Постраждалих від тих колекторів, що працюють поза законом, в Україні наразі достатньо. В нас вони діють уже три роки, а у світі офіційно — з 1976?го. Правда, подібна «діяльність» була помічена і раніше. В Америці під час Великої депресії, у СРСР — у роки «перебудови» чи буремні 1990-ті. Втім, то були просто гангстери чи бандити. Наприклад, вони вивозили боржників до лісу, примушували їх рити собі яму, і так людина давала згоду на все на світі.
За останні три роки колекторських компаній на території нашої держави знайшлося аж 35. Більше того, вони навіть розподілилися на білі та чорні — напівзаконні та напівбандитські. За свої послуги беруть від 7 до 30?%, залежно від розміру кредиту.
Нині готується законопроект, який би теоретично мав обмежити дії колекторів. Однак те, що його готує Асоціація банків України, Асоціація колекторів України, Мін’юст та Соціалістична партія України, без жодного втручання потерпілої сторони, викликає настороженість.
Адже досі вони працювали не у правовому полі, а отримавши узаконення, колектори можуть знахабніти ще більше.
Як каже Андрій Пославський, член правління «Народного антикризового спротиву», держава лобіює інтереси банків. А тому варто поставити запитання: люди для банків чи банки для людей? І вимагати захисту для себе та потерпілих.
Відтак «Ваша Надія» та «Народний антикризовий спротив» ініціюють введення кримінальної відповідальності за моральний тиск на позичальника. Крім того, введення кредитних канікул, які до речі, можуть бути частковими чи повними (це у разі народження дитини, тяжкого матеріального стану чи поганого стану здоров’я), а також — надання людям статусу постраждалих від фінансової кризи.
Говорили також і про Меморандум, який був підписаний владою та банкірами минулого тижня. Адже жодну постраждалу групу населення Меморандум так і не захистив. А це ті, що мають заблоковані депозити; працівники, яких скоротили; підприємці, яким зруйнували бізнес; люди, які змушені платити валютні кредити.
Як зауважили учасники прес-конференції, для того, щоб звернутися до них, гроші не потрібні. Наразі лише 20?% тих, що попросили про допомогу, дозволили собі заплатити за послуги юристів. Решта — безкоштовні консультації. І тільки. Чи готові «антиколектори» безоплатно відстоювати інтереси постраждалих в суді, для «Репортера» так і залишилося загадкою. Зрештою, їхня праця все одно винагороджується, бо допомагають як підприємці, так і церковні громади.
Comments are closed.