віза, можуть бути й інші формальності».

Сьогодні дуже мало країн Європи відкривають робочі візи для легального працевлаштування, говорить підприємець. Це пов’язано з економічною кризою.

«Наразі тільки Польща нормально відкриває робочі візи, – продовжує Наталія Сербин. – А от, наприклад, Чехія останні два роки їх взагалі не видає. Так само як Іспанія чи Італія. Німеччина зробила деякі спрощення, але це більше популістичний крок, ніж якісь реальні дії. У країнах Скандинавії діють виключно студентські програми. Зараз немає такого, щоб українці легко та швидко, підписавши контракт з іноземним роботодавцем, могли б працевлаштуватися».

Крім того, на думку Сербин, без віз зможуть їздити лише ті українці, які матимуть біометричні паспорти. Більшості це дуже зручно. Є багато людей, які часто їздять за кордон до родичів, у гості, прос­то подорожують. Це зручно і для країн Європи: легший в’їзд – більше туристів – більші прибутки.

Натомість, поряд із певними спрощеннями, які вже зараз діють для українців, підприємець наголошує і на деяких складнощах.

«Німеччина вже полегшила процедуру отримання віз – для студентів, журналістів, громадських діячів тощо, – говорить Сербин. – А з 1 липня німці ще скасують консульський збір для певних категорій громадян. Польща вже з 1 червня ввела деякі зміни. Вони стосуються візових центрів Івано-Франківська, Ужгорода та Львова. Тепер люди, які реєструються на подання документів, мають наперед сплатити послуги візового центру в банку. На мою думку, з одного боку це механізм протидії корупції (посередники вже не зможуть «забивати чергу», бо за це доведеться платити – Ред.), а з іншого – оплата послуг, які ти ще не отримав, і не факт, що отримаєш».

А що думають з приводу безвізового режиму та біометричних паспортів пересічні франківці?

Євген Красуляк, безробітний:

«Якби Україна насправді підписала угоду, то це було б чудово. Я готовий переробити закордонний паспорт, тільки б було простіше виїхати за кордон, мати можливість там працювати та заробити на життя».

Майя Воробканич, студентка:

«До біометричних паспортів я ставлюся стримано. Адже тоді всі дані, відмови і т. д. будуть доступними для всіх консульств, куди я подаватиму документи. А щодо безвізового режиму, то це дуже добре. Відкривається більше можливостей для подорожей і навчання за кордоном».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.