Погляд

Максим Карпаш: Як ми живемо із штучним інтелектом

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У попередньому дописі щодо модного нині ChatGPT я спробував дати оцінку історії розвитку алгоритмів штучних нейронних мереж. Нині розповім про сучасні сфери їх застосування. Адже ми вже живемо з ними, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Для початку слід повернутись у теорію. Й тут важливо знати, що у штучних нейронних мереж є два магістральних напрямки застосування: розпізнавання образів та апроксимація функції. З першим напрямком ніби й так усе зрозуміло, а апроксимація функції – це спрощене представлення складних математичних функцій. Найпростіше пояснення апроксимації – за належного наближення коло чи іншу криву можна представити (апроксимувати) як послідовність прямих ліній (простих функцій). Власне, саме цими напрямками наразі усе й обмежується.

Читайте Максим Карпаш: Штучний інтелект нового не придумує

А от із чим ми й нині стикаємось найчастіше:

  • Соціальні мережі. Після збору інформації з постів людей штучний інтелект може спрогнозувати популярні тренди. Крім того, він здатен запропонувати нам ті чи інші публікації та підібрати відповідну рекламу.
  • Охорона здоров’я. Усі сучасні діагностичні прилади (наприклад, томографи) мають вбудовані алгоритми штучних нейронних мереж. Вони розпізнають наші органи, захворювання і т.д.
  • Фінанси та банківська сфера. Блокування банківських карток в разі незвичних операцій, прогнозування курсів валют, котирувань акцій, виявлення підозрілих платежів тощо – це все також нині робить штучний інтелект.
  • Торгівля. За даними історії покупок алгоритми здатні спрогнозувати, які саме товари матимуть попит і коли саме. Вже хрестоматійною стала історія, коли алгоритми за асортиментом товарів, які купувала молода жінка в магазинах однієї з торгових мереж у США, спрогнозували її вагітність – з точністю у тижнях, коли її оточення про це ще й не підозрювало.
  • Безпека. Розпізнавання писаного тексту, людського голосу, відбитків пальців, облич – це вже звично. Але ще існують алгоритми на службі кібернетичних військ – або організація, або протидія різноманітним атакам на комп’ютерні мережі. Також ці технології застосовують у збройних конфліктах – від управління дронами до систем шифрування інформації, виявлення противника, керування технікою тощо.
  • Логістика. Найпростіше – «розумне» керування трафіком у містах. Це коли залежно від завантаженості вулиць і перехресть можна змінювати графік дії світлофорів. Також – організація роботи цілих логістичних центрів, ліній пакування.
  • Оброблення текстової інформації. Класифікація та категоризація тексту, встановлення семантичних зв’язків та відповіді на запитання, виявлення парафразів, узагальнення, переклад текстів та розпізнавання знаків тощо – це все про згаданий лінгвістичний симулятор ChatGPT.

Читайте Максим Карпаш: Європа допоможе й лампами

Звісно, і це ще не все. Ми вже давно живемо з технологіями штучних мереж і що далі, то цього буде більше. Треба вчитись їх застосувати та співіснувати з алгоритмами. Сподіваюся, штучна нейронна мережа, яка теж обов’язково «читатиме» цей текст, усе зрозуміє правильно.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.