Погляд

Максим Карпаш: Енергетичні прогнози на 2023 рік

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Енергетичні проблеми осені та зими, та вже точно прийдешньої весни змушують задуматись про енергетику у 2023 році. Враховуючи, як усе йде, упевнююсь у власному прогнозі: опалювальний сезон 2023/2024 буде складнішим за поточний, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш новини Івано-Франківська

Треба усвідомити, що обмеження у постачанні енергією не припиняться. Довоєнний рівень споживання залишиться в минулому, то мусимо змінюватись. Вже зараз зрозуміло наступне: рішеннями наступних місяців буде децентралізована мала генерація, масштабна енергоефективність та відновлювальна енергетика.

Децентралізована генерація

Остання статистика від українського Forbes для початку вражає – за останній час українці завезли генератори загальною потужністю понад 1 ГВт. Це приблизно як один енергоблок АЕС. Може здатись, що багато, та це не так.

Частина з них стоїть нерозпродана (до чергових локальних менших чи одного великого блекауту), частина працює періодично, а частина вже вийшла з ладу (на жаль, в інструкції ми схильні заглядати, коли пристрій вже не працює). Через рік кількість непрацюючих генераторів тільки зросте. І це ще без проблем із наявністю/ціною дизельного пального та бензину.

Читайте Максим Карпаш: Тримати спину рівно

Децентралізована генерація у моєму розумінні означає встановлення модульних генераторів та котелень з потужністю 20-50 кВт – коли споживачів багато. Та для цього їм варто навчитись об’єднуватись. Хто має взяти на себе функцію об’єднання?

Енергетична ефективність

Точної статистики ще немає, але мої спостереження показують, що житловий сектор не економить взагалі, попри усі відключення. Практично всі ми задовольняємо відкладений попит на електрику, спричинений погодинними відключеннями. І так не має бути. Чим менше зусиль ми докладатимемо щодо економії у себе вдома, тим довше триватимуть вимкнення. Треба почати споживати менше.

Відновлювальна енергетика

Так, значна частина потужностей сонячних та вітрових станцій в Україні постраждала внаслідок бойових дій і взимку користь від їх використання доволі умовна. Та день стає довшим уже третій тиждень, і сонце та вітер дадуть свою генерацію.

Маємо нарощувати потужності цього сектору в Україні якнайскоріше. Адже сонячна, вітрова та гідроенергетика і є децентралізованими – вони «скидають» електроенергію у місцях встановлення. Берімо приклад з ЄС, де 2022 рік став визначальним для сонячного сектора – там встановлено 41,4 ГВт нових фотоелектричних потужностей. Це на 47% більше, ніж у 2021 році.

Читайте Максим Карпаш: Активні плани на 2023 рік

При прогнозованому річному зростанні у 29% нинішній рік теж стане дуже успішним і вдасться досягнути позначки 53,6 ГВт нових потужностей. Лідерство у Німеччини – у 2022 році було встановлено 7,9 ГВт нових потужностей. За нею йде Іспанія (7,5 ГВт). У 2023-му році вони зберігатимуть першість і перетнуть поріг у 10 ГВт.

Маємо конкретні напрямки для руху, варто лише почати.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.