Без шансів
Кабмін 17 липня видав розпорядження № 837. Там є пункт про те, що податкові адміністрації мають щомісячно скорочувати податковий борг не менш, як на 10 % від загальної суми станом на 1 липня. Податкова служба зреагувала відразу: дала всім керівникам комунальних підприємств припис, щоб ті щомісяця платили 10 % від заборгованості, звісно, окрім поточної. Тож ситуація склалася серйозна.
«Наприклад, є якийсь жек, — пояснює на виконкомі начальник УЖКГ Петро Косюк, — який винен мільйон по ПДВ. А в місяць він отримує 200 тис. грн., з яких має сплатити 20 % ПДВ, що складає 40 тис. грн. Плюс 10 % від загальної суми боргу (що приблизно становить 100 тис. грн.). Тож разом — 140 тис. грн. Тих 60 тисяч, що залишаються, жеку не вистачить».
Окрім цього, Пенсійний фонд в середині серпня нарахував ЖЕО пені та штрафи. Таким чином, ще 1 серпня загальний борг усіх жеків міста перед ПФ становив 2,5 млн. грн., а 18 серпня — вже 4 млн. 288 тис. грн. Як пояснює Косюк, ЖЕО просто не мають можливості сплатити ці санкції, а також — 10 % податковій. Натомість, каже Косюк, якщо комунальники не будуть платити, їм просто заблокують рахунки.
Альтернатива
Тож Петро Косюк запропонував членам виконкому погодити створення нових комунальних підприємств. Які начебто виконуватимуть ті послуги, які наразі надають ЖЕО. І це рішення було завізоване усіма, окрім профільного заступника міського голови Олександра Дерев’янка. Замість візи Дерев’янко написав «не переконливо».
«Репортер» поцікавився у Дерев’янка, що ж у цьому рішенні, на його думку, не так? «Хочеться потрапити до раю, а борги не дозволяють, тому треба від них позбуватися, — розповідає заступник мера. — У мене був кращий план. За ним, керівники жеків згідно із 53 статтею Закону про банкрутство мали провести санацію, тобто відновлення платоспроможності своїх підприємств. Планувалося зробити на 10 років реструктуризацію основного боргу, пені і штрафи — списати, затвердити план санації на сесії, де визначити, яку суму щороку має погашати жек до ПФ, податкової та «Івано-Фран-ківськтеплокомуненерго». Потім створити десяте підприємство, яке мало виконувати функцію колекторської фірми і в процесі банкрутства зробити йому переуступку боргу».
До речі, процедура банкрутства зупиняє нарахування штрафних санкцій. Більше того, далі їх можна було би списати — залишився б тільки основний борг. Якщо ж створяться нові компанії, каже Дерев’янко, то вони не відповідатимуть за «старі» жеки. Тож пені і штрафи неможливо буде списати.
«Рішення я не візував, бо я не погоджуюсь. Нести відповідальність за це я не готовий, тому напишу службову записку», — підсумовує Олександр Дерев’янко.
До речі, кредиторська забор-гованість жеків перед «Теплокомуненерго» становить 14 млн. грн. Цей борг назбирався через те, що оплата за опалення гуртожитків подається через ЖЕО — ті збирають 98 % сплати від людей, а погашають тільки на 3 %. Борг накопичується. А створенням нових комунальних підприємств місто «заганяє» до ще більшої боргової ями і тепловиків.
Ідея Дерев’янка обговорювалася приблизно два місяці тому. Виглядало навіть, що саме її реалізовуватимуть. Утім, пізніше Петро Косюк сказав, що втілити її в життя неможливо. «Якщо мирова угода не буде виконуватись, а для цього немає джерел, то вступає в силу звичайна процедура банкрутства. Ми опинимось у ситуації, коли нам не буде ким обслуговувати житловий фонд», — зауважив начальник управління ЖКГ.
