Карикатурист із Коломиї Ігор Бежук свого часу намалював неофіційні талісмани до Євро 2012 – оптиміста-поляка Яся та реаліста-українця Івася. Ця парочка дуже швидко завоювала купу симпатиків в обох країнах-господарях Євро. У чому ж криється таємниця Яся та Івася, та що з того буде, розповідає Ігор Бежук.
— Ігорю, як саме народилися Ясь та Івась?
— Ця історія розпочалася ще у 2010 році, коли я побачив представлення офіційних талісманів Євро 2012. Тоді вони ще не мали імен – як ми дізналися пізніше, їх назвали Славеком і Славком. Як кожен український вболівальник, я дуже чекав цього дійства, і коли побачив те, що для нас зробила американська «Warner Brothers», був дуже розчарований. Тож сів і швиденько зробив олівцем ескіз, потому розмалював на комп’ютері та виклав в інтернет. А вже наступного ранку отримав тисячі листів і коментарів – і з України, і з Польщі, і з інших країн. Усі писали, що Ясь та Івась кращі.
— Чим вам так не сподобалися Славек і Славко?
— Вони не є оригінальними, ані з художнього боку, ані з точки зору національної приналежності. Можливо, для таких країн, як Португалія чи Франція, які проводили попередні чемпіонати, підкреслення національних рис не є такими важливими, але, вважаю, для України та Польщі, країн досить молодих і малознаних, ці риси якраз треба було підкреслити. А у Славека та Славка, окрім використання національних кольорів, більше нічого немає.
— А що є у ваших?
— Ну, в Яся є крильця, національна гордість Польщі – їхні крилаті гусари. Вже пізніше, коли почав малювати комікси, став розкривати його характер – Ясь дуже гордий, ця риса часто притаманна полякам. Івась має оселедець, козацьку сережку у вусі та стилізовані під футбольну форму шаровари. Івась за характером більше реаліст. На відміну від Яся, який живе в Євросоюзі, Івась – хлопець звиклий до різних непередбачуваних ситуацій. Також дуже цікава риса Івася – він має невеличкий животик. Івась, як і всі українці, любить гарно поїсти.
— Як складаються їхні стосунки у коміксах?
— На відміну від Славека та Славка, вони не є братами, які тільки й роблять, що обнімаються та тримаються за руки. Ясь та Івась – друзі, які піджартовують один над одним, але в рамках. Часто їхні діалоги побудовані на тому, що вони описують якусь подію в Україну, не тільки пов’язану з футболом. Так було в останньому коміксі, який був присвячений закриттю українського файлообмінника, де Ясь каже, що тепер Україна стала на крок ближчою до Європи, тому що бореться з піратством. А Івась відповідає, що так то воно так, але тепер замість «Доктора Хауса» ми змушені будемо дивитися УТ-1.
— Ви б хотіли, аби ці персонажі стали офіційними талісманами Євро?
— Взагалі-то, я й ціла наша команда, якби нам запропонували взяти участь в офіційному конкурсі, то ми б, напевно, відмовилися. Ми не претендуємо ні на яку офіційність, а Ясь та Івась не є якимось бізнес-проектом. Наша мета – достукатися до громадян України та Польщі і своєю щирістю та почуттям гумору завоювати їхню любов, аби Євро 2012 і в українців, і в поляків, і у гостей чемпіонату асоціювалося саме з Ясем та Івасем.
— Ви загадали про команду, хто вони?
— Перш за все, це сценарист Віталій Юрасов, який є аспірантом соціологом з харківського університету. Він сам знайшов мене через інтернет і дуже зацікавився цим проектом. Одночасно придумувати сценарії та малювати – досить складно, тому мені ця допомога дуже потрібна. І нам дуже комфортно працюється разом, попри те, що це Схід і Захід – ніяких проблем. Останнім часом до нас приєднався ще один ентузіаст – Іван Матейко, магістрант Києво-Могилянської академії. Він зголосився бути прес-секретарем Яся та Івася та помагає доносити їх через ЗМІ.
— Ви колись зустрічалися з ними «вживу»?
— З Іваном бачилися на львівському форумі видавців. Тоді ми зробили таку промоційну партію коміксів про Яся та Івася і роздавали усім охочим, дали навіть Славеку та Славку. А от з Віталієм спілкуємося тільки по інтернету і телефоном.
— Скільки нині вже є коміксів, і що то має вийти у результаті?
— Нашою метою є видання збірки до Євро 2012. Зараз є 15 сторінок, плануємо довести десь до 20-30. Ми вже отримали запрошення на польський фестиваль коміксів у Познані, який буде у травні, туди ми хочемо повезти Яся та Івася. Можливо, у Польщі знайдуться люди, які захочуть видати цю збірку, бо бачимо велике зацікавлення з польського боку. Збірка має бути незвичайна – це своєрідна хроніка подій підготовки України та Польщі до Євро 2012 очима простих людей. Ми не чекаємо, що життя після Євро стане кращим. Ми зараз просто спостерігаємо за тим, які величезні кошти витрачаються і на будівництво стадіонів, доріг, готелів, а у кінцевому результаті ми, звичайні громадяни, нічого звідти не отримаємо. Хтось там отримає, але не ми. Це великий тягар на плечі кожного українця.
— У ЗМІ вас часто називають Іваном…
— Ну, можливо, так їм краще звучить, що Іван Бежук придумав Яся та Івася, мовби якесь своє альтер его. Мене то зовсім не зачіпає. У мене тато – Іван, і я весь час жартую – бачиш, тату, про тебе пишуть.
— Взагалі, як сталося, що ветеринар раптом став малювати комікси?
— То у Всевишнього треба питати. Малював я з самого малечку, ще не вмів ні говорити, ні писати, а вже водив олівцем. Крім малювання, ще займався музикою, була думка і по тій стежці піти. Але все ж вирішив продовжити нашу сімейну династію – у мене батько ветеринарний лікар, я завжди захоплювався ним і його професією от і пішов по його стопах. І ніколи про це не жалкував. Деякий час стажувався в Америці, працював там у притулках для домашніх тварин. Коли повернувся звідти, то зрозумів, що моє хобі – малювання – може бути дечим більшим. Почав активно малювати й викладати це в інтернеті, за короткий час з’явилися і цікаві пропозиції, і цікаві роботи.
— Політиків малюєте?
— Звісно, один із найпопулярніших шаржів – на Дмитра Табачника, який я намалював після того, як його побила квітами студентка.
— Історія Яся та Івася закінчиться з Євро?
— Знаєте, ми вже з нашим сценаристом думали, як будемо жити далі без Яся та Івася. Я б не хотів, аби вони забувалися, вмирали. Вже думаю про продовження. От лунає думка про проведення Олімпійських ігор у Карпатах. З нашими політиками ніколи не буває сумно, тож думаю, що ідеї для нових коміксів з Ясем та Івасем будуть завжди.
Comments are closed.