Погляд

За кордон – без довідки з військкомату. Поки що

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня представник Генштабу Володимир Талалай заявив, що відтепер військовозобов’язані для виїзду за кордон чи навіть за межі області повинні отримати спеціальну довідку з військкомату. Народ захвилювався…

kordon_prykordonnyk_новый размер

«От я студент і під мобілізацію не підпадаю, – розповідає франківець Роман Василик. – Якраз маю їхати у Польщу, і тут ця новина. Я, насправді, був впевнений, що мені довідки не треба, але батьки стали нагнітати і примусили йти дізнаватися».

Каже, пішов у деканат, заступник декана заспокоїв – поки студент, може не перейматися.

«Останньою крапкою стало два факти, – продовжує хлопець. – По-перше, 3 лютого в новинах виступав начальник Держприкордонслужби, він сказав, що таких довідок ще немає, і якщо на кордоні хтось буде щось подібне вимагати, то назвав номер гарячої лінії. Я той номер записав. По-друге, працівник авіакаси, продаючи мені білет, запевнив, що якщо я не підписував ніяких повісток, то можу не переживати».

І справді, того ж дня, коли з’явилося повідомлення від Генштабу, Державна прикордонна служба оприлюднила і свою заяву: «Інформації про перевірку прикордонниками у громадян України чоловічої статі призовного віку під час перетину державного кордону довідок з військкоматів, не відповідає дійсності». І наголосили – такі довідки не передбачені законом.

В один голос тут заговорили і правозахисники, мовляв, будь-які довідки для пересування – це порушення основоположних прав і свобод людини.

Керівник громадської організації «Центр правових та політичних досліджень «СІМ», член правління Української Гельсінської спілки Лідія Тополевська пояснює – нині таких довідок у природі не існує. Якщо людина має закордонний паспорт, вона може перетнути кордон, ніяких додаткових документів не пот­рібно. І тим більше, якщо вона рухається у межах України.

108132_новый размер

Тополевська каже, без введення в Україні військового стану такі довідки протизаконні, навіть якщо їх пропишуть у певному законодавчому акті. Це буде порушенням Конституції та Європейської конвенції з прав людини.

Те, що подібних довідок наразі не існує, заявили і в обласному військовому комісаріаті.

«Генштаб прокоментував, що такі довідки наразі не потрібні, – коротко пояснив т.в.о. обласного комісара Олег Мороз. – Існує лиш норма, що військовозобов’язані не повинні змінювати основного місця проживання без повідомлення про це військового комісаріату».

Справді, на сайті Генштабу можна знай­ти офіційні роз’яснення. Опубліковані вони через кілька днів після заяви про необхідність довідки.

«Щодо можливих обмежень пересування територією України та виїзду за кордон для військовозобов’язаних, то такі заходи на даний момент не впроваджуються. В нинішніх умовах вони є надмірними та супере­чать нормам Конституції».

І водночас підготовлюють: «Запровад­ження озвучених пропозицій щодо обмежень свободи пересування цілком можливе – у разі оголошення воєнного стану. Наразі країна розраховує на високу громадянську відповідальність українських чоловіків. Але якщо у встановлений термін людина не з’явиться у військкоматі чи пункті збору, знаючи, що її викликали, – буде відповідати перед законом».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.