Поза тарифом
За словами Косюка, чи не головною проблемою жеків є роботи, які не передбачені ані законодавством, ані тарифом. Це — прибирання доріг. Адже з 2004 року рішенням виконкому двірників від КП ДРЕУ (300 осіб) передали жекам. Вони прибирають тротуар і бровку. Ці послуги у квартплату не входять. А зарплату двірникам жеки мусять платити.
Цей тягар роками тягне ЖЕО вниз. Щоправда, члени виконкому вже до кінця року шукатимуть вихід із цієї ситуації. Відтак, прибиранням доріг або знову займатиметься ДРЕУ, або жеки, але оплачувати це мав би бюджет.
Окрім цього, як зауважив перший віце-мер Зіновій Фітель, аби жеки були рентабельні, треба або піднімати квартплату, або дотувати їх з бюджету. «Якщо квартплата занижена, то скільки би я не збирав гроші, я все одно буду збитковим, — говорить Фітель. — Тату, закінчуйте торгувати, бо не маю чим давати здачу…».
Майно
До речі, Фітель звернув увагу на ще одне питання. Чи можна буде передати майно новоствореним підприємствам? Адже кредитори можуть його забрати як відшкодування боргу. Петро Косюк наголосив, що на все майно оформлені свідоцтва на право власності і воно належить громаді міста. «Його за борги забрати не можна, тому все воно зможе перейти на баланс новостворених підприємств. Прав-да, його треба буде передати в оренду», — зазначив Косюк.
«Будуть судитися», — висловив свою думку член виконкому Владислав Ливинець. На це міський голова Віктор Анушкевичус відповів: «Я не кажу, що це єдиний правильний шлях. Але він найбільш видимий. Якщо ми цього не зробимо, то скоро нам заблокують усі підприємства».
Члени виконкому рішення таки прийняли. Щоправда, дали Петрові Косюку три дні на доопрацювання. Щоби розробив нові статути. У них, до речі, має бути прописана можливість, колись перетворити ці «нові жеки» на аналоги «Дирекції замовників» — щоб і виконавець, і замовник послуги були окремими юридич-ними особами. «Якщо будуть серйозні зауваження до статутів, то проведемо позачергове засідання виконкому», — підсумував Анушкевичус. Остаточно всі нововведення має затвердити сесія міської ради.
Говорить фахівець:
Юрій Мартинюк, начальник Івано-Франківського регіонального управління з питань банкрутства:
«У кримінальному кодексі є дві дуже цікаві статті: 218 — «Фіктивне банкрутство», 219 — «Доведення до банкрутства». Вважаю, що ця ситуація підпадає або під одну, або під іншу. У кожному конкретному випадку відповідатиме керівник підприємства, бо не можна забрати ліквіди (майно), а борги — залишити.
До речі, майно стоїть на балансі підприємства, тож треба залишити частину майна — для сплати боргів. Тому що борги забезпечені майном.
Думаю, згодом порушиться справа по банкрутству. Потім арбітражний керуючий відсуджуватиме майно у нових підприємств. І відсудить. Тоді продасть майно. І залишаться нові підприємства… без майна. В області вже були схожі випадки.
Є цивілізований спосіб — через 53 статтю, через мирову угоду. Зрештою, є й інші статті. Є багато варіантів. Але це — не варіант, це обдурення людей. Бо рано чи пізно, а працівники жеку захочуть піти на пенсію, тоді їм не дорахують місяці чи роки стажу. Тоді й почнуться проблеми.
Між іншим, на засіданні обласної комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати, пенсії, стипендій та інших соціальних витрат від 20 серпня 2009 року (Протокол № 8) відповідно до пункту№1 вирішено головам райдержадміністрацій та міським головам міст обласного підпорядкування «заборонити проводити реорганізацію підприємств‑боржників комунальної форми власності і передачі їх майна іншим структурам, при наявності податкового боргу».
Comments are closed.