Політика

Про Калуш забули?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Якщо процес оголошення Калуша та двох сіл району зоною екологічного лиха супроводжувався гучними обіцянками, численними прес-конференціями міського голови та зустрічами з потенційними інвесторами-рятівниками, то завершення терміну дії відповідного Указу Президента фактично залишилося поза увагою суспільства. А Указ не виконано навіть на половину. І про його продовження наразі можна хіба що мріяти. Детальніше досліджувала проблему газета “Вікна”.

Зоною надзвичайної екологічної ситуації територія Калуша, сіл Кропивника та Сівки-Калуської стала 12 лютого цього року, після того, як 392 народні депутати підтримали відповідний Указ Віктора Ющенка. Тоді ж проанонсували, що Калуш має отримати 560 млн. гривень для:

  • відселення людей
  • оздоровлення дітей
  • забезпечення медичних закладів необхідним медичним обладнанням та медикаментами
  • укріплення дамби хвостосховища
  • зменшення динаміки приросту розсолів у Домбровському кар’єрі
  • дослідження полігону гексахлорбензолу.

З усього цього за відведених 90 днів вдалося виконати лише один пункт — забезпечено Калуську ЦРЛ сучасним медичним устаткуванням на суму понад 40 млн. гривень.

Так само якомога швидше скинути тягар із плечей спробувало і Міністерство у справах сім’ї, молоді, фізкультури і спорту, через яке калуські діти отримують путівки у кращі дитячі центри — “Артек” та “Молоду гвардію”. Однак виконати цю програму значно складніше. Щоб оздоровити на морських узбережжях понад 7 тис. школярів (саме про таку кількість дітей йшлося одразу після оголошення Калуша зоною надзвичайної екологічної ситуації), державі фактично довелося б перекрити доступ до цих таборів іншим дітям. Причому на весь сезон. Звісно ж, на це ніхто не піде. Відтак 100-150 путівок на кожен заїзд — наразі максимум, який Міністерство виділяє для школярів нашого міста. У результаті — порцію морського оздоровлення отримає значно менша, порівняно з прогнозованою, кількість калуських дітей.

Щодо інших програм, то вони досі залишаються “паперовими”. Жодної копійки на будівництво житла та відповідно відселення людей — не виділено. До реального вирішення бодай маленької частини екологічних загроз міста, схоже, — ще далі.

Надзвичайно важливе для життя Калущини питання просто заговорили, — вважає депутат міської ради, голова тимчасової депутатської екологічної комісії, голова громадської екологічної організації Зелений Рух “Карпати” Михайло Довбенчук. —  За останні 90 днів була створена ширма ілюзій віртуального благополуччя з вирішення невідкладних екологічних питань та з постачання медичного обладнання. Останнє, до речі, досі не оплачено із резервного фонду держбюджету. Як і кілька років тому, ми просто втрачаємо життєво важливий час. Так, у листопаді 2006 року депутати Калуської міської ради при розгляді питання про хід виконання “Програми охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки у м. Калуші на 2005-2010 роки” прийняли рішення про надзвичайну екологічну ситуацію та звернення до Президента України, Ради національної безпеки і оборони України, Голови Верховної Ради, до профільних міністрів та голови Івано-Франківської облдержадміністрації. Виконавчий комітет Калуської міської ради та Івано-Франківська облдержадміністрації ще тоді зобов’язані були подати відповідні  документи у РНБО або Кабмін України. Але місцева влада так і не зробила цього. Відтак, через небажання регіональної та центральної влади активно працювати над поліпшенням екологічного стану у зоні виробничої діяльності Калуського промвузла, ми просто змарнували час. Нині фактично ситуація повторюється. Адже з дня набрання чинності Указу Президента України “Про оголошення території міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка-Калуська зоною надзвичайної екологічної ситуації” — жодного конкретного екологічного заходу. Більше того — у Законі України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” про кошти на вирішення екологічних проблем Калущини — жодного слова.

Утім, здаватися місто не збирається. Як повідомив заступник міського голови Василь Петрів, Калуш — уже не зона. Проте, міська влада активно працює над продовженням терміну дії Указу Президента.

У середу, зокрема, у Калуш знову з’їхалися фахівці, науковці, народні депутати, міністри та інвестори. Нарада тривала понад дві години. У результаті, за словами міського голови Ігоря Насалика, вдалося знайти технічне і наукове рішення для вирішення екологічних проблем Калуша. Отож, втрачені кілька тижнів ще не означають, що місто не боротиметься за екологічне благополуччя.

Кабінет Міністрів, який ще очолювала Юлія Тимошенко, видав розпорядження, згідно з яким функції замовника і розпорядника коштів передали облдержадміністрації. Це — на тривалий термін вибило нас із ритму. Лише наприкінці минулого тижня відповідним розпорядженням голови ОДА Калуському міськвиконкому повернули ці повноваження. Тому я знову можу займатися екологічними проблемами міста. Переконаний, що якби цього не відбулося, то роботи на Домбровському кар’єрі вже би принаймні розпочалися.

Міський голова повідомив також, що на сьогодні головна затримка — через неготовність проектів. Натомість із фінансуванням проблем не прогнозується. Адже, за словами Ігоря Насалика, “екологічні” кошти для Калуша не перевели у стабілізаційний фонд, звідки їх отримати було б дуже складно, а залишили у резервному фонді.

Гроші є, — запевнив міський голова. — Водночас хочу повідомити, що Міністерство фінансів підписало рішення про виділення перших 86 млн. гривень для початку робіт на Домбровському кар’єрі та 25 млн. гривень — на апаратуру для ЦРЛ.

Ще раз обнадіяв Ігор Насалик і школярів та їхніх батьків: Міністерство молоді і спорту має намір у повній мірі забезпечувати Калуш путівками для оздоровлення дітей.

На цей місяць планували виділити 50 путівок в “Артек”, — зазначив міський голова. — Але ми додатково отримали ще 100 путівок в “Артек” та по 50 у “Молоду гвардію” і табір “Карпатські зорі” у Косові. Отож, якщо Міністерство не уповільнить темп, то хоча б 50-60% від запланованого (3-3,5 тис. дітей) будуть цьогоріч оздоровлені за державний кошт.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.