Основна боротьба за Франківськ під час парламентських перегонів на мажоритарному виборчому окрузі №83, схоже, знову відбуватиметься між двома давніми політичними опонентами – “Свободою” та УКРОПом.
“Свободівці”, які мають велику підтримку на рівні міста, висунули кандидатуру секретарки Івано-Франківської міської ради Оксани Савчук. Про плани переобратися до парламенту заявив і нардеп-“укропівець” Олександр Шевченко, котрий кандидувався в Президенти України, а в ІІ турі виборів підтримав Володимира Зеленського, повідомляє Чесно.
Від партії “Голос” Святослава Вакарчука до ВРУ балотуватиметься артистка Галина Баранкевич, яка дотепер не мала стосунку до політики. “Слуга народу” досі визначається з мажоритарником від Франківська, проте вже здивувала присутністю ексрегіонала, місцевого бізнесмена Романа Мулика під №76 у партійному списку.
Попри оприлюднення партіями списків своїх кандидатів, зокрема й у мажоритарних округах, на сайті ЦВК поки що жодної офіційної реєстрації на окрузі №83 (м.Івано-Франківськ).
Найактивніше до рекламної кампанії взялася команда Оксани Савчук. У місті вже з’явилися білборди з прізвищем кандидатки та агітаційна продукція. У такому самому стилі “свободівська” команда позначила у Facebook свої профілі.
Щоб нібито визначити єдиного кандидата до парламенту від політсили, яка керує в місті, в агітаційних наметах партії “Свобода” та в соцмережі влаштували голосування. За його результатами найбільшу прихильність здобула Савчук. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив її однопартієць – мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Своєрідний екзит-пол відбувся й під час президентських виборів. На багатьох міських дільницях було організовано опитування щодо симпатій виборців у президентській кампанії та майбутній парламентській. У списку претендентів до Верховної Ради була й Савчук. Волонтери, котрі проводили екзит-пол, розповіли Руху ЧЕСНО, що його організатором було саме ВО “Свобода”.
І хоча з офіційної позиції партії випливає, ніби кандидатуру Савчук обрали нещодавно, непряма агітація за кандидатку в нардепи розпочалася задовго до оголошення дострокових парламентських виборів. Рух ЧЕСНО повідомляв, що під час президентської кампанії “свободівця” Руслана Кошулинського Савчук з командою однопартійців з’являлася на зустрічах кандидата з виборцями у дворах будинків.
Окрім того, вона активно працює на своєму виборчому окрузі як депутатка міської ради та впроваджує різноманітні ініціативи в місті як її секретарка. З-поміж нещодавніх – екорух “Місто квітів”. Як зазначено на сторінці цієї події у Facebook, з ініціативи Савчук протягом дня висадили 10 тисяч айстр.
Також у травні прізвище Савчук з’явилося на інформаційних плакатах, присвячених проекту зі збереження здоров’я жінок “Дій сьогодні”.
Загалом, посада секретарки міської ради дає Савчук можливість застосовувати адмінресурс для покращення власної впізнаваності. Як і Кошулинський під час президентської кампанії, на агітаційній продукції вона використовує прізвище очільника міста Руслана Марцінківа, який за час мерства здобув значну прихильність містян.
На з’їзді ВО “Свобода” визначилось і з партійним списком. Керівник Івано-Франківської обласної організації партії Михайло Королик повідомив у Facebook про прикарпатців, які увійшли до нього. №8 – чинний голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич, №29 – сам Михайло Королик, №72 – Роман Онуфріїв, №86 – Ігор Шевчук, №118 – Ігор Дебенко, №130 – Сергій Сивачук, №148 – Олег Туєшин, №175 – Петро Гавриш, №222 – Іван Гурмак.
За даними останніх соціологічних опитувань, за “Свободу” на виборах мають намір голосувати 1,9% виборців. Тому шанси потрапити до парламенту в партії мізерні. Для того, щоб пройти до Ради, їй потрібно щонайменше 5% підтримки.
Намір укотре балотуватися до парламенту озвучив у відеозверненні до виборців і чинний нардеп-“укропівець” Олександр Шевченко. Його двічі обирали до Верховної Ради як мажоритарника на окрузі №83, востаннє він висувався від БПП. Шевченко брав участь у президентських виборах. Рух ЧЕСНО писав про нього як можливого технічного кандидата Зеленського.
