Спочатку ти маєш одну велику думку чи мрію, проєкт. Інколи таке не дає тобі спокою. Якщо в голові все добре, ти переходиш від мрій до концепту, він набирає все чіткіших обрисів, обростає деталями і дрібницями. Так з маленького збирається щось велике. Далі, якщо все йде добре, то це «щось» починає ще більше захоплювати тебе самого, а як пощастить, то і ще когось. Це називається інтеграція – від ідеї до справи, від дрібного до цілісного, пише Максим Карпаш у Репортері.
Математично цей процес називається інтегрування функції. У нього є антипод – диференціювання. Диференціал – кожна окрема частинка чогось великого, первісного. Війна, без сумнівів, послужила диференціалом у житті кожного з нас. Війна продиференціювала наші життя – відчуття безпеки та власного дому, стосунків з близькими й дальніми, наявність чи відсутність різних речей, ступенів комфорту.
Усе це ми точно і в деталях відчуваємо й переживаємо. Кожної миті війна бере свій диференціал з кожного з нас – у вигляді смертей, каліцтв, зруйнованих життів і домівок, пошкодженого майна. Результатом диференціювання є похідні, тож усе згадане – похідні війни.
Читайте Максим Карпаш: Як перестати боятись блекауту
Інколи здається, що ти стоїш у порожній кімнаті в напівтемряві посеред цих похідних війни, розкиданих на підлозі. І думаєш, як би його зібрати назад, своє розібране на шматочки життя, скласти у щось приємніше, ніж купа уламків.
Раду собі кожен дає сам: волонтерить, допомагає фронту, піклується про рідних, зловживає алкоголем, читає чи пише, мовчить чи говорить без упину, добре чи погано робить свою роботу, вчиться або вчить. Словом, усе те, що роблять герої творів Ремарка – згадую та відчуваю, що хочу перечитати їх знову. Звіритись, чи я нічого не забув спробувати.
Функції інтегрування та диференціювання в математиці є зворотними – можна інтеграл розкласти на похідні, а можна похідну проінтегрувати, знайшовши первісну.
Читайте Максим Карпаш: Вкотре про енергетичне виживання
Що я пропоную? Почнімо процес інтеграції власного повоєнного життя з цінування та усіх дрібних малих справ, з яких складається наше сьогодення.
Мій перелік десь такий:
- Здорові рідні,
- Добрі новини з фронту,
- Наявність електрики, коли вона є,
- Тепло в домі,
- Заряджений гаджет і павербанк,
- Працюючий банкомат чи термінал у магазині,
- Спілкування з колегами та студентами вживу,
- Звук роботи генератора – хтось точно матиме світло,
- Гарячий чай або кава,
- Келих вина після непростого дня,
- Мрії про життя після перемоги,
- Настільні ігри.
Перелік невичерпний і насправді більший. Кожен може скласти свій, головне – аби вдалося хоча б почати складати власне життя – розв’язати диференційне рівняння, складене війною.
Цінуймо добрі дрібні речі. Адже з них можна скласти щось більше і також добре – математика це підтверджує.
Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила
Comments are closed.