Політика

Справа журналіста Дем’яніва — на столичному рівні

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Резонанс, який викликало жорстоке побиття 23 березня цього року головного редактора газети «Коломийський вісник» Василя Дем’яніва, набуває більших масштабів. Особливо після недавньої прес-конференції начальника УМВС України в Івано-Франківській області Василя Варцаби, де він заявив про розкриття і мотиви злочину, затримання одного з двох нападників, який признався у скоєному.

Із таким поворотом справи потерпілий журналіст не погоджується. Він написав відкритого листа Міністрові внутрішніх справ України Анатолієві Могильову та головному міліціонерові Прикарпаття. Дем’янів прагне спростувати сказане генерал-лейтенантом Варцабою, зокрема тому, що ніколи й нікому, в тому числі слідчим, не стверджував, що впізнав нападника. Він також не погоджується з акцентами розслідування на корисливій меті, що буцімто зловмисники хотіли забрати в нього звичайнісінький стільниковий телефон. Після протестної вуличної акції крайової організації політичної партії «За Україну!» та колег в обласному центрі відгомін непересічної події задля торжества справедливості дійшов до столичних теренів.

Так, 4 червня у спеціальному трихвилинному виступі з трибуни Верховної Ради прозвучав натяк, хто міг проломити череп журналісту з Коломиї. Народний депутат, перший заступник голови партії «За Україну!» Володимир Мойсик зажадав від міліції проведення повного й об’єктивного розслідування справи і зазначив, що журналіста було побито за його професійну діяльність, адже «він піднімав теми, які торкалися всієї громади Коломиї, Івано-Франківської області. Зокрема, в Коломиї він відстоював парк імені Кирила Трильовського, який хотіли прихопити і забудувати ділки місцевого пошиву».

{yoogallery src=[/images/gallery/2010_06_21_dem/]}

Парламентар розповів, що В. Дем’яніву нанесли важких травм: йому завдали складну черепно-мозкову травму та зламали ногу. На захист газетяра стали різноманітні організації. Так, міліція порушила кримінальну справу, але протягом двох місяців вона не розслідувана. Тепер правоохоронці намагаються звести цю подію на побутовий рівень, ігноруючи професійну діяльність головного редактора часопису.

Хочу застерегти міліцію від спрощеного підходу до розгляду такої справи щодо злочину проти журналіста, – наголосив Мойсик. – Ми докладемо всіх зусиль, і засобами депутатських розслідувань, журналістських, з тим, щоб винні в цьому злочині були покарані“.

Під особливою увагою ситуація в колег із нещодавно зініційованого Дем’янівим Комітету захисту українських журналістів (КЗУЖ).

8 червня в столичній домівці НСЖУ вони скликали прес-конференцію й оприлюднили заяву та відкритий лист пана Дем’яніва центральному та місцевому очільникам правохоронного відомства. У зверненні закликали Президента, Прем’єр-міністра, Генерального прокурора та Міністра внутрішніх справ узяти під особистий контроль розслідування справ про напади на редакторів двох ЗМІ у західних областях України. Окрім замаху на життя коломийського редактора, ідеться про аналогічний у м.Нововолинську Волинської області. У ніч з 16 на 17 квітня засновник і директор львівського підприємств ва “Радіоорганізація “Львівська жінка” Ігор Желізко отримав під час нападу понад десять ударів ножем у живіт та спину. Як зазначають у КЗУЖ, нове керівництво регіональних управлінь міліції, на території яких сталися ці інциденти, та їхні підлеглі зволікають із розслідуванням справ, надаючи на запити “лише формальні неправдиві відповіді”. В обидвох випадках тут правоохоронці прагнуть перевести справу в побутове русло.

Ми очікуємо публічного звіту МВС України та Генеральної прокуратури про хід розслідування цих кримінальних справ до другої декади червня цього року“, – наголосили члени добровільного журналістського об’єднання.

Через два дні десяток представників мас-медіа із КЗУЖ та громадських активістів пікетували Кабінет Міністрів, щоб передати розслідування кримінальних справ постраждалих із місцевого рівня до центрального апарату МВС та Генпрокуратури. Колеги В. Дем’яніва й І. Желізка також вимагають знайти та покарати замовників і виконавців цих резонансних злочинів.

Минулого тижня, у п’ятницю 18 червня, така ж акція відбулася біля стін Верховної Ради під час парламентської години запитань до уряду, коли щодо перешкоджань професійній діяльності журналістів тримав слово головний міліціонер країни Могильов. До попередніх апеляцій додали ще одну – для парламенту, щоб створити тут тимчасову слідчу комісію, яка покладе край у розв’язанні резонансних справ. Наразі народні обранці перед гарячими вихідними прохолодно поставилися до порушеного питання.

Міжнародні правозахисні організації вже не раз закликали українську владу ретельно розслідувати злочини проти представників мас-медіа. А новий керівник вітчизняних правоохоронців Могильов обіцяв ретельно контролювати такі випадки. Можливо, акції журналістів йому допоможуть цьому. У будь-якому разі члени КЗУЖ мають намір продовжувати різноманітні протестні заходи.

Остап Козак

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.