У парламенті знову намагаються прийняти Трудовий кодекс. Серед новацій — відеоспостереження за працівниками, звільнення за «тригодинний прогул» і тримісячні відпустки за власний рахунок.
Регіонали Ярослав Сухий та Олександр Стоян 22 квітня зареєстрували новий проект Трудового кодексу. Це не перша спроба оновити трудове законодавство. У 2007-2012 роках уже намагалися прийняти нову редакцію кодексу. Тоді авторами були ті ж Сухий і Стоян, а також Василь Хара. Законопроект навіть пройшов перше читання і був підготований до другого, але його зняли з розгляду через протести комуністів і профспілок. Тож новий проект має пройти всю процедуру заново.
Нинішній Трудовий кодекс — 1971 року, але за часи Незалежності вже прийняли цілий ряд законів і підзаконних актів, які регулюють трудові відносини. Як пишуть у пояснювальній записці до проекту його автори, кодекс морально застарів, а деякі його статті суперечать іншим законам.
Скільки працювати?
Чи не найбільше галасу в попередній редакції кодексу викликали норма про робочий тиждень, а саме те, що за згодою працівника він може бути продовжений з 40 до 48 годин. Цілком резонно звучали закиди, що при нинішньому безробітті тая згода — лиш формальність. З нової редакції ці цифри забрали. Там прописано, що робочий тиждень — 40 годин. Але… за тією ж згодою працівника можуть бути надурочні години, щоправда, не більше чотирьох протягом двох днів поспіль, а їхня загальна кількість не має перевищувати 120 годин на рік.
Також роботодавець може встановити шестиденний робочий тиждень, якщо на підприємстві є профспілка, то за її згодою, якщо ж ні — самостійно. Правда, без збільшення годин — тільки 40.
Ні — дискримінації, так — відео
Доволі цікавими є положення, які стосуються прийому на роботу. Кодекс забороняє будь-яку дискримінацію. Навіть в оголошенні роботодавець не має права вказувати вік чи стать кандидата. Також він не може розпитувати про сімейний стан, соціальний статус і т.д. А збирати відомості про те, як показав себе працівник на попередній роботі, може тільки за його згодою.
А от на що він має право — так це стежити за своїми підлеглими з використанням усіх можливих технічних засобів, зокрема й відеокамер. Дані цього спостереження потім можуть стати причиною звільнення.
Єдине — працівника треба попереджувати про те, що його знімають чи слухають.
Випробування не для всіх
Кодекс також вводить нові критерії випробувальних термінів. Взагалі забороняється «тестувати»: неповнолітніх; солдатів, які прийшли з армії не пізніше року тому; студентів вишів і ПТУ, для яких то перша робота за спеціальністю; вагітних жінок і працівників, які мають дітей до трьох років; інвалідів і переможців конкурсів.
Для робітників строк випробування не може бути більше місяця, для решти — не більше трьох. Натомість для керівників, головних бухгалтерів, начальників відділів він може бути й півроку. Значний нюанс — роботодавець може сам розширити перелік тих, кого вважає за доцільне випробовувати аж півроку.
Договір мусить бути
Проект кодексу каже, що між працівником та роботодавцем обов’язково має бути укладений трудовий договір, причому у письмовій формі. У ньому зазначатиметься місце роботи, початок роботи, функції працівника, оплата праці, режим тощо. Уперше встановлюються правила щодо можливості завчасного укладення трудового договору, в тому числі й до звільнення з попередньої роботи.
Відпустка на квартал
Щодо законних відпусток, то тут змін не багато. Відповідний розділ проекту майже повністю дублює діючий нині закон «Про відпустки». Але й тут є вагоме нововведення. Воно стосується відпустки за власний рахунок. Кодекс пропонує давати працівнику право на таку відпустку аж на три місяці. Нині норма — 15 днів. Чи не скористаються цим не дуже добросовісні роботодавці, питання відкрите. Адже ні для кого не таємниця, що відправити народ у відпустку за власний рахунок — уже один із традиційних способів зекономити.
Звільнення — від п’янства до хвороби
Чимало місця в новому кодексі відводиться усім тонкощам звільнення з роботи.
За власним бажанням — тут усе по-старому: заяву на стіл, два тижні, вільний.
У зв’язку зі скороченням. Про таке роботодавець зобов’язаний повідомити працівника за два місяці. Якщо ж роботодавець — суб’єкт малого підприємництва, то за місяць. При цьому кодекс пропонує давати робітникові один вільний оплачуваний день на тиждень, аби той міг знайти собі нову роботу. Щоправда, це не обов’язок, а тільки право працедавця…
До слова, за новим кодексом пропонується збільшити вихідну допомогу при такому звільненні. Вона має залежати від стажу. Якщо він до п’яти років, то людина йде з однією середньомісячною зарплатою, до десяти — з двома, понад десять — з трьома.
Доволі широкий перелік причин для звільнення людей з ініціативи самого роботодавця. Систематичне невиконання обов’язків — це якщо протягом року є два дисциплінарних стягнення. Прогул — якщо не був на роботі більше трьох годин без поважної причини. З’явився на роботі в нетверезому стані. Звільнити можна й за розкрадання майна роботодавця, навмисного його знищення, але це має бути встановлено судом. Також — якщо порушили правила охорони праці й це призвело до нещасного випадку.
Звільненням грозить і розголошення державної чи комерційної таємниці. Комерційною таємницею може бути навіть розмір вашої зарплати. Але тільки, якщо це прописано у вашому трудовому договорі.
І дуже примітно — звільнити можуть і за аморальний вчинок, навіть якщо він не стосується вашої роботи, але та робота пов’язана з виховними функціями. Певно, найбільше таке загрожує педагогам. Хоча, що саме вважається аморальним вчинком, у кодексі не зазначено.
Також роботодавець може вирішити, що ви не відповідаєте займаній посаді. Для прикладу, за станом здоров’я – це має бути підтверджено медичними висновками. Або ж вашої кваліфікації виявилося недостатньо — таке може вирішити атестаційна комісія, або ж, як написано у проекті, цьому можуть бути «інші докази».
Якщо ж ухиляєтеся від обов’язкового профілактичного щеплення або від проходження медогляду — звільнити можуть навіть без попередження.
Чи не повторить цей документ долю свого попередника, побачимо згодом. Профспілки уже заявили, що він мало чим різниться. Теж «рабство», тільки у пом’якшеному варіанті.
Comments are closed.