Політика

Запроваджується інновація в обліку електроенергії

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Спеціалісти дирекції з енергозбуту ВАТ «Прикарпаттяобленерго» приступили до тестування інноваційної системи отримання даних від лічильників електричної енергії – rаconet.

Протягом останніх років впровадження автоматизованих систем обліку в побутовому секторі залишається одним із стратегічних напрямків діяльності ВАТ «Прикарпаттяобленерго». За період з 2003 по 2009 рік у побутових абонентів в Івано-Франківській області встановлено понад 29 тисяч приладів обліку, включених в автоматизовані системи обліку електроенергії. Проекти з масового встановлення систем обліку типу «SMART» впроваджені в Івано-Франківській, Калуській та Яремчанській філіях. ВАТ «Прикарпаттяобленерго» перебуває на одному з перших місць в Україні серед електропередавальних організацій за кількістю точок обліку з автоматизованим зчитуванням показників.

Переваги організації обліку електричної енергії за допомогою автоматизованих систем загальновідомі, тому такі програмно-технічні комплекси довгі роки ефективно застосовуються як за кордоном, так і в Україні. В останні роки ВАТ «Прикарпаттяобленерго» для автоматизації застосовувало лічильники типу «SMART», як! і передають інформацію по PLC-каналу (силових лініях електромереж). Системи з PLC-каналом довели свою конкурентноздатність та знайшли масове поширення як в Європі, так і в більшості областей України. Однак, одним з недоліків таких систем є проблема незахищеності передачі даних від перешкод, що особливо гостро проявляється в мережах, які потребують технічного оновлення.

Вирішити зазначену проблему покликані системи отримання даних від лічильників електричної енергії, побудовані на принципі використання радіоканалів. В січні 2010 року фахівці енергозбуту приступили до тестування системи автоматизованого обліку електроенергії в побутовому секторі – rаconet відомого німецького виробника – концерну EMH. ЇЇ принцип дії полягає в застосуванні радіопередачі на частоті 868 МГц. На думку спеціалістів, основна особливість технології raconet полягає в тому, що вона підтримує не тільки простий бездротовий зв’язок, але й складні бездротові мережі з ретрансляцією і маршрутизаціє! ю повідомлень. В Україні досвід використання подібних систем о! бліку ел ектроенергії практично відсутній.

Попередні результати тестування системи в лабораторії відділу обслуговування програмно-технічного комплексу ВАТ «Прикарпаттяобленерго» підтвердили високу надійність та зручність в експлуатації обладнання та програмних засобів rаconet. Наступним етапом тестування буде реалізація протягом лютого пілотного проекту зі встановлення пробної партії (до 20 шт.) лічильників виробництва концерну EMH в реальних умовах експлуатації на одному з приєднань Косівської філії у селах Бабин та Соколівка. Загалом у 2010 році підприємство, незважаючи на кризові явища в економіці держави, планує продовжити інвестиції, спрямовані на подальшу автоматизацію обліку. Таким чином буде охоплено близько 800 точок обліку побутових споживачів. Якщо тестування досягне позитивних результатів, то не виключено, що в нашій області проект по автоматизації, вперше в Україні, буде реалізований саме на базі технології rаconet.

Прес-центр ВАТ «Прикарпаттяобленерго»