Напередодні Нового року два кандидати оголосили світу, що йдуть у президенти. Комік Володимир Зеленський був одним з них. Через океан про свої амбіції заявила американський сенатор Елізабет Воррен.
Обидва вибрали схожу за формою заяву – відеозвернення, але ці звернення різні, як день і ніч. Насамперед тим, як кандидати говорять про свою націю і ставляться до своїх співгромадян, яким пропонують служити, пише Катерина Горчинська у своїй колонці на НВ.
Звернення Зеленського – суцільне приниження. Він каже, що в українців є кілька шляхів.
“Жити, як живеш, плисти за течією – і це нормально, це вибір кожного, – говорить він. – Другий шлях – зібрати свої речі і поїхати в іншу країну”.
Ну і третій шлях – це участь. Його вибирає, звісно ж, герой дня, сам кандидат.
У країні, де було дві революції протягом одне десятиліття на захист базових конституційних прав, де люди накраудфандили армію з нуля в момент небезпеки і де є дивовижне за своїм обсягом, впливом і довірою залучення громадського сектору в держуправління, такі тези звучать, як зарозумілість і образа.
Зовсім інше враження справляє відео Воррен:
“У нашій країні, якщо ви працюєте старанно і граєте за правилами, ви маєте бути в змозі подбати про себе і людей, яких любите. Це – фундаментальна обіцянка Америки. Обіцянка, яка повинна виконуватися для всіх”.
Воррен розповідає, що в дитинстві цю обіцянку для неї було виконано, навіть коли серйозно захворів батько, і мати була змушена йти працювати за мінімальну зарплату. Цих грошей вистачило, щоб забезпечити гідне життя, виростити дочку, дати їй відмінну освіту. Так Воррен почала кар’єру викладача, юриста і сенатора.
За її словами, сьогодні у середнього класу вже немає тих можливостей, які були раніше:
“Всю свою кар’єру я намагалася зрозуміти, чому обіцянка Америки працює для одних сімей, тоді як інші, котрі трудяться не менше, провалюються через тріщини в катастрофу”.
Вона дійшла висновку, що це зовсім не тріщини, а пастки, які десятиліттями вибудовують корпорації і політики. Результат руйнування інститутів і правил фінансової безпеки, що колись існували для великого бізнесу і встановлених, щоб у країні ніколи не повторювалася Велика депресія.
Відновлення правил, які могли б дати середньому класу шанс – основа кампанії Воррен. Її основний посил: кожен з нас заслуговує рівних можливостей.
“Тому що більшість людей хочуть одного й того ж: бути у змозі важко працювати, грати за одними і тими ж правилами і піклуватися про тих, кого люблять. І це – Америка, за яку я борюся”.
Вона також додає, що мільйони американців протягом останніх кількох років брали участь у боротьбі з кострубатою системою. Багато з них раніше не могли собі такого уявити. Тобто, вона дає зрозуміти, що бачить і поважає подібних до собе борців – і це зовсім не схоже на егоїстичний меседж Зеленського.
Друга істотна відмінність між кандидатами в тому, наскільки вони відповідають заявленим президентським амбіціям і готові про це говорити.
“Я залишила викладання і переїхала до Вашингтона, щоб протистояти системі віч-на-віч”, – розповідає Воррен. На відео реальні кадри її роботи і поява на телешоу, де її відрекомендовують, як людину, що протистоїть акулам Волл-стріт.
Графіка поверх відео показує, скільки мільярдів доларів допомогла повернути ошуканим банками громадська організація Воррен після її переїзду до Вашингтона 2008 року.
Відео дає уявлення про цінності кандидата та її досягнення на момент, коли вона вирішила, що спробує йти у президенти. Не факт, що вона виграє навіть праймеріз у Демократичній партії, але вона вже розповіла своїм потенційним прихильникам, що представляє собою і чим хоче займатися на президентській посаді.
А що ж Зеленський?
“Дорогі українці, я вам дещо пообіцяю – і відразу виконаю. Дорогі українці, я обіцяю вам піти в президенти – і відразу виконую. Я йду в президенти України”, – говорить він.
Це дуже милий сценарний трюк. Пообіцяв – і відразу зробив. Гідний поворот для новорічного звернення коміка. Правда, все одно залишається незрозумілим, навіщо він при цьому йде в президенти.
Comments are closed.