Погляд Статті

Максим Карпаш: Рік викликів і цінностей

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Підводячи підсумки 2020 року, бачимо багато негативних оцінок. Складний, небезпечний, виснажливий, ризиковий – епітети різні, але позитивних мало. За своєю вдачею відношу себе до оптимістів, хоча дружина вперто править з мене реаліста. Мене влаштовує формулювання, що реаліст – це добре поінформований оптиміст.

Спробую дати року свою оцінку, пише Максим Карпаш у Репортері.

Довгий рік. Мабуть саме тому багато хто вже рахує дні та години до його завершення, бо він високосний. Час насправді йшов своєю чергою, як і завше, просто іноді комфортніше враховувати й астрономічну особливість. Крім того, ми фізично часу більше проводили вдома, менше були у подорожах, тож для декого рік «тягнувся». Наступних три будуть коротшими, це вже точно.

(Не) складний. Щороку у вітаннях чую, що «рік був непростим / складним / виснажливим». З одного боку, це просто штамп, а з іншого – зазвичай так говорять, аби виправдати власні помилки. Вважаю, ми ще й не дуже усвідомили, яким той рік був. У будь-якому разі момент історичний – часи пандемії. Але будьмо відвертими, це не пандемія іспанки або чуми. Потім буде що розповісти внукам.

Домашній. Ми, напевно, ще ніколи не проводили так багато часу зі своїми близькими. Упевнений, що недоліки дистанційної освіти будуть почасти компенсовані тим, що батьки були біля своїх дітей, а час, проведений з ними, – найкраще, що можна їм дати. Нагадаю, що всі ми є дітьми, поки живий хтось із батьків. Позитив від такого спілкування буде відчутним ще багато років.

Максим Карпаш: Пандемія радянщини в освіті

Здоровий. Завдяки доволі елементарним засобам захисту й моделям поведінки ми почали уважніше ставитись до гігієни, харчових звичок, практик здорового способу життя, багато хто познайомився із своїм сімейним лікарем, почав планувати візити до профільних лікарів, надбав різноманітні гаджети для здоров’я. Усе це вже нікуди не зникне й дозволить нам жити здоровіше та довше.

Науковий. Ще ніколи ми так не слідкували за найновішими результатами досліджень у медицині, інформаційних технологій та багатьох інших. Зверніть увагу, з якою інтенсивністю ми приглядаємось до новин про вакцини від коронавірусу. І цьому є серйозні підстави – без сучасних ІТ-рішень і новітніх технологій у сфері генної інженерії ми б чекали вакцин щонайменше 5-7 років. Сподіваюсь, серед українців таки поменшало так званих «антивакцинаторів» і побільшало тих, хто довіряє науці, а не теоріям змови.

Мабуть можна було б ще багато чого пригадати, але для багатьох цей рік точно став поворотним моментом. Дехто переосмислив своє життя, інші пройшли етап переоцінки цінностей.

У бізнес-школах кажуть, що цінності компанії чи особистості – то її так званий ДНК, тобто комбінація внутрішніх установок, які утворюють її унікальність. Навіть за умови, що ми є носіями різних наборів цінностей, ми можемо й мусимо мати спільні цілі задля кращого майбутнього.

Максим Карпаш: Стежки й доріжки

І, звісно, нехай кожен новий рік буде кращим за попередній!

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.