Погляд

Комендантський вік

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Парламент заборонив підліткам з’являтись у розважальних закладах після десятої вечора. За таке порушення власників тих самих закладів штрафуватимуть.

У четвер, 16 травня, Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроект № 0952 про комендантську годину для неповнолітніх. Відтепер на законодавчому рівні закріплено заборону дітям до 16 років із 22:00 по 06:00 перебувати в розважальних закладах і закладах громадського харчування без супроводу дорослих, які несуть за них персональну відповідальність. За проект закону проголосували 350 нардепів.

Вночі треба спати

Авторами такої ініціативи стали трійко депутатів — Євген Царьков (КПУ), Андрій Пінчук (ПР) та Андрій Давиденко (УНП). У пояснювальній записці до законопроекту вони посилаються на Конвенцію ООН про права дитини, яка ратифікована Україною. Відповідно до неї держави-учасниці «забезпечують у максимально можливій мірі виживання і здоровий розвиток дитини», а також «визнають право дитини на відпочинок і дозвілля, право брати участь в іграх і розважальних заходах, що відповідають її віку». А в рідному законодавстві, кажуть нардепи-ініціатори, є стаття 2 закону «Про охорону дитинства» й вона проголошує, що метою держави є «забезпечення фізичного, інтелектуального, культурного розвитку молодого покоління».

А от дозвілля у нічних клубах, пабах, барах і т.п. аж ніяк цьому здоровому розвитку не сприяє, аргументують законодавці. І хто б сперечався. Крім того, додають, що саме в таких закладах значно зростає вірогідність того, що дитина стане жертвою злочину. Як то продажу неповнолітнім алкоголю, цигарок, а то й наркотиків.

Для нормального розвитку дитина вночі має спати, запевняють депутати й наводять відповідні висновки лікарів.

Проти таких аргументів заперечити доволі важко. Тож нині тим, кому менше 16 років, після десятої вечора на дискотеку чи у кафе без дорослих зась. Власникам цих закладів закон дає право вимагати у відвідувачів паспорти. А для тих підприємців, яким все одно, скільки років клієнтам, передбачено штрафи — від 340 до 850 грн. Якщо протягом року інцидент стався повторно — від 850 до 1700.

Варто зауважити, що до списку заборон не потрапили заклади культури, зокрема, театри, кінотеатри, філармонії, будинки культури тощо.

На Прикарпатті — жорсткіше

У відділенні кримінальної міліції у справах дітей УМВС області такому нововведенню тільки тішаться. Бо якщо аналізувати злочини за участю дітей, то чи не всі вони стаються саме у нічний час, каже начальник відділення Алла Лемчак. За її словами, від початку цього року по області є вже 78 таких злочинів, справи по яких направлені до суду. На першому місці серед порушень — крадіжки.

«Ще з 2003 року в області діє розпорядження голови ОДА, яким заборонено перебування неповнолітніх у комп’ютерних клубах, на дискотеках і розважальних закладах після 22 години в літній час і 21:00 в зимовий час, — пояснює Лемчак. — Це розпорядження дуже дієве, тому що при відпрацюванні розважальних закладів ми маємо важелі впливу на власників. Так, коли ми виявляємо в такому закладі у недоз­волений час неповнолітніх, тим більше у стані алкогольного сп’яніння чи за розпиванням спритних напоїв, то вносимо подання про обмеження режиму роботи цього закладу, або ж його закриття — якщо це сталося повторно».

Вже цього року саме з цієї причини перестали працювати два розважальні заклади у Рожнятівському районі. По Івано-Франківську є чотири подання про обмеження часу роботи кафе та одного нічного клубу — «Ельдорадо». Вони направлені до міського голови.

Тож виходить, що «наше» розпоряд­ження навіть ширше, бо забороняє з’являтись у клубах дітям до 18 років, коли ж за законом ця планка — 16.

«Але те, що є такий закон, це дуже добре, — каже Лемчак. — Думаю, власники закладів будуть більш зважено підходити до цього питання».

Але й це ще не все. «Буквально два місяці тому ми звернулися до голови ОДА з листом про те, аби обмежили у нічний час перебування дітей до 16 років на вулицях без супроводу дорослих, — каже Лемчак. — Поки що чекаємо на рішення».

Фантазія не має меж

Ми ж зі свого боку обдзвонили кілька нічних розважальних закладів міста. І всюди нас запевнили, що до закону ставляться позитивно, бо таке обмеження є «нормальним і правильним». І що й до цього у них працював віковий ценз для відвідувачів.

А от самі підлітки до такої новації ставляться неоднозначно. Дехто каже, що все одно й так не ходять, бо батьки не пускають. А дехто навіть хвалиться, що вже давно знайшов спосіб оминати і прискіпливу охорону, і продавців у магазинах.

«Найпростіший варіант, якщо ти виглядаєш старшим свого віку, — каже Роман Калиняк, нині вже студент. — У мене друг є, то він ще, певно, з 15 років по клубах ходив. Там 180 росту і 90 кілограмів ваги, його навіть ні про що не питали». Сам же хлопчина зізнається, що його самого кілька разів не пускала охорона, але «не пустять в один клуб, пустять в інший».

Одинадцятикласник Андрій (прізвища просив не називати) розповідає, що обманювати охорону йому іноді помагали друзі. «Моїй дівчині уже є 18, і коли ідемо з нею у клуб, а на вході просять паспорт, то вона показує свій, а мій, мовляв, вдома забули, але хіба б стала вона водитися з малоліткою, зазвичай спрацьовує», — запевняє він.

Про ще один спосіб нам розповів уже студент Олександр (також просив не називати прізвища). «Коли мені ще не було 18, я собі просто «домалював» роки, — каже хлопець. — Все просто, скануєш паспорт, змінюєш у фотошопі останню цифру року народження, видруковуєш, і готово. На вході до клубу чи при купівлі спиртного, показуєш той папір, мовляв, ношу з собою ксерокопію, бо боюся загубити оригінал».

І, як запевняє хлопець, такий рецепт «старіння» серед підлітків далеко не є секретом. Чи знають його продавці алкоголю та охорона у клубах? Напевно, знають.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.