Погляд

Максим Карпаш: Що буде далі з електрикою

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Графіки вимкнень вже застосували. І ніби ж тепло, а виключають. Як я й писав, не може бути так, аби лише підприємства зазнавали обмежень в електроенергії. Отже, дійшла справа і до населення, пише Максим Карпаш у Репортері.

Читайте Максим Карпаш: Чи мають зрости тарифи?

Максим Карпаш: Що буде далі з електрикою

Нагадаю, в Івано-Франківській області населення споживає приблизно стільки ж електроенергії, як і промисловість. Неможливо обмежувати платників податків, роботодавців без розподілу цього навантаження із іншим великим споживачем – нами з вами. При цьому у багатьох виникає ряд питань, на які вартує відповісти.

Чому почалось у травні?

Травнева ситуація ускладнилась відчутним похолоданням в середині місяця та виходом у плановий ремонт атомних станцій. Аварійний та плановий імпорт електроенергії з сусідніх 5 держав останніми днями перебувають на максимальному рівні та вже не дозволяють замістити нестачу.

Чи буде краще влітку?

Влітку ситуація лише незначно покращиться – за умови відсутності нових обстрілів. Справа у тому, що нас рятує саме відновлювальна енергетика. Її частка в українському енергетичному міксі зараз доходить до 40-50%. А далі в розпал літа люди та бізнес увімкнуть кондиціонери, у магазинах-кафе-ресторанах більше споживатиме холодильна техніка і ми знову відчуємо всю «красу» погодинних вимкнень. Період до перших холодів мине рівно у такому ж режимі, як і травень-червень.

Що буде восени та взимку?

Що із системою енергетики буде під час похолодання та взимку, прогнозувати зараз майже неможливо. Але суттєвих покращень точно не варто чекати. Вже наприкінці травня зрозуміло, що нової потужної генерації на опалювальний сезон не буде – надія лише на відновлення «вибитого». Моя песимістична оцінка така, що графіки погодинних вимкнень з листопада по лютий можуть бути в режимі 6 через 6 годин.

Чому Укренерго та обленерго пишуть різні години відключень?

Оператор всієї системи розподілу в Україні (Укренерго) доводить ліміти споживання для кожної області окремо. А вже обленерго в кожній області відповідно до поділу на черги та підчерги розподіляє ліміти між ними та складає графіки погодинних відключень. Як тільки ліміт в області перевищений, тоді місцеве обленерго застосовує графіки вимкнень.

Чому графіки застосовують і вночі, коли споживання падає?

Саме тому, що у нас суттєво впали можливості балансувати споживання (вночі також). Ми не маємо чим швидко збільшувати та знижувати виробіток електроенергії. Адже гідроенергетика зараз має менший потенціал через завершення водопілля, а імпорту бракує.

Чи піднімуть ціни на електроенергію?

Так, іншого варіанту немає. Для бізнесу 20 травня вже ціни підняли – для певних годин майже удвічі. Для решти українців це підняття вже прийде у збільшених цінах на товари й послуги. Для побутових споживачів ціни, очевидно, також піднімуть.

Отже, готуймося до складніших часів, хоча й нинішні – дуже непрості.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Читайте Максим  Карпаш: Боїнг – як поганий приклад, на якому можна повчитись

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.