Погляд

Дві революції

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Андрій Микитин Існує практика підготовки та написання для студентів та учнів шпаргалок для рефератів, творів та курсових. Нижче подана таблиця, що розкриває суть двох революцій в Україні, які відбулися на межі ХХІ сторіччя. Ця робота буде цікава не тільки студентам, але й широкому колу читачів, які аналізують і можуть розуміти суть речей, що, як відомо, пізнається в порівнянні. Очевидно, що політики в Україні різко засудять такий підхід, оскільки «біло-блакитні» (регіонали та комуністи) неоднозначно сприймають революцію 1990?91 років, а «помаранчевих» (НУНС та БЮТ) тоді ще просто не було як політичної сили. Крім того, використання такої таблиці сьогодні навряд чи заслужить схвальну оцінку викладачів. Однак через кілька років ця шпаргалка, мабуть, таки дуже стане в пригоді. Користуйтеся.

  «Бархатна»* революція «Помаранчева» революція
Час 1990?1991 роки 2004 (листопад-грудень)
Тип Національно-визвольний Олігархічний
Підстава Віковічне прагнення українського народу до незалежності Незадоволення частини олігархів в існуючій ситемі розподілу влади та суспільних благ
Фінансування Пожертвування населення України, української діаспори Олігархічні клани, міжнародні фінансові авантюристи
Мотивація Ідеалістична Матеріалістична
Символи
революції
Українська національна символіка Помарачеві кольори, апельсини та мандарини
Передумови Україна в складі СРСР була позбавлена державності і змоги проводити свою політику незалежно від Москви. Українська мова не була державною, національні символи заборонені, політичні партії (крім Комуністичної партії СРСР) заборонені, релігійні організації та церкви (крім РПЦ) заборонені. Не існувало незалежних ЗМІ.
Комуністичний лад призвів до цілковитого економічного занепаду і зубожіння населення. З вини правлячого режиму в Україні сталася екологічна катастрофа світового масштабу — аварія на Чорнобильській АЕС.
Україна пройшла 13-річний шлях незалежності, відновила національні символи, українська мова державна, Україна — демократична цілісна суверенна держава.
Свобода сумління, багатопартійна політична система, економічна стабілізація, розбудова соціальних інституцій.
Проте в Україні склалася олігархічна система управління. Олігархи (мільярдери та мільйонери) вели жорстоку боротьбу за сфери політичного та економічного впливу. Частина олігархів не допускалася до процесів приватизації та розподілу бюджетних коштів, на окремих олігархів чинився політичний тиск, одного з них заарештовано в США (Лазаренко).
Нагода Поразка СРСР в «холодній» війні, економічна розруха, екологічна катастрофа, «перестройка». Чергові вибори президента України
Участь населення Люди добровільно збиралися на стихійні (часто заборонені комуністичною владою) мітинги та демонстрації. На заході України під гаслами національно-патріотичного та релігійного характеру, на Сході — антикомуністичного спрямування. Ширилися листівки, «самвидав» -література. В багатьох областях антикомуністичний рух очолили письменники, дисиденти, так звані «безсребреники». Люди (переважно з західних областей) коштом олігархів та їх політичних партій приїздили і перебували в Києві, нерідко отримуючи плату поденно за участь в революції. На місцях організовувалися концерти та мітинги локального характеру. Частина населення, не зорієнтувавшись в ситуації, безкоштовно брали участь в акціях, надавали продукти харчування та житло для приїжджих. Польові «командири» Майдану, що очолили революційний процес, отримали змогу заробляти кошти за рахунок «добровольців», фінансування яких було передбачено і проплачено проектом революції.
Участь студентів Голодування на Майдані, протести, акції непокори. Численні випадки виключення студентів з навчальних закладів, тиск на викладачів, розгін демонстрацій. Масові концерти для студентів, безкоштовні харчування й випивка на Майдані, розваги, дискотеки, канікули в навчанні, масова участь студентів під керівництвом викладачів та ректорів, грамоти і відзнаки від навчальних закладів, преміювання.
Участь журналістів Виникло явище «самвидаву», автори якого здебільшого анонімні. Вільних ЗМІ не було. Журналісти з побоюванням створювали незалежні ЗМІ
13.05.90 в Івано-Франківську надрукована перша некомуністична газета «Галичина». Через кілька тижнів у Львові та Києві виникли незалежні видання.
Журналісти працюють за гроші олігархів. Вільні журналісти в нужді. Олігархи створюють спеціальні газети, радіо, телевізійні канали. Надаються гранти та премії для підтримки настроїв революції. Під час революції ніхто з журналістів не постраждав, навпаки корифеї пера та мікрофона, як владні, так і опозиційні, заробили значні дивіденди.
Участь політиків Комуністична владна верхівка (під керівництвом Л.?Кравчука) перейшла на сторону національно-патріотичних сил. Комуністична партія СРСР заборонена. Виникла багатопартійна система. Олігархи, що фінансували крупні політичні партії, домовилися про «ненапад». Через рік «біло-блакитні» опозиційні сили отримали дозвіл на створення провладної коаліції. Де-факто утворилася двопартійна система за мовно-національною ознакою (українською та російською)
Участь органів місцевого самоврядування Комуністи програли вибори практично в усі місцеві органи влади у всій Україні. Владу на периферії отримали демократичні сили. Було впроваджено систему місцевого самоврядування. Влада на місцях не змінилася. На заході домінуючі політичні сили стали помаранчевими, на сході та півдні — синьо-білі. Органи місцевого самоврядування чинили антиконституційні злочинні заяви на заході про непідпорядкування Києву на сході, про вихід зі складу України.
Реакція з-за кордону В 1990 році американський президент Дж. Буш (старший) на зустрічі з президентом СРСР М.?Гор­ба­чо­вим заявив, що бачить Україну тільки в складі Радянського Союзу. Тоді це викликало протест тільки в колах української діаспори. Західні уряди і журналісти вперто не помічали української революції аж до часу, коли Україна виборола незалежність В 2004 році державні та недержавні структури США та Євросоюзу всіляко сприяли революційним процесам в Україні, ініціювали всіляки «круглі» столи та «переговори» між олігархічними кланами, надавали «гарантії» правлячому режиму, чинили тиск на суди та органи управління державою аж до визначення неконституційного третього туру виборів президента.
Результати Україна стала незалежною державою, Радянський Союз автоматично припинив своє існування. Україна потрапила під вплив міжнародних синдикатів та стала сферою геополітичних маніпуляцій держав «великої сімки+Росія». Виникла загроза територіальної цілісності України.
Висновки Україна зреалізувала одвічне народне бажання на самовизначення, утвердилася як незалежна, унітарна, позаблокова держава в світовому товаристві.

Зробіть самостійно

*Термін «Бархатна революція» застосовується як правило до революцій, що пройшли в 1989-1991 роках в країнах Центральної та Східної Європи, що перебували у Радянському тоталітарному блоці. В Україні з незрозумілих причин цей термін для позначення революційних процесів 1990-1991 років використовується рідко.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.