Політика

Чи стане медицина «лялею»?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Слід почати з того, що вже не перший рік існує співпраця між лікувальними закладами міста та медичним університетом, який бере в оренду приміщення центральної міської клінічної лікарні для навчального процесу. Міська влада та керівництво медичного університету зійшлися на тому, що реконструкція та добудова корпусу №?4 лікарні є необхідністю. Одразу і визначились, що обидві структури здійснять фінансування проекту на паритетних засадах вже впродовж кількох наступних років.

Міський голова Віктор Анушкевичус розповідає, що вже був на прийомі у міністра охорони здоров’я по широкому колу питань, що стосуються розвитку медицини Івано-Франківська, зокрема, говорили і про цей проект. Адже для того, щоб медуніверситет здійснив таке капіталовкладення, потрібне погодження Міністерства охорони здоров’я, яке, до речі, вже є. «Відповідно, спираючись на це погодження, а також і на доцільність реалізації цього проекту, виконавчий комітет прийняв таке рішення», — каже мер.

Якщо для більшості мешканців Івано-Франківська все одно, куди витрачає кошти медичний університет, то їм зовсім не байдуже, куди витрачає кошти міська влада. Адже ми мусимо знати, що необхідність у реконструкції та добудові приміщення є значною. Отже, спробуємо поговорити про необхідності реконструкції та добудови корпусів 4а та 4б центральної міської клінічної лікарні.

Перш за все: лікарня розміщена на площі 15455 м2, що є вже вдвічі меншою за передбачені санітарно-гігієнічні норми. В палатах на одного хворого припадає по 3?4 м2 при нормі — 8?14 м2. Через брак місця умови перебування пацієнтів та працівників стають все нестерпнішими. Тому в планах є перенести всі навчальні приміщення медичного університету площею 961 м2 та приміщення стерилізаційної, пральні, палати отоларингологічного відділення та адміністративні приміщення у добудоване приміщення. Площа добудови має становити 3540 м2, з яких 2340 м2 відійде лікарні, а 1200 м2 — медичному університету.

«З Богом!» — тільки не за кошти міста

Міський голова наголосив на тому, що реконструкція корпусу №?4 лікарні є, звичайно, питанням комісійного обстеження. Адже корпус побудований дуже давно і є проблема як з ґрунтовими водами, які збираються у підвалі цього корпусу, так і з самим фундаментом. Тому, дослідивши це, було прийнято рішення про комплексну реконструкцію. Однак зараз ще до кінця вивчається думка всіх спеціалістів на предмет реконструювання приміщення з можливістю підсилення фундаменту і будівництва дренажної системи.

«Одна частина фундаменту має гранітну структуру, інша — вапнякову. У зв’язку з тим, що підходили ґрунтові води, частина фундаменту, яка була з вапняку, зазнала руйнації, тому якщо буде можливість підсилити фундаменти, то це буде зроблено. Однак, якщо ж спеціалісти все?таки в кінцевому результаті скажуть, що доцільно зносити даний корпус, то ми так і зробимо. Для чого ж тоді вкладати кошти, якщо приміщення через певний проміжок часу просто впаде?», — каже В.?Анушкевичус.

Голова депутатської комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення у міській раді Володимир Стасюк має щодо цього свою думку: «Якщо медичний університет береться за будівництво того корпусу, то «з Богом»! Тобто, якщо туди не йтимуть наші бюджетні кошти. Ми домовилися з Масляком (головний лікар міста — від ред.), що він укладає договір про співпрацю і якщо Нейко (ректор медуніверситету — від ред.) буде будувати, то ми не матимемо нічого проти. Бо це не наші кошти. А Масляк повинен зробити все необхідне для того, щоб обстежити діючий корпус і зробити його реконструкцію. От і вся музика».

Наймудрішим, на його думку, було б таке: місто дає гроші на реконструкцію, а університет — на добудову. А на сьогоднішній день договору як такого про співпрацю ще ніхто не бачив. Немає й жодної угоди, як зрештою, і на сесії це не прийнято. «На виконкомі тільки прийнято питання про добудову, тому я і виступив проти цього», — каже В.?Стасюк.

Нагадаємо, що на засіданні виконавчого комітету міської ради 18 березня 2008 року у пункті 21 порядку денного розглядалось питання «Про реконструкцію та добудову корпусу №?4 центральної міської клінічної лікарні». Хто за це голосував, ми не знаємо. Однак просимо пана Стасюка дещо нам прояснити: пробачте, може ми щось плутаємо, але виконком наче дещо в опозиції до міського голови? «Та який він опозиційний? Голова, що сказав, а вони прокукурікали і все», — відповідає він нам. От вам і маємо… Невже щось пропустили?

