Погляд

Максим Карпаш: Чи мають зрости тарифи?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Після нинішніх ударів по українській енергосистемі майже кожного дня бачу повідомлення від обленерго про те, що для бізнесу вводять обмеження. Тепер є графіки й для побутових споживачів. Разом із тим бачимо дедалі активніші розмови про те, що тарифи для населення будуть зростати, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш: Чи мають зрости тарифи?

Спочатку почались заяви від різних експертів та окремих ексчиновників. Проєкт «Слово і діло» опублікував інфографіку, з якої видно, що вартість електроенергії для домогосподарств в Україні (2.64 грн/кВт-год – тобто 0,06 євро) є найнижчою в Європі. Навіть у Молдові тариф становить 0,15 євро (приблизно 6 грн/кВт-год). Для порівняння – в Польщі домогосподарства платять  0,22 євро (8,8 грн/кВт-год), а в Словаччині – 0,19 євро (7,6 грн/кВт-год).

Якщо подивитись на оптовий ринок, то видно що за останні 1-1,5 року українські ціни дорівнялись до цін у країнах-сусідах, від яких ми беремо аварійну допомогу (Угорщина, Словаччина, Польща). Останніми днями навіть є випадки, коли ціни в Україні вищі – дані з сайту Оператори ринку електричної енергії України – http://oree.com.ua).

Читайте Максим Карпаш: Боїнг – як поганий приклад, на якому можна повчитись

Більше того, цей підхід цілковито відповідає реаліям для української промисловості, яка вже кілька років платить за ринковими тарифами. А тому й сама економить, і переходить на власну генерацію, зокрема з використанням відновлювальних джерел енергії.

А зараз виходить так, що національний оператор Укренерго спільно зі своїми регіональними партнерами обленерго в ручному режимі обмежує у споживанні промислові підприємства, які платять ринкову ціну, аби не турбувати зайвий раз домогосподарства, які платять суттєво нижче ринку. Усі дотичні державні структури та діячі, громадські активісти закликають громадян економити електроенергію – виходить не дуже. Скажу більше, досвід осені-зими 2022-2023 років показує, що навіть застосування черг вимкнень не спричинилось до хоч якоїсь економії в домогосподарствах Івано-Франківської області.

Погодьтеся, так тривати довго не може.

Словом, виглядає так, що ґрунт для підвищення тарифів для населення створено. Станом на момент написання цього тексту бачу повідомлення про можливу нову ціну на тариф для населення – 3,96 грн/кВт-год. Офіційним поясненням таких кроків є потреба у додаткових ресурсах для більш-менш нормального проходження опалювального сезону 2024-2025. Додатковий фінансовий ресурс, скоріше за все, планують спрямувати на оплату ремонтів пошкоджених об’єктів, закупівлю нових, посилення спроможності закуповувати електроенергію закордоном.

Читайте Максим Карпаш: Про помилки ЄС і шанси України в енергетиці

І тут питання від категоричної більшості наступне – нехай спочатку зростуть зарплати до рівня ЄС, тоді й будемо платити за європейськими тарифами. На жаль, для усіх нас так не працює в розвинутому світі – за рідкісними і нетривалими винятками коли у країнах штибу Саудівської Аравії, Туркменістану чи ОАЕ вартість енергоносіїв залишається низькою при зростанні доходів населення. Там інша модель економіки, ресурсна. Історія показує, що в категоричній більшості розвинутих країн з ринковою моделлю економіки економічному зростанню передувала лібералізація цін на енергоносії – перехід до ринкового ціноутворення, а не навпаки.

Тож так, виступаю за ринкове ціноутворення в сфері електроенергетики.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.