Політика

Перевіряйте виборчі бюлетені

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Івано-Франківська обласна організація «Комітет виборців України» (КВУ) провела прес-конференцію в Івано-Франківську.
«Основні проблеми, які проявилися в першому турі виборів, очевидно, перейдуть і в другий тур, — сказав голова облорганізації КВУ Юрій Лисюк. — Ті технології, що були застосовані кандидатами, фактично були пробою, тестуванням. Цього разу вони можуть бути застосовані масово. Додатково робота комісій ймовірно буде ускладнена через останні зміни до законодавства, які здійснив парламент».

За словами Лисюка, небезпека полягає в тому, що змінені умови повноважності засідання комісії — наявність кворуму. Теоретично можна змоделювати випадки, коли зберуться фактично дві різні комісії на одній дільниці. Це може стати джерелом тяганини з питань законності рішень комісії. Експерти очікують великий відсоток оскаржень таких рішень, крім того, є частина рішень, в тому числі і в окружних комісіях, котрі не оформлені належним чином.

«Списки виборців й надалі бажають бути кращими, — каже Юрій Лисюк. — Якщо дільничні комісії продовжуватимуть практику внесення змін до списків виборців в день голосування, то такі дії можуть бути оскаржені і, як наслідок, на частині дільниць буде підстава визнати вибори недійсними».

Щодо можливих фальсифікацій, на думку Лисюка, можна очікувати так зване «доголосування», коли між 18:00 і 20:00 виборців запрошуватимуть прийти на дільницю і проголосувати за інших виборців. Крім того, каже він, відомо, що 17 січня в окремих округах підприємці підвозили виборців на дільниці — тут можлива незаконна агітація. Можливі також провокації, що стосуються прогнозованого підкупу виборців: як за свого кандидата, так і від імені опонента. Є комісії, що негативно ставляться до роботи спостерігачів та журналістів — експерти очікують труднощі у взаємній роботі.

КВУ занепокоєний моделюванням ситуацій визнання голосування недійсним на дільницях. Виборцю слід звернути особливу увагу на бюлетень — щоб він відповідав встановленій формі. Особливо слід перевіряти номери округу та дільниці, а також підпис і ініціали члена комісії, що видає бюлетень. Якщо чогось із цих позицій немає, то потім бюлетень визнається недійсним.