Погляд

Депутати для громади. Все про обранців Франківська розкаже база даних

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Франківські активісти з ГО «Громадський центр «Еталон» ще в листопаді минулого року взялися реалізувати амбітний проект – створити базу всіх місцевих депутатів, де кожен зміг би дізнатися все про свого обранця – від передвиборчих обіцянок до присутності на сесіях. За місяць проект «Депутати для громади» вже планують запустити.

Сьогодні Мар’яна та Андрій Озоровичі разом з річним Данилом розповідають про ідею та як це працюватиме. Жартують, що малюк вже все знає про проект, бо залучений у всі процеси. Якось Андрій навіть брав Данила до Луцька на хакатон.

Андрій у команді відповідає за координацію роботи з розробником сайту – ІТ-компанією «Webmil», на Мар’яні – піар і комунікація з органами влади.

«Депутати для громади» – це такий інтернет-портал із розширеною і систематизованою інформацією по кожному із обранців міської ради.

«Ми збиратимемо про них все – як ходять на сесії, відвідують комісії, за що голосують, які рішення пропонують на розгляд, які запити надсилають і на які запити отримують відповіді, – каже Андрій Озорович. – Намагаємося отримати якомога більше інформації та якомога інтерактивніше її подати. Хотілося б цю систему з часом передати на баланс міськради, щоб вони самі її наповнювали. А поки що дані отримуємо через інформаційні запити».

Мар’яна говорить, що вони з самого початку співпрацюють з міською радою. Але там теж не володіють всією інформацією, тож її доводиться збирати по крупинках.

Портал «Депутати для громади» – давня задумка Мар’яни. Громадський центр «Еталон» отримав на її реалізацію грант від USAID на 20 тис доларів. Розпочали працювати над проектом ще з листопада 2016-го. А 5 грудня був офіційний старт. З того часу триває розробка програмного забезпечення, сайту, додатків, бо аналогів в Україні поки немає.

«Проект націлений на поглиблення зв’язку виборця з депутатом, – розповідає Мар’яна. – Ми даємо інструмент, а далі вже від самих франківців залежить, як його використати. Це, звісно, передбачає більшу звітність депутатів. Але на це вони й публічні особи. Якщо йдеш представляти громаду, то, будь добрий, розкажи громаді, що зробив. Ми маємо абсолютне право це знати».

Передбачена тут і прив’язка до електрон­них декларацій, їх додадуть пізніше, бо друга хвиля е-декларування, під яку підпадають депутати міськради, ще триває. Відповідне поле у програмі вже передбачили.

«Що мені сподобалося в роботі з хлопцями із «Webmil», вони самі дуже запалилися проектом, пропонують свої ідеї та готові переносити проект на загальноукраїнський рівень, – розповідає Андрій. – Також передбачили і використання спеціального додатку на інших сайтах. До згадки про депутата у статті на сайті інтернет-видання можна додати наш віджет (програма для відображення інформації – Авт.) з ім’ям і прізвищем депутата, посиланням на його профіль на нашому порталі».

«Будемо щасливі, якщо наша ідея зацікавить інші міста, – говорить Мар’яна. – Ми готові допомагати впроваджувати її по всій Україні. Це вартує бути будь-де. Ми починаємо з нашого міста. Але дуже хотіли б вийти на рівень району, області, в ідеалі – на рівень країни. Ми орієнтуємося запустити сайт у квітні. Програма вже майже готова. Тож зараз будемо його наповнювати, тестити, виловлювати недоліки».

Головна ідея порталу, щоб мешканці були більш грамотні та обирали депутатів свідомо. Активісти передбачають, що особ­ливо популярним він буде перед виборами.

«Зараз люди голосують за них, послухавши останній місяць передвиборчої кампанії, які всі гарні та як все обіцяють, – додає Мар’яна. – А по факту треба дивитися, що і як робив конкретний кандидат, його партія, колеги в інших округах. Будемо судити за ділами, а не балачками».

Зокрема, за домашньою адресою можна дізнатися, який депутат обраний на вашому окрузі. Адже часто мешканці не знають, ні який в них округ, ні який депутат. А на порталі буде видно – від якої партії він пройшов, з якою програмою, як з ним зв’язатися, коли в нього години прийому, хто його помічники.

Озоровичі сподіваються, що «Депутати для громади» допоможуть спростити зв’язок між мешканцями і депутатами, які представляють наші інтереси в місцевій владі.

«Так ми зможемо більше долучатися до процесів у місті, – говорить Мар’яна Озорович. – Також проектом зможуть користуватися і ГО, активісти, журналісти – для висвітлення чи порівняння їх діяльності. Згодом можна буде порівняти навіть різні каденції – подивитися, що на цьому окрузі робив п’ять років інший депутат. Чи порівняти діяльність на округах. Наприклад, чому в сусідньому дворі всі дороги і лавки зробили, а у нас лиш вітер свище. А цей товариш обіцяв нам парк і таки зробив… Насправді чотири роки – тривалий період, тож можна й забути, що обіцяли депутати».

Для довідки:

Громадський центр «Еталон» з’явився ще 2002 року. За цей час центр реалізував більше 40 проектів, з яких приблизно 30 – міжнародні. Донорами організації в різний час були МФ «Відродження», Євросоюз, МЗС Польщі, Посольства Франції, Королівства Нідерланди та США в Україні та інші.

Проекти «Еталону» торкалися найрізноманітніших сфер суспільного життя: місцеве самоврядування, розвиток приватних бізнес-ініціатив та молодіжного підприємництва, протидія корупції, захист навколишнього середовища, правова освіта молоді, організація міжнародних конференцій тощо.

Практично з перших днів існування організація бере участь у розробці та виконанні заходів «Регіональної програми підтримки малого підприємництва в Івано-Франківській області, «Програми підтримки малого підприємництва в м. Івано-Франківську» та обласної програми з утвердження ґендерної рівності в суспільстві.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.