Погляд

Олег Адаменко: «Зміна клімату зараз відбувається так швидко, що дивуються навіть науковці»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Після потужного землетрусу в Японії, зміщення земної осі на 15 сантиметрів та наближення Місяця всі заговорили про можливі катаклізми. То чого слід боятися українцям та, зокрема, прикарпатцям? Про це говоримо з доктором геолого-мінералогічних наук, академіком Олегом Адаменком.

— Пане Олеже, нещодавно і у Франківську були незначні поштовхи. У нас є небезпека землетрусів?

— Івано-Франківськ знаходиться в 6-7 бальній сейсмічній зоні. Землетрус такої сили був тут у 1802 році. Ці поштовхи йдуть із Румунії, від гір Вранча, і досягають Прикарпаття. Були в нас і слабші землетруси – на 4-5 балів. Ймовірність виникнення шестибальних землетрусів на Франківщині – раз на 500 років, семибальних – раз на 1000 років. Ось така ймовірність.

— Де ще в нас були поштовхи?

— У Долині та Косівському районі. Але невеличкої сили – максимум 3-4 бали за шкалою Ріхтера. Іноді Долинський епіцентр пов’язують з видобутком нафти. Тобто ці поштовхи техногенні – викликані людиною. А в Косівському районі пересікаються багато розломів, це так звані тектонічні вузли. Вони є природними.

Саме після потужного землетрусу з гір Вранча у Старуні з’явився грязьовий вулкан. Наші професори вивчали його багато років і виявили, що де б не відбувався землетрус – у Румунії, на Кавказі чи навіть у Чилі – відчувається в нас, у цьому вулкані. Але це візуальні спостереження. Аби поставити на наукову основу, то треба створити там геодинамічний полігон та досліджувати все з точністю до мілісекунди.

— Тобто японський землетрус відчули у Старуні?

— Цей – ні, бо то зовсім інша плита. На території області є сейсмостанції, які досліджують поштовхи в Косові та Івано-Франківську. Але спостереження ведуться в недостатній кількості. Раз у нас є епіцентри, то треба при кожному мати сейсмічну станцію, але на це потрібно багато коштів.

— Що це дасть?

— В області є багато нафтобурових свердловин, і коли відбуваються поштовхи, то вона може деформуватись і перекрити притік нафти. Тому такі дослідження потрібні для нафтогазовидобутку.

Взагалі, це дуже актуально для нас. Адже ми знаходимось у сейсмічній зоні і треба інформувати населення. Раніше МНС випускали листівки, як вести себе під час землетрусу. До прикладу, якщо почало трясти, то, щоб на тебе нічого не впало, краще стати у проймі дверей. Це – найбезпечніше місце.

Крім того, має бути сейсмостійке будівництво. Якщо не красти цемент, то бетон буде міцним, і будинок витримає. Але в нас якість та культура будівництва така, що…

— Як за останні роки змінилась послідовність поштовхів?

— Вся тектонічна властивість Землі за останні десятиліття підсилюється. Це однозначно. І напруги зростають. Є навіть така версія науковців, що сейсмоактивні зони впливають на стан суспільства – роблять його агресивнішим. А деякі вчені доходять висновку, що агресивність людей може вплинути на сам стан земної кори. Ось те, що зараз відбувається у Єгипті, Тунісі, Лівії, Бахрейні, – всі ці країни знаходяться у Альпійсько-Гімалайській сейсмічній зоні. Звісно, доказів про те, що це спровоковано сейсмічною активністю або навпаки, наразі немає, але вчені розвивають цю думку.


— Якщо Прикарпаттю ще не дуже страшні землетруси, то з повенями у нас останніми роками дуже проблемно. Чого очікувати ближчим часом?

— Цього року весна наче досить плавно наступає, хоч і з коливаннями. Як зростає тектонічна властивість, так росте і періодика повторюваності повеней. Якщо раніше вони були через 15-19 років, то зараз уже через 3-5 років. Це говорить, що плавна синусоїда кліматичних змін перетворилась у пікоподібну криву.

— Влітку минулого року над Франківськом спостерігали явище, яке не характерне для нашого регіону, – смерч…

— Відбувається зміна клімату. Він у нас стає сухішим. Йде остеплення території, тобто степ наступає на лісостеп, а той – на лісову зону. Для цього клімату і характерні виникнення вихрових атмосферних явищ – смерчів. Отже, це один із проявів глобальних кліматичних змін. Клімат змінюється раз на 33 роки, але нині все настільки екстремально пішло, так швидко, що дивуються навіть науковці.

— Як може вплинути на нас наближення Місяця та зміщення земної осі?

— Це не призведе ні до чого. Місяць може лише притягувати воду, тому припливна хвиля в океанах може підвищитись на кілька сантиметрів. Багато говорили і за парад планет. Це лише мікровпливи, які не можливо виміряти. За рік земна вісь коливається в межах до п’яти метрів. А зараз відбулося зміщення лише на 15 сантиметрів. Тому особливого ефекту ми не відчуваємо.

— То я так розумію, що нам нічого не загрожує?

— Ми дійсно живемо в такій зоні, що, хоч поруч і відбуваються досить великі землетруси, зокрема в Румунії та Молдові, але до Прикарпаття ця проблема не дійде.

Але якщо завтра трапиться шестибальний землетрус – я в цьому не винен.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.