Ліон з висоти пташиного польоту
Лиш тим, хто шукає
Історія Ліона починається ще з Римської імперії, коли на місці теперішнього міста левів стояло поселення Лугдунум. Потім місто розширювалось, а його архітектурне обличчя змінювалося. Нині жоден округ Ліона не схожий на інший. Захотілося поблукати середньовічними вуличками? Ласкаво просимо у Старий Ліон. Маєте пристрасть до сучасних будівель? Тоді вам до вокзалу Парт-Дьє чи до нового кварталу Конфлюанс. Цікавить мистецьке життя? Йдіть у напрямку горбів Круа-Рус. А поміж цим можна погуляти по широких помпезних вулицях півострова під назвою Прескіль.
Центральною точкою Ліона є Белькур – найбільша пішохідна площа Європи. До речі, саме там знаходиться туристичний офіс, де можна безкоштовно взяти карту міста. Взимку на площі встановлюють оглядове колесо, звідки відкривається розкішний вид на місто. Якщо ж ви не встигли туди потрапити, то подивитись на Ліон з висоти можна ще у двох місцях: на оглядовому майданчику поруч із церквою Нотр-Дам де Фурв’єр, куди можна піднятися на фунікулері, та з пагорбів Круа-Рус, піднявшись туди пішки або на метро.
Місто багате різноманітними пам’ятками та скульптурами, які можуть знаходитись у найнесподіваніших місцях. Знайти католицьку церкву в арабському кварталі чи фреску на багатоповерхівці – нормальне явище. Ліон відкривається лише тим, хто шукає, і невеличкі знахідки можуть вражати більше, ніж популярні туристичні місця.
Музеї, кухня, зоопарк
Основні козирі Ліона – культура та гастрономія. На початку грудня тут відбувається свято Світла – фестиваль ілюмінацій, який щороку збирає понад 3 млн. туристів. Протягом чотирьох вечорів на головні пам’ятки міста проектують відеоілюмінації, кожна з яких має свій сюжет. Не менш визначною подією є й міжнародний кінофестиваль імені братів Люм’єр, які народилися та показали свій перший фільм саме в Ліоні. Цьогоріч гостем заходу став Квентін Тарантіно.
Є тут і чимало музеїв, найбільший з яких – Музей красних мистецтв. У триповерховій будівлі розташувалися твори мистецтва різних епох: від знахідок з єгипетських пірамід до картин постмодерністів. Також варто відвідати Музей історії кіно, Музей друкарського мистецтва, Музей мініатюр. Найкращий час для цього – другий вікенд вересня, коли під час Європейських днів спадщини вхід у музеї безкоштовний.
У парку «Золота Голова» вільно гуляють олені
Основною кулінарною родзинкою міста є бушони (кафе), розташовані переважно на берегах Сони. Колись у таких закладах подорожні могли перекусити, а також нагодувати свого коня соломою, пучок якої (бушон) власники завбачливо вивішували над дверима. У ХХІ столітті коней замінили автомобілі, але назва залишилася. У бушонах можна скуштувати домашню ліонську кухню – просто й смачно. Обід обійдеться від 10 до 30 євро на людину. Не забудьте замовити бокал місцевого вина Божоле або Кот дю Рон…
Більш вишукані страви можна посмакувати у ресторанах високої кухні: в місті є 60 закладів із зірками Michelin (Мішлен) – найвищої нагороди ресторанного бізнесу.
Походили музеями, поїли-випили, пішли далі. Одним із найкращих тутешніх місць відпочинку є парк «Золота Голова» – 36 гектарів: парк, озеро, зоопарк. Існує легенда про те, що десь на його території заритий золотий самородок у формі голови, який ще нікому не вдалося знайти. Сюди найкраще навідуватися вранці, коли парк ще не заповнений. Вхід у зоопарк безкоштовний.
