Погляд

Як пенсіонер пенсійному заборгував

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Мені 67 років, маю 45 років трудового стажу. Все життя тяжко працював, сплачував сумлінно всі податки, потом і горбом чесно заробив собі на пенсію, аж раптом дізнаюся, що винен державі, тобто Пенсійному фонду, 15 тис. 982 грн. 32 коп. Як так?», — такий лист надійшов до газети від іванофранківця Романа Сухарника.

Чоловік просить допомоги: можливо, хоч розголос зрушить справу з місця, бо у владних кабінетах добитися нічого не може.

 

До редакції пан Роман прийшов прямо з міської прокуратури. Приніс цілу пачку документів. «От, ходжу, оббиваю пороги. Поскаржився у прокуратурі на пенсійний, а ті мою скаргу відправили на розгляд до них. І де тут логіка?», — скрушно хитає головою чоловік.

У 2006‑му він пішов на пенсію. Ще у січні почав готувати документи, у березні здав те все у Пенсійний фонд. З червня почав отримувати пенсію. А через п’ять років, 25 березня 2011‑го, отримав листа від пенсійників, що винен фонду 16 тис. грн., тож має їх повернути.

Проблема виявилася під час планової перевірки роботи Пенсійного фонду в м. Івано-Франківську — у довідці про зарплату, яку чоловікові видали у кооперативі «Автопропан» (Тисмениця). Він працював там рихтувальником, десь зо два роки. Отож у тій довідці бухгалтер підприємства допустив помилку — неправильно перевів купони у гривні. На підставі тої довідки у Пенсійному фонді й нарахували забагато пенсії.

«Мені фонд запропонував повернути гроші добровільно. А де я маю взяти ті майже 16 тисяч? — запитує Роман Сухарник. — І чого я маю розплачуватися за чужі помилки й чужу халатність? Що ж вони перевіряли всі три місяці, коли я їм приніс ту довідку? Та й довідку я сам собі не робив, її мені видало підприємство, це ж вони помилилися?».

Пенсіонер відмовився повертати гроші, тож Пенсійний фонд подав до суду. До речі, відповідачами у справі виступали як Роман Сухарник, так і підприємство ПП «Газбудсервіс» (правонаступник кооперативу «Автопропан»). «Суд моєї вини не знайшов, весь час наголошував на тому, що це дійсно помилка того, хто видав довідку, і того, хто її прийняв. Та 13 липня 2011 року прийняв несподіване для мене рішення — я все маю сплатити державі», — говорить пан Роман.

Чоловік не змирився. І вже 27 липня звернувся до Львівського апеляційного суду, аби оскаржити це рішення. Пройшло вже понад півтора року. У Львові досі не змогли розглянути цю справу. Чого чекають — невідомо.

«Але далі — найцікавіше, — сумно посміхається пенсіонер. — Рішення суду ще немає, а Пенсійний фонд уже три місяці стягує з моєї пенсії 20%, тобто 300 грн. щомісяця. Коли я прийшов до них розібратися, то почув шокуючі слова — ми самі собі суд! Ще й пригрозили, що як буду приходити та їх турбувати, то збільшать стягування з пенсії з 20% до 50%! Певно, вирішили, що, поки я ще живий, треба швидко стягнути гроші. А якби мене вже не було, тоді що — з сім’ї б стягували? Злапали мене як злочинця якогось, ніби я сам собі документи робив. А я ж навіть нічого не підозрював. А ті гроші для нашої сім’ї дуже відчутні. У дружини пенсія мінімальна, вона ще й хворіє, тільки минулого місяця на ліки пішло 650 грн.».

На наш інформаційний запит з Головного управління Пенсійного фонду в області надійшла відповідь. Так, справді помилка допущена організацією, яка видала довідку про заробітну плату. Так, справді справа нині перебуває на розгляді у Львівському апеляційному суді. І – так, гроші стягують. На підставі чого? На підставі рішення, яке прийняв Пенсійний фонд у місті Івано-Франківську 30 жовтня минулого року. Бо, як ідеться у листі, «судовий розгляд про примусове стягнення надміру виплаченої пенсії не позбавляє орган, що її виплачує, проводити стягнення у розмірі 20 відсотків відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з 1 листопада з пенсії Романа Сухарника вже утримано 1245,33 грн. Якщо ж Львівський апеляційний суд відмінить рішення суду першої інстанції, то всі стягнуті гроші пенсіонеру повернуть.

А от як йому жити сьогодні, ані Пенсійний фонд, ані законодавство нічого не кажуть. Не передбачено такого в Україні. Ще два роки тому пану Роману таке не могло і у страшному сні приснитися. Напевно, як і кожному із наших пенсіонерів.

Коментар фахівця Наталія Вінтоняк, юрист ПП «Івано-Франківська правнича агенція»:

«У цьому випадку була допущена помилка, тому пенсія підлягає поверненню. Але, згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов. Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України, в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Тобто, поки не відбулося розгляду апеляційної скарги на судове рішення, стягнення коштів здійснюватися не може».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.