Нюанси контролю
За словами депутата міськради, голови фракції БЮТ Ярослава Бачкура, нові комунальні підприємства можуть згодом стати структурами, адміністративний ресурс яких може використовуватися, наприклад, на виборах. Відтак питання їх підпорядкування має розглядатися на сесії.
«Контракти з міським головою ганебні, — каже Бачкур. — Прикладом може послужити випадок із ТРК «Вежа», коли мер мав право заключати контракт з дирекцією компанії та призначати того керівника, який був потрібен саме йому. Таким чином, інформаційний простір «Вежі» міг контролюватися міським головою. Ми це ганебне діло зупинили, помінявши статут, в якому зазначили, що не мер, а міська рада повинна обирати керівника цієї структури».
На думку Ярослава Бачкура, саме міськрада є колективним органом відповідальності, адже там кожен має можливість висловитися. На противагу одноосібним контрактам, які, за словами депутата, є в кожному обласному центрі. А це відчутно шкодить державі. Голова міської фракції БЮТ вважає, що місяць тому, голосуючи за створення КП «Дирекція замовника», депутати просто не зосередили увагу на його підпорядкуванні. Бо потім із керівником «на контракті» нічого не вдієш. Отже, за словами Бачкура, депутати ще повернуться до цього питання.
Дирекція замовника
Створенню цього підприємства передувало те, що Міноборони з 1 січня 2009 року передало у власність громади міста Івано-Франківська 16 будинків на вулицях Довжен-ка, Чорновола та ін. Оскільки вся інфраструктура була передана на баланс міста, то будинки тимчасово підпорядкували ЖЕО №?3 і ЖЕО №?4, на чиїх територіях вони знаходяться.
Відтак міськвиконком вирішив у рамках реорганізації ЖКГ на базі цього житлового фонду створити експериментальне комунальне підприємство, яке би по?новому підійшло до його експлуатації. Тобто, не так, як це прийнято в жеках, коли ті є і замовниками, і виконавцями робіт. А так, як робиться за кордоном, де нема ЖЕО з роздутим штатом, а є організації з мінімальним персоналом, які виступають замовниками всіх послуг для мешканців. За задумом, новостворене підприємство має лише контролювати виконання таких послуг.
Новообраний директор КП «Дирекція замовника» Богдан Абрамович зазначає, що це підприємство запрацює уже в липні. І все виглядатиме приблизно так: керівництво та бухгалтерія будуть знаходитися на Незалежності, 9, а технічна служба (головний інженер, майстер) — у приміщенні ЖЕО №?3, тобто ближче до житлового фонду. Техслужба контролюватиме роботу підрядних організацій.
До речі, ті підрядні організації визначатимуться на конкурсних умовах та обслуговуватимуть житловий фонд, виконуючи ті ж самі послуги, що і ЖЕО. Мешканці будинків сплачуватимуть рахунки «Дирекції замовників» за затвердженими міськвиконкомом тарифами. А «Дирекція» буде розраховуватися з підрядниками.
За словами Богдана Абрамовича, підприємство ще не укомплектоване. Кількість працівників має бути мінімальною: директор, головний інженер, головний бухгалтер, бухгалтер з нарахування квартирної плати, секретар-диспетчер, майстер дільниці та паспортист.
Окрім того, що «Дирекція замов-ника» не буде виконавцем робіт, є й інші суттєві нюанси в роботі цього підприємства. Наприклад, в Івано-Франківську з квартирної плати виведені гроші за вивіз твердих побутових відходів. Відтак, люди самі укладають угоди з перевізниками сміття. На практиці ж ніхто не відповідає за порядок, бо мешканці не можуть контролювати якість надання послуг.
Саме тому на території цього житлового фонду «Дирекція замов-ника» самотужки на конкурсній основі візьме на роботу перевізника і укладе з ним договір. Без жодного втручання мешканців у цю процедуру. «Таким чином перевізник буде вивозити сміття за договором, і якщо буде порядок, то він отримуватиме кошти. А ні — то будуть штрафні санкції, — розповідає Абрамович. — Адже перевізник має відповідати за сміття, а тому контейнери повинні бути в його власності, він має оновлювати їх та чистити. А ми — лише контролювати».
Якщо експеримент буде вдалим, то жеки можуть стати просто не потрібними. До речі, наразі новостворене підприємство виведене із підпорядкування міського управління ЖКГ. Відтак воно буде першим конкурентом для того ЖКГ, яке скоро може зазнати реорганізації.
Рекламно-інформаційний центр
Шість років тому, коли викон-ком почав надавати дозволи на виготовлення рекламних конструкцій, зовнішньої реклами в місті було значно менше. Тоді міська архітектура могла із цим дати собі раду. Однак, за останні роки реклама настільки розвинулася, що контролювати її стало важко. Наприклад, нині в Івано-Франківську є понад 80 фірм, які ставлять рекламні конструкції. Приблизно десяток із них («Наша справа», «Біґборд», «Атар», інші) надають рекламні площі на власних конструкціях. Решта — або дрібніші, або встановлюють рекламу лише для себе.
Криза зменшила кількість замовлень на розташування рекламних конструкцій. Відтак підприємства, які надають площі на рекламних конструкціях, наразі страждають від нестачі замовлень. А тому не мають можливості платити виконкому за оренду та залізають в борги. Нині виконком прийняв рішення про відміну надання дозволів деяким з них. Тож підприємці мусять демонтувати рекламні конструкції та привести територію до його попереднього стану. Натомість, вони цього не роблять, бо, як виявилося, це коштує грошей, яких у них і без того нема.
Як розповідає заступник голов-ного архітектора міста Світлана Лосюк, саме тому й створюється КП «Івано-Франківський міський рекламно-інформаційний центр». Його метою є «посилення контролю та обліку зовнішньої реклами в місті Івано-Франківську, координація заходів щодо впоряд-кування рекламної діяльності в галузі зовнішньої реклами та впровадження системного підходу до формування високоякісного зовнішнього дизайну міста».
Разом з тим, ще є питання з маркуванням рекламних конструкцій, яке було прийнято виконкомом ще в січні цього року. За задумом, воно мало б полегшити контроль за зовнішнім виглядом конструкцій. Відтак на них мала би бути інфор-мація про фірму, якій належить площина, її телефон, номер, термін і дата видання дозволу. Що, за словами Світлани Лосюк, теж не завжди виконується підприємцями.
Нині міській архітектурі контроль не під силу як з фізичного боку (для цієї роботи в них є тільки одна посада), так і з управлінського (жодних методів впливу на підприємців у них немає). Відтак спеціальний орган слідкуватиме за тим, аби рекламні щити не були обшарпаними, контролюватиме сплату за надання дозволів на рекламні площі, а в разі несплати та відмови зробити демонтаж, штрафуватиме підприємців.
Коли верстався номер
На останній сесії міськради депутати зняли з розгляду питання «Про створення КП «Івано-Франківський міський рекламно-інформаційний центр». Свої зауваження щодо цього висловили голова фракції БЮТ Ярослав Бачкур і голова фракції «Наша Україна» Михайло Івасютин. Вони звернули увагу на те, що питання треба додатково вивчити та опрацювати.
Comments are closed.