За статистикою, цей вірус вже вбив понад три тисячі осіб з майже 270 тисяч хворих у всьому світі. В Україні поки що був зафіксований тільки один випадок захворювання «свинячим грипом» — один чернівчанин привіз його з-за кордону. На щастя, родичі вчасно звернулися до лікарів. Але минулого тижня Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич заявив, що спалах захворюваності на грип А/H1N1 очікується в Україні восени. Він сказав, що вже розроблено низку протиепідемічних заходів.
Незважаючи на недавні заяви міністра, заступник головного лікаря Івано-Франківської санепідемстанції Марія Бойко каже, що про осінню пандемію свинячого грипу в Україні говорили ще у травні-червні. Крім того, епідемія не буде характерною тільки для вірусу А/Н1N1: «Те, що у нас восени буде підйом захворюваності, — однозначно. Адже кожного року осінь, зима і початок весни — це період грипу і гострих респіраторних вірусних захворювань. Як воно буде розвиватися, поки що ніхто спрогнозувати не може», — каже Марія Бойко.
У будь-якому разі експерти ВООЗ переконані, що друга хвиля грипу буде небезпечнішою, через те, що вірус атакуватиме групи ризику — людей похилого віку, маленьких дітей, хворих на цукровий діабет, гіпертоніків. Тому, за словами Марії Бойко, ця друга хвиля може мати вищий відсоток летальності.
Натомість, каже Марія Бойко, з Міністерства здоров’я нових рекомендацій щодо профілактики не надходило: «Вказівки ми отримали ще у травні, і всі ці заходи є дієвими». До того списку входять і тренувальні заняття з медиками на випадок виявлення хворих вірусом А/H1N1. Крім того, в інфекційних стаціонарах виділені окремі ліжка на випадок епідемії. До речі, неважливо, чи це епідемія грипу, кишкових інфекцій, чи інші інфекційні захворювання.
За словами Марії Бойко, важливо також відслідкувати, звідки цей грип до нас потрапив. «Пасажири, які прилітають, мали би пройти санітарний огляд, — говорить вона. — До прикладу, в літаку за тридцять хвилин перед посадкою стюардеса має обійти всіх пасажирів і опитати, чи добре вони себе почувають. Якщо є скарги, то працівники санітарно‑карантинного пункту одразу після посадки перевіряють хворого».
Також і й в іншому транспорті міжнародного сполучення вживаються відповідні заходи, якщо є підозра, що пасажир хворий. Найпершими симптомами каліфорнійського грипу є підвищена температура, головний біль, біль у горлі, кашель, утруднене дихання, біль у м’язах, інколи — розлади шлунка.
Та панікувати з цього приводу Марія Бойко не радить. Щодо заходів профілактики, то вона каже: варто тепло вдягатися та їсти побільше вітамінів. Не нехтувати шипшиною, смородиною, лимонами, яблуками, а також часником та цибулею. Крім того, у період епідемії заступник голов-ного лікаря санстанції радить уникати багатолюдних місць: «Якщо можна пройтися 200‑300 метрів пішки, то не варто сідати у переповнену маршрутку».
Comments are closed.