Погляд

Максим Карпаш: Як нам пережити зиму й перемогти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У понеділок, 11 липня, російський монополіст «Газпром» повідомив про зупинку прокачування газу трубопроводом Північний потік-1. Причиною назвав технічне обслуговування. При цьому жодним іншим маршрутом постачання газу в ЄС не скористався – як робив це раніше. Навіть при заброньованих понад 100 млн кубів на добу в українській газотранспортній системі залишив рівень 40 млн кубометрів, пише Максим Карпаш у Репортері.

Європейські лідери все зрозуміли. Так, французький урядовець одразу заявив, що Париж розглядає варіанти прийдешнього опалювального сезону без російського газу.

Максим Карпаш новини Івано-Франківська

Виглядає, що й наше керівництво – і національне, і регіональне – починає розуміти, що наступний опалювальний сезон буде дуже складним. На мою думку, він буде найскладнішим за всю нашу історію незалежності.

Нам слід готуватись до того, що було на початку 1990-х у сусідніх країнах, Румунії, Польщі, пострадянських республіках. Там тоді дійшли до погодинного увімкнення електрики, «буржуйок» на балконах, готування їжі у дворах на багатті, спання в одязі тощо.

Не думаю, що вся територія України буде у такій ситуації цієї зими, але у певних регіонах – цілком можливо. Нам слід готуватись до найгіршого сценарію: визначити громади з найбільш ймовірним дефіцитом палива, створити аварійні плани, передбачити масові пункти обігріву (бомбосховища та укриття доволі зручні для цього), пояснити керівництву громад та жителям порядок дій у випадку зникнення енергії тощо. Загалом – виконати ті елементарні заходи зі зниження енергоспоживання, які ще можна зробити без значних додаткових інвестицій у короткі терміни. У цьому сенсі ми вже частина Євросоюзу – там також готуються до непростої зими.

Читайте: Максим Карпаш: План відновлення України

Європейці усвідомлювали, що рф використовуватиме постачання природного газу як економічну та політичну зброю.Тож одразу після вторгнення на рівні Єврокомісії був розроблений план REPowerEU. Його презентували у травні 2022. Це план першочергових заходів із подолання газового зашморгу. Найпізніше повна відмова від російського газу запланована в ЄС на 2030 рік.

А от Україні доведеться це зробити значно скоріше.

На 2022-2023 року європейці запланували підготуватись до відмови від 100 млрд кубометрів з понад 155 млрд кубів. У першу чергу, такі значні обсяги газу планують замістити через диверсифікацію джерел постачання газу, електрифікацію та енергоефективність. Не обійшлося й без короткострокових компромісів – європейські країни вже відновлюють експлуатацію атомних та вугільних електростанцій.

Також значну увагу європейці приділяють впливу на щоденні звички громадян. Так, зниження температури в усіх будівлях ЄС на кілька градусів – наприклад, з 21 до 18-19 – може дозволити зменшити споживання газу аж до 10%.

Нас також чекає повторення акції «прикрути», тобто режим максимальної економії. Принаймні ходити по квартирі будемо тепло вдягненими.

Читайте: Максим Карпаш: Зелене енергетичне майбутнє у ЄС

Цей комплекс заходів у виконанні європейців та українців дозволить і суттєво зменшити фінансування московії. Минулорічна торгівля трубопровідним газом принесла їм майже 42 млрд євро. Спільними зусиллями можемо зменшити цю суму принаймні вдвічі. А це вже гроші, співмірні з бюджетом рф на фінансування армії.

Для України та ЄС це означає ще й економічні випробування – ціни на газ на фоні загострення конфлікту між Україною, ЄС та рф певний час зростатимуть. Отже, слід буде зробити все, щоб ті ціни якщо й зросли, то не катастрофічно.

Той шлях, яким ми пройдемо цю енергетичну кризу, визначить майбутнє наступних поколінь. Зрештою, саме за їхнє гідне майбутнє ми й боремось.

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.