Чому не збирається комісія?

В.?Стасюк зовсім не згідний з таким рішенням виконкому, тому 20 березня направив офіційне звернення Віктору Анушкевичусу. В ньому він наголосив на тому, що вже протягом тривалого часу депутатська комісія з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Івано-Франківської міської ради, яку йому випало честь очолювати, не збирається на свої повноцінні засідання у визначені дні через відсутність кворуму.

Повірте нам на слово, що в цій публікації ми зовсім не збиралися обговорювати поведінку депутатів, але не ми ж почали цю марудну справу. Отже. «На мій погляд, та не тільки мій, профільна депутатська комісія вашими зусиллями відсторонена від розробки та прийняття стратегічно важливих для галузі рішень», — стверджує В.?Стасюк у своєму зверненні до мера. Також він зауважує, що комісія, яку він очолює, мала б бути причетна до того, що відбувається у медичній галузі міста.

Нам стає все цікавіше: хто ж винен у тому, що комісія не засідає: міський голова чи все?таки члени самої комісії? З таким запитанням і звертаємося до міського голови. «Те, що комісія, яку очолює Стасюк, не може ніяк зібратися за відсутністю кворуму і прийняти рішення, то це не проблема міського голови, а проблема голови комісії, на якого відповідно до положення про комісію покладено обов’язок організації і проведення засідань комісії і прийняття відповідних рішень», — обґрунтовує В.?Анушкевичус.

Стаціонари свідчать про погану роботу

Володимир Стасюк зауважує, що нове будівництво відволікатиме щорічно багатомільйонні кошти від нагальних потреб і проблем медичної галузі міста. Адже це лише сьогодні звучать цифри в 15?16 млн. грн., а коли почне тривати будівництво, то через певний час візьметься інша цифра, наприклад, 28.

Найнагальнішим є ж інше питання: придбання сучасного оснащення та медичного обладнання для лікувально-профілактичних, передусім для амбулаторно-поліклінічних, закладів комунальної власності. Саме сюди нині треба «кинути» всі кошти і виявляти хвороби на ранніх стадіях. «Стаціонари свідчать про нашу погану роботу. Це замість того, щоб прополоти бур’яни, ми починаємо думати, де б то їх розмістити», — наводить аналогії депутат.

На думку медиків, найважливішим в охороні здоров’я має бути первинна ланка — поліклініки, сімейна медицина та швидка допомога. Однак, мабуть, стаціонари теж потрібні. Адже в міських стаціонарах перебуває дуже багато людей похилого віку, а центральна міська клінічна лікарня вважається соціальною. Стаціонари множать видатки на опалення та ремонт приміщення, пральню, прибирання та харчування. Тому існують думки про те, що треба розвивати денні стаціонари, аби дещо скоротити витрати лікарні.

Де були дотепер і що буде відтепер?

Тарас Масляк працює на посаді головного лікаря три місяці. За цей час він встиг вжахнутися від того, що застав. Адже медицина забезпечена всього лиш на 10?% всім тим, що їй необхідно. «Де були мої попередники? Де була влада, яка була перед Віктором Андрюсовичем? Чого вони звертали увагу на все, окрім охорони здоров’я? Хіба не було, за всі роки незалежності України, охорони здоров’я, що все це розвалили?», — дивується головний лікар міста. Володимир Стасюк має схожі думки: на це треба було звертати увагу десять років тому. І якби хтось своєчасно звернув на це увагу, то нині б і не було такої проблеми. А що ми маємо зараз?

Ми не маємо права щось прогнозувати, проте спробуємо лише на одну секунду припустити, що, не дай Боже, оцінка експертів дасть висновок, в якому буде сказано, що не вистоїть це приміщення і нема чого його ремонтувати, бо нічого з того і так не буде. Питаємо: що ж буде тоді?

В.?Стасюк наголошує на тому, що навіть попри це вкладати гроші у нове будівництво недоцільно. На його думку, треба буде почекати ще кілька років, до тих пір, поки приміщення ще стоятиме і виселяти звідти людей. Та й місце для цього знайдеться. Т.?Масляк має іншу думку: «Якщо наші державні мужі будуть з розумінням ставитися до проблем охорони здоров’я і плачевних проблем, які є на сьогоднішній день, то ми можемо за три-чотири роки зробити з охорони здоров’я «лялю».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.