Пам’ятаю кінець 1990-х, коли в офісах почали ставити кондиціонери. Це було ознакою розкоші, високих доходів та безмежних можливостей. Заходиш, наприклад, у фотосалон спекотного липневого дня забрати фотографії, а тобі дує таким вітерцем, що радий постояти в черзі. Потім багатші взялися встановлювати кондиціонери вдома. А далі це ставало все доступнішим – аж до встановлення у крамничках і будках охоронців парковок, пише Максим Карпаш у Репортері.
Читайте Максим Карпаш: Що буде далі з електрикою
Відсутність кондиціонера в авто наприкінці 1990-х й на початку 2000-х уже стала суттєвою вадою. Особливо дивно це було дивно чути від 50-літних багаторічних власників «жигулів», «москвичів» і «ланосів». Собі пояснював це пострадянською тягою до демонстрації достатку – чогось на зразок дорогої шуби для дружини чи золотого годинника. Не факт, що ті кондиціонери регулярно вмикали, але він мав бути.
Щось подібне маємо і цими днями.
Графіки вимкнень на повну використовують вже наприкінці травня. І далі ситуація особливо не має ознак для покращення. Вимкнення застосовують зокрема й через зростаюче навантаження від все активнішого використання кондиціонерів. І тут маємо ту саму історію з кондиціонером у вживаному авто кінця 1990-х. Тобто є моменти, коли нам дійсно не обійтися без кондиціонерів, а є випадки, коли можна спокійно пережити без них.
Кондиціонери та холодильне обладнання, на мою думку, необідні у таких місцях:
- лікарні та фармація – підтримання потрібної температури в палаті чи операційній, зберігання лікарських препаратів є вкрай важливими для життя і здоров’я людей,
- зберігання харчів: вся заморожена їжа, молокопродукти та риба, свіже м’ясо та фрукти з овочами швидко псуються без належного охолодження,
- також у багатьох технологічних процесах в різноманітних галузях промисловості – від тієї самої харчової та аж до металургії. Але там холодильні системи «вбудовані» в технологічний цикл.
А от щодо побутового та громадського застосування кондиціонерів цьогоріч дуже багато питань. Моя головна пропозиція – максимально обмежити їх використання цього літа, або й узагалі відмовитись від них.
Ось кілька практичних порад:
- не встановлювати температуру на кондиціонері нижче 22 градусів та дотримуватись рекомендації, аби різниця між температурою у приміщенні та зовні не перевищувала 5 градусів,
- зранку й до вечора закривати вікна та двері, затуляти їх гардинами та жалюзями у світлу пору доби, а відкривати з вечора до ранку,
- за можливості замінити кондиціонери побутовими вентиляторами – вони споживають у 10 разів менше електроенергії.
Читайте Максим Карпаш: Чи мають зрости тарифи?
На рівні держави, звісно, вартувало б обмежити чи обкласти додатковими акцизами продаж побутових кондиціонерів. Виглядає, що у поточному стані це складова питання національної енергетичної безпеки.
І остання порада з «холодних» позицій – обмежте використання окремих морозильних камер – на осінь/зиму є всі шанси не дотримати ті запаси.
Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила
Comments are closed.