Погляд

Богдан Томенчук: «Я знаю людину, котра може допомогти вам на ЗНО»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Уже за тиждень цьогорічні вступники здаватимуть перші тести ЗНО. Про особливості тестування 2011 та закулісне життя Івано-Франківського центру оцінювання якості освіти – у розмові з його директором Богданом Томенчуком.


— Пане Богдане, скільки абітурієнтів цього року писатимуть тести?

— Загалом із Прикарпаття зареєструвалися 9210 людей. Перше тестування – з української мови та літератури – відбудеться 2-3 червня.

— Кажуть, цього року, як ніколи, мало випускників. Ви це відчули?

— Маємо десь на 20% менше зареєстрованих на ЗНО, ніж у минулому році. Це відбиток демографічної ситуації. Плюс результат реформ в освіті. Вважалося, що будемо переходити на 12-річне навчання, таким чином кількість випускників зі штучних причин зменшилася. Але нас у порівнянні з іншими це не дуже зачепило. Є регіони, в яких кількість абітурієнтів впала на 50-60%.

— За результатами ЗНО можна говорити про якість освіти у наших школах. Зі свого досвіду, що можете сказати?

— Якщо цілком відверто, інколи кажу, що я директор регіонального центру оцінювання не якості, а кількості освіти. Це результат того, в який бік розвивалася держава, – суспільство не виставляло замовлення на освічену особистість. Безумовно, так довго тривати не може. Думаю, що десь за рік чи два буде якщо не різке, то значне підвищення якості освіти. Народ вже переконався, що крізь нас, як через стіну, не пройти.

— На школи якось впливаєте?

— Може, буду жорстким, але у нас зараз відбувається розтин трупа. От прийшла людина на ЗНО, ми їй показали, що вона знає, але нічого зробити вона вже не може. Якби учень ще у 10 класі мав реальну інформацію про свої знання, він би за рік встиг щось виправити. Тому зараз співпрацюємо з управліннями освіти – ми єдині в Україні, Чернівецька і Івано-Франківська області, де культивують проведення комп’ютерних моніторингів. Якщо за годину можемо показати всій області, хто чого вартий, то це великий крок вперед. Фізично ми вже готові в кінці десятого класу посадити всіх, провести тестування і сказати: «Народ, зараз це є от так. Що ви будете з собою робити за той рік, то вже ваша проблема».

Як на мене, це наступний етап розвитку системи ЗНО. За чотири роки тестувань пора починати говорити про те, що на основі знань, які демонструють учні, треба робити висновки про школи. Органи управління освітою вже мають потужний статистичний матеріал для аналізу якості роботи освітянських структур. Тут головне, аби це не стало «мечем покарання».

— Чи багато випускників наших шкіл здають тести на всі 200 балів?

— Всеукраїнський показник всюди однаковий. Це статистика. І говорить про те, що таланти та обдарування розсипані повсюди. Я буду дуже сумувати, якщо виявиться, що на Прикарпатті стався потужний ріст 200-бальників, бо це означатиме нечистоту процесу.

— В народі ходить легенда про учня, що склав тест на 1 бал…

— Та ні, не було такого. Був унікальний випадок – з одного регіону прийшла робота, до якої скотчем було приліплено 200 грн. і записка – «Люди добрі, мені вже 50 років, аби лишитися на роботі, треба поступити. Поможіть». Безумовно, ця річ пішла до прокуратури. Я ж не знаю, чи це не провокація… Але про 1 бал – не треба. Ми все ж достатньо освічена нація.

— Були спроби вплинути на результат?

— Були, є і будуть. Приходять люди з різними погонами та з різними посвідченнями. У таких випадках я ставлю каву і просто пояснюю, як все працює. Маю бажання цього року на перевірку робіт запросити журналістів. Розумієте, навіть якби в когось і виникла якась спокуса, то система контролю надзвичайно чітка і проста. Аби персоніфікувати роботу, треба, щоб комп’ютер її побачив, а він побачив і одразу ж дав оцінку. Аби щось виправити, її треба ще раз туди поставити, а він каже «хлопці, я цю роботу вже бачив».

Плюс, ви колись бачили 70 тисяч доларів у вигляді маленького столика? У нас такий є. Він за хвилину запам’ятовує 200 листків. Якщо ви один вертаєте назад, він каже: «А от цієї крапки тут не було». І ще раз наголошую – ми працюємо з роботами не з нашого регіону. Це швидше для того, аби ми спокійно ходили по місту. Тому що я і так впевнений у своїх людях.

— Минулого року навколо тесту з англійської розгорівся скандал. Він не повториться?

— «Все, чего не понимает Митрофанушка, – вздор», – пам’ятаєте таку цитату з «Недоросля»? Минулого року багато вишів поставили іспитом англійську мову, а кількість тих, хто вивчав її з першого чи другого класу, не виросла. Грубо кажучи, на тест з англійської прийшло багато неготових дітей. Результати зачепили інтерес репетиторів. А ще – інтерес одного київського начальника: його дитина склала не так, як хотілося. І пішло-поїхало. Загалом минулого року тест з англійської діти склали за серед­ньостатистичним показником – не гірше, ніж позаминулого.

— Але ж складність того тесту була однією з офіційних причин звільнення директора всеукраїнського центру Ігоря Лікарчука?

— Не думаю, що зміна керів­ництва відбулася саме через англійську мову. Це не могло бути приводом вже тому, що тест був у червні, Лікарчука звільнили у січня. А трудове законодавство каже, що звільнити можна не пізніше, ніж за місяць з дня виявлення порушення. Сталося те, що сталося.

— Ви відчули зміну керівництва?

— Говорити зараз про те, що ми відчуваємо якийсь комфорт чи дискомфорт від керівництва, не доводиться. Розроблена практично ідеальна система, вона має дуже велику силу інерції. Система працює. Наголошу – для нас зараз дуже важливі громадські спостерігачі. Через газету запрошую всіх до співпраці. Не для того, що мені треба контролювати процес. Мені потрібні свідки.

— Зараз у нас чи не кожного року міняють правила вступу до ВНЗ. Не думаєте, що таким чином нівелюється роль ЗНО?

— Завжди вважав, що добрими намірами вимощена дорога до пекла. Розумію для чого сьогодні реанімують середній бал атестату. Твердження про те, що діти перестали вчити інші предмети, якщо їх нема на тестуванні, не витримує жодної критики. Якби ми насправді хотіли заохотити дітей до вивчення інших предметів, варто було ввести інтегрований тест з них усіх. І йди тестуйся, доказуй, що в тебе атестат не такий, як мама з татом домовилися… А на ЗНО це ніяк не впливає. Впливає на рівність умов при вступі.

— На закінчення, порада для тих, хто цього року піде на тестування…

— Я знаю людину, котра може їм допомогти скласти тест. Аби її побачити, треба стати перед дзеркалом. Треба вірити у себе, чітко зрозуміти, що кожна життєва перемога окриляє. Якщо відчуваєш, що склав тести, що сам поступив, то розумієш, що вартуєш чогось на цьому світі. Ти знаєш ціну собі, а не своєму татові та мамі.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.