За підрахунками аналітиків Руху ЧЕСНО, Шевченко опинився у трійці лідерів президентських перегонів за витратами на телевізійну рекламу. Проте за 100 мільйонів гривень здобув лише 1% рейтингу. Цікаво, що на президентських виборах в окрузі №83 нардеп Шевченко фінішував лише сьомим, отримавши 3652 голоси (3,4%). Під час минулих парламентських виборів на цьому окрузі Олександр Шевченко здобув 39 645 голосів.
Зі “Свободою” в передвиборчих перегонах Шевченко зіткнувся 2015 року на місцевих виборах, коли претендував на крісло міського голови Івано-Франківська. Тоді в першому турі він поступився нинішньому меру – “свободівцю” Руслану Марцінківу й теперішньому міністру енергетики Ігорю Насалику, який балотувався від БПП. У міській раді УКРОП заявив про опозиційність до “свободівської” більшості, хоча під час аналізу минулорічних голосувань депутатів-“укропівців” відсоток опозиційності фракції не досягає й одного. Тобто реальної опозиції під час голосувань немає.
На попередніх виборах до Верховної Ради Громадянська мережа “ОПОРА” зафіксувала ймовірний непрямий підкуп виборців кандидатом Шевченком. Нардеп є фігурантом кількох антикорупційних розслідувань, зокрема щодо ремонту доріг ТОВ “ПБС”, яке пов’язують з ним. Також місцеве видання “Курс” повідомляло про освоєння цією та іншими близькими до нардепа фірмами державних субвенцій 2017 року. Тоді Шевченко залучив на свій округ кілька десятків мільйонів гривень коштів на соцекономрозвиток. А 2018 року сума одержаних округом Шевченка субвенцій була значно меншою – 2,8 млн грн. Левову частку цих грошей спрямували на ремонт школи, де навчаються діти нардепа, а також освітнього закладу й багатоквартирного будинку, розташованих у межах округів депутатів Івано-Франківської міської ради від УКРОПу з команди Шевченка.
Представницею партії “Голос” Святослава Вакарчука на мажоритарці у Франківську буде заслужена артистка України Галина Баранкевич.
Вона не має політичного минулого, містянам відома як співачка й актриса Івано-Франківського драматичного театру. Торік її нагородили медаллю “За заслуги перед українським народом” за ініціативи у створенні лемківського драма-концерту “Вигнані з раю”.
Донедавна як можливу претендентку на округ від “Голосу” називали активістку, заступницю голови Івано-Франківської міської організації “Української Галицької партії” Наталію Сербин. Проте на з’їзді партії її кандидатуру не затвердили.
“Я подалася і вже майже пройшла відбір, але коли про це написали київські ЗМІ, як я розумію, конкуренти почали тиснути та просувати технічного кандидата. Тому мені ніхто так і не сказав “ні”, але на з’їзді “Голосу” висунули іншу людину. Як мінімум підло. Округ злили. Тому нічого нового – гроші й домовленості перемогли”, – коментує Сербин Руху ЧЕСНО.
Сама ж Баранкевич не погоджується з тим, що вона технічна кандидатка. У коментарі Руху ЧЕСНО пояснює, що в місті вона є не менш відомою за активістку Сербин.
“Мої проекти та репутація стали переконливим аргументом, що саме мене обрали з-поміж багатьох гідних кандидатів. Для мене це вже своєрідна перемога”, – зазначила кандидатка.
Інші політичні сили поки що залишають інтригу щодо своїх мажоритарників на окрузі №83.
Імовірним кандидатом від “Європейської солідарності” Порошенка на цьому окрузі називають Олексія Петечела. Він працює доцентом кафедри кримінального права Юридичного інституту Прикарпатського національного університету. У політиці до цього не був. У коментарі Руху ЧЕСНО Петечел каже, що його кандидатуру партія ще не затвердила.
“Усе стане відомо незабаром”, – коментує науковець.
Нагадаємо, на президентських виборах ректор Прикарпатського національного університету Ігор Цепенда був довіреною особою Порошенка на окрузі №85.
Зі своїм мажоритарником на цьому окрузі ще не визначилася найрейтинговіша, згідно з опитуваннями, партія “Слуга народу”, однак уже спровокувала в місцевих ЗМІ серію публікацій своїм списком, до якого під номером 76 потрапив місцевий бізнесмен, ексрегіонал Роман Мулик. Для того, аби він став народним депутатом, партія має набрати понад 34% голосів виборців.
Рух ЧЕСНО намагався зв’язатися з Муликом, щоб поцікавитися в нього, за які заслуги він отримав, імовірно, прохідний номер у списку партії, проте він не мав змоги розмовляти, а пізніше не брав слухавки.
Comments are closed.