Політика

На вивезення високотоксичних відходів з Калуша виділено 104 мільйони

Google+PinterestLinkedInTumblr

До кінця цього року з Калуша вивезуть 11 500 тонн гексахлорбензолу, що є надзвичайно токсичним органічним забруднювачем (І категорія небезпеки). Для цього Івано-Франківська область отримала з Резервного фонду державного бюджету України перший транш у сумі 104 млн. грн. Про це минулої п’ятниці повідомив на прес-конференції голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк.

За словами першого заступника голови ОДА Василя Плавюка, який опікується вирішенням резонансної калуської проблеми, разом з Кабміном та профільними міністерствами опрацьовано відповідні матеріали та визначено фінансування робіт з вивезення гексахлорбензолу з території Калуша в розмірі 298 млн. грн. Визначено єдиного виконавця цих робіт — державне підприємство «Національний центр поводження з небезпечними відходами» при Міністерстві навколишнього природного середовища України. Решта коштів, як зазначив Василь Плавюк, «поступлять у жовтні». Розпочато підготовчі роботи. Вивозитимуть гексахлорбензол на утилізацію в Англію.

Довідка.

З 1974 по 1998 рік на території колишнього Калуського хіміко-металургійного комбінату працювала технологічна лінія з виробництва чотирихлористого вуглецю та перхлоретилену. У процесі виробництва, яке включає пряме хлорування промислової вуглецевої сировини, утворилися тверді відходи (осмоли), які віднесено до першого класу небезпеки із вмістом гексахлорбензолу понад 90%.

Проектною документацією виробництва чотирихлористого вуглецю та перхлоретилену передбачалося 2 варіанти знешкодження гексахлорбензолу: спалювання та захоронення. Оскільки фізико-хімічні властивості цих відходів не відповідали технічним умовам процесу спалювання, воно не здійснювалося. Відходи гексахлорбензолу розміщувалися на полігоні твердих токсичних відходів, на відведеній ділянці площею 5,12 га.

Полігон введено в експлуатацію у 1973 році. Останнє захоронення відходів гексахлорбензолу обсягом 11 088 тонн проведено у серпні 2000 року. Порушення цілісності захоронення високотоксичних відходів гексахлорбензолу спричиняє забруднення повітря, грунтів і водоносних горизонтів у басейні річки Лімниця, яка впадає у Дністер.

Гексахлорбензол є стійким органічним забруднювачем. Його канцерогенність для тварин доведена, як і висока токсичність для живих організмів водних середовищ. Ця речовина повільно розкладається і вважається ймовірним збудником ракових захворювань у людини.

На запит України 4-5 березня 2010 року Місія з надзвичайної технічної оцінки ситуації Європейської Комісії та ООН відвідала зону надзвичайної екологічної ситуації у м. Калуші та підготувала рекомендації щодо вирішення проблемних питань у зоні Калуського промислового вузла.

Незалежний науковий аналіз засвідчив поширення гексахлорбензолу у навколишнє середовище на полігоні зберігання токсичних відходів (гексахлорбензолу). В цілому рекомендації експертів збігаються з пропозиціями МНС України. Вирішення цієї проблеми знаходиться під контролем Президента України.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.