Ровер проїде всюди
Основною перевагою Ліона є його компактність. За три години місто можна пройти пішки з кінця в кінець, а розвинута система транспорту дозволяє зробити це ще швидше. Різноманітність громадського транспорту вражає: автобуси, тролейбуси, трамваї, метро, навіть фунікулери. Квиток вартістю 1,7 євро протягом години дійсний на все громадське, що їде. На день – 5 євро.
Місто славетне своїми набережними
Ощадливі туристи можуть скористатися системою прокату велосипедів Velo’v: 24-годинний квиток коштує 1,5 євро й купується прямо в автоматі. Такий спосіб пересування надзвичайно зручний, бо є купа велодоріжок. Окрім того, роверисти мають право пересуватися автобусними смугами. Перших півгодини поїздки (60 хвилин з туристичною карткою Lyon CityCard) безкоштовні, наступних півгодини – 75 євроцентів. А щоб узагалі не платити за поїздку, можна брати новий велосипед кожних півгодини.
У Ліоні є свій аеропорт, 12 км від міста. Доїхати туди можна на трамваї Rhône express, відправлення від вокзалу Парт-Дьє. Ціна квитка до аеропорту – 16 євро (12 євро для молоді до 26 років).
Проживання в готелі починається від 40 євро за двомісний номер. Ціни в хостелах вдвічі нижчі – 20-25 євро за ліжко.
Корисні слова та фрази:
Bonjour (Бонжур) – Доброго дня!
Merci (Мерсі) – Дякую
S’il vous plaît (Сіль ву пле) – Будь ласка
Excusez-moi (Ексюзи муа) – Вибачте
Oui (Уі) – Так
Non (Нон) – Ні
Je ne parle pas français (Же не парль па франсе) – Я не розмовляю французькою
З Ліона варто везти гіньолі (ляльки-маріонетки), вина Beaujolais та Сôte du Rhône, сир. І, звісно ж, спогади!
Від редакції
Умови подачі матеріалів до рубрики «Читацький путівник»
Тексти й фото до цієї рубрики може подавати будь-хто, незважаючи на фах. Головне – ви пишете про одне закордонне місто, в якому вже побували самі. Але це не гарантія, що все буде опубліковано. Бо перша умова – треба написати цікаво, просто, лаконічно, грамотно. Рукописні варіанти не приймаються.
Обсяг тексту – до 6 тис. знаків з пробілами. Фото – обов’язково, краще декілька, щоб був вибір для друкованої версії. Решту найцікавіших ілюстрацій поставимо на сайті.
Як писати? Уявіть собі, що десь на каві друг (кум, подружка, колега) запитує вас: «І як тобі? Що там цікавого, що сподобалось, не сподобалось?». І ви відповідаєте – правдиво, не банально й тільки те, що знаєте точно.
В ідеалі тексти з «Читацького путівника» мають відповідати приблизно на таку анкету:
У яку пору року краще їхати в це місто та чому?
Що здивувало найбільше?
Чим відрізняються тамтешні люди?
Що варто побачити (пам’ятки, музеї і т. д.), а куди краще не ходити й чому?
Де міняти валюту?
Дороги (якість, розмітка, світлофори, затори і т. д.)
Де відчути місто (вулиця, річка, певний об’єкт тощо)
Вартість проживання (тризірковий готель, хостел і т. д.)
Кухня: кафе-ресторани, меню, страви, ціни, смаки…
На що варто витратити 50-100 доларів (євро)?
Що придбати собі або у подарунок близьким?
Корисні слова, які треба знати.
Звісно, ви не мусите ретельно відповідати на всі запитання, як на іспиті. Крім того, якщо вас особливо вразило щось, чого немає в анкеті, – треба писати. І бажано робити це невимушено, а головне – цікаво.
Матеріали надсилайте на скриньку gazeta@report.if.ua з темою листа «Читацький путівник». За все, що буде опубліковано, редакція платить гонорар – 20 грн. за кожну тисячу знаків і від 20 грн. за кожне опубліковане в газеті фото.
У будь-якому разі жодне звернення не залишиться без відповіді.
Можливо, згодом ми зробимо з цієї рубрики окрему книжку.
Comments are closed.