Політика

«Надати нового імпульсу», цікаво, чому саме?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Хоч, як показали подальші події, жодної угоди Україна минулого вівторка так і не отримала. Натомість замість Угоди про партнерство і співпрацю, термін чинності якої закінчився ще кілька місяців тому, усім нам представили Спільну заяву щодо угоди про асоціацію між Україною та ЄС, під якою поставили свої підписи Ющенко, Саркозі та Баррозу.

Документ, треба сказати, складений у кращих традиціях європейської бюрократії. Протягом року ЄС підписує десятки схожих заяв з лідерами країн третього світу. Правда, після нещодавнього саміту ЄС — Росія у Хантимансійську сторони також ухвалили фактично ідентичну спільну заяву. Але з того мала радість для країни, яка прагне інтегруватись в Об’єднану Європу.

Дуже дивними були слова Ющенка про «абсолютний успіх», який здобула Україна на саміті у Парижі. Але такою на сьогодні має бути дипломатія слабких країн — якщо тобі кидають кістку без м’яса, все одно треба радо хитати головою, інакше наступного разу і того не отримаєш…

Експерт Німецького інституту міжнародних відносин та безпеки Райнер Линднер вважає, що Україна постійно втрачає можливості наближення до Європейського Союзу. В ЄС чекали, що після останніх парламентських виборів усе?таки буде досягнута якась консолідація на політичній арені країни. Але цього не сталося. На думку експерта, завдяки своїй непередбачуваній політичній культурі Україна ризикує багато втратити у питаннях європейських перспектив.

З іншого боку, ЄС дав Україні кілька позитивних сигналів. Зокрема, в заключних документах саміту сказано, що необхідними умовами поглиблення відносин між Україною та ЄС є політична стабілізація, конституційна реформа та повне виконання українським урядом зобов’язань країни в рамках СОТ.

Насправді єдиним успіхом для України можна назвати висловлену у спільній заяві цілковиту підтримку Євросоюзом суверенітету й територіальної цілісності України та домовленість про початок діалогу про скасування візового режиму для українських громадян. Але останнє, на думку експертів, є питанням стратегічної співпраці.

У той же час ЄС використав саміт як інструмент забезпечення власних інтересів. Насамперед Україна пообіцяла гарантувати енергетичну безпеку Європи, адже, як хитро записано в документах саміту: «енергетична безпека України та ЄС нерозривно пов’язані між собою».

Ну і звичайно, це дуже болюче питання для ЄС щодо нелегальної міграції. Зокрема, ЄС закликав Україну спільно з державами-членами ЄС, які межують з нею, вивчити можливість запровадження спільного контролю на пунктах пропуску через кордон. Також сторони обговорили питання виконання Україною своїх зобов’язань щодо угоди про реадмісію.

Хоч ніхто не згадав про те, що ЄС у свою чергу далеко не завжди дотримується своїх зобов’язань перед Україною про спрощений візовий режим для студентів, журналістів та науковців.

А бенефісом саміту стали слова того ж Саркозі — «Союз не дав мені право робити інші заяви». Так, наче він справді хотів сказати щось інше.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.