Розпочався серпень і саме зараз настав час економити енергію для тих, хто ще цього не робить. Це з усіх боків дуже вдала поведінка з огляду просто на все, пише Максим Карпаш у Репортері.
Отже, чому це вигідно:
Економія власних грошей. У середньому домогосподарства в Україні витрачають у межах 10% свого сукупного доходу на оплату комунальних послуг. Тобто кожна 1 гривня із 10 зароблених витрачається саме на це. Порівняйте це з витратами на зв’язок (мобільний та інтернет), на нову техніку, одяг тощо. Зекономивши суттєву частку цих витрат, ви можете заощаджувати чи витрачати на інші потреби чи на заходи, які дозволять економити ще більше на комуналці.
Економія державних коштів. Так, саме так! Річ у тім, що у нас вся комуналка дотується державою так чи інакше. За різними оцінками – на кожну гривню, яку ви платите за енергію, держава платить від 2 до 4 грн. Тобто, якщо ви зекономите певну суму на комуналці, держава зможе спрямувати ці кошти, наприклад, на ЗСУ. А враховуючи, що майже 40% державного бюджету йде на оборону, то фактично економія на комуналці означає донат на ЗСУ, який у кілька разів перевищує суму фактичної економії.
Читайте Максим Карпаш: Декарбонізація для «чайників»
Зменшення залежності від імпортних енергоносіїв. Чим краще ми будемо економити, тим менше закуповуватимемо енергоносії закордоном. Це означає напряму кращий курс долара, менш тривалі ймовірні відключення у опалювальний період, нижчі ціни на комірне у підсумку. Нагадаю, майже 1/3 енергії в державі споживається вдома (домогосподарства), ще третина – на роботі (промисловість), а решта на транспорті та у сфері послуг.
Зменшення глобального попиту на енергію. Насправді останнім десятиліттям тільки економічно розвинуті держави, більшість яких належить до OECD (Організація економічного співробітництва та розвитку) скорочували споживання за економічного зростання, всі інші – збільшували. Нас давно зачекались у клубі розвинутих держав, тож маємо виконати і таку неписану умову.
Користь для навколишнього середовища. Можна по-різному ставитись до концепції глобального потепління, зумовленої діяльністю людини, але зміни клімату вже стали очевидні кожному. Енергетика у світовому масштабі відповідає за 75% викидів парникових газів. Вже немає ніяких «якщо кожен зекономить, то…». Зараз ми у позиції – чим скоріше кожен почне споживати менше, тим довше проживуть наступні покоління. Конкретно – наші діти та внуки.
Читайте Максим Карпаш: Трохи про етику «тих, хто не воює» під час війни
Ще є практична порада:
З чого почати в плані економії на комунальних платежах? Заведіть собі табличку з показами лічильників води, газу, електроенергії за останні роки (платіжки допоможуть) і подивіться, де й коли витрачали більше, а коли менше й чому. Проводьте мінімальні заходи: частіше вимикайте електроприлади, вимикайте воду, коли чистите зуби чи голитесь тощо, звертайте увагу на ефект від цього. Це було хорошим та мотивуючим початком для мене. Впевнений, спрацює і для вас.
Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила
Comments are closed.