Хоч дехто й не вірить, але прийдешня зима таки буде найскладнішою для України у сенсі енергетики. В інших сенсах, можливо, теж. Та наша справа, справа цивільних, як і раніше, полягає у тому, аби тримати тил, у першу чергу психологічно. Психологічно теж буде складно. Та коли хоч трохи готовий, то легше сприймати нові виклики, пише Максим Карпаш у Репортері.
Літня енергетична криза, коли ми мали відключення аж до 12 годин на добу, була наслідком як серії весняних атак рф, так і серії промахів і просто технічних проблем суто українського походження. Але серпень-жовтень 2024 «розхолодили» нас усіх. Адже графіки погодинних вимкнень відмінили, урядові реляції щодо часткового відновлення генерації та збільшення можливостей імпорту з ЄС заспокоїли більшість.
І ось маємо середину листопада. На Прикарпатті почались обмеження потужності для підприємств. В інших областях вже 2 тижні повним ходом застосовують погодинні графіки вимкнень. Обласні військові адміністрації по всій Україні ще у вересні та жовтні провели тренування на випадок блекаутів. Словом, фахівці очікують на проблеми, готуються до них.
Читайте Максим Карпаш: Петродержави вбиває корупція
Імовірність серйозних проблем цього сезону видно здалеку. Наприклад, Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) випустило у жовтні спеціальний звіт, присвячений проходженню зими Україною. Розглянемо звідти кілька рекомендацій.
Пропустимо вельми загальні та неконкретні повторення про фізичну та кібернетичну безпеку критично важливої інфраструктури. Бо що ми можемо зробити проти рою супутників над нами й балістики? Теза щодо прискорення постачань обладнання та запасних частин теж, напевно, не надто реалістична – цикл виробництва деяких видів обладнання становить квартали.
Натомість нещодавно одна з їхніх рекомендацій таки виконана: збільшені потужності передачі електроенергії з ЄС – з 1.7 ГВт до понад 2.1 ГВт. Це не так багато, третина потужності одного атомного реактора, але це маневрова потужність і це чудово.
Вважаю, варті уваги такі рекомендації від фахівців МЕА, плюс мої коментарі.
Децентралізація та збільшення енергопостачання. Моя практична порада – перевірте свої генератори, зарядні станції та павербанки. Поки урядовці й місцеві очільники будуть резервувати енергопостачання для лікарень, шкіл, систем водопостачання та водовідведення, зв’язку, маємо подумати про себе самі.
Енергозаощадження. Вкотре повторююсь, але продовжу гнути своє – економте як тільки можете. Адже це єдине, що може скоротити тривалість вимкнень і знизити їх інтенсивність. Практична порада – підготуйте домашній одяг та їжу, змістіть споживання на ніч (з 23:00 до 07:00).
Читайте Максим Карпаш: Треба перевинайти вищу освіту
Подумайте про свій план дій на випадок істотного похолодання та тривалих вимкнень, зникнення природного газу (така ймовірність не є нульова). Практична порада – складіть план на випадок блекауту (без електрики до 5-7 днів).
Словом, готуймось до найгіршого сценарію – тривалих і регулярних вимкнень. А ще у ці складні часи думаймо більше про близьких людей, приділяємо їм увагу, шукаємо тепла та енергії від спілкування з ними.
Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила
Comments are closed.