У червні Верховна Рада прийняла закон про зміни до держбюджету на 2011 рік. Яким чином це відобразиться на доплатах до пенсій дітям війни – у розмові з заступником начальника головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області Романом Берчаком.
— Пане Романе, для початку, чому склалася така ситуація із дітьми війни?
— При прийнятті закону про соціальний захист дітей війни, у статті 6 була закладена норма – підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Стаття 7 говорить, що ці гроші мають іти з державного бюджету. А в бюджеті за 2006 рік такі кошти не заклали. Більше того, закон про держбюджет за 2006 рік призупинив дію статті 6 на той рік.
— Що далі?
— У 2007 році до бюджету також не заклали тих 30%, а було передбачено, що виплати за статтею 6 проводити тільки тим дітям війни, які є інвалідами, у розмірі 10% від прожиткового мінімуму. У 2008 році стаття 6 була викладена в редакції, що діти війни мають право на доплату в розмірі 10% від прожиткового мінімуму. Але 22 травня 2008 року Конституційними судом ця норма була визнана неконституційною – не через порушення прав людей, а тому що була порушена процедура внесення змін в законодавчий акт. Аби заповнити прогалину, Кабмін видав постанову – виплачувати дітям війни 10% від прожиткового мінімуму, який був встановлений з 1 жовтня 2008 року, тобто 49,80 грн. Так ми і платити, оскільки іншого законодавчого акту не було.
— А скільки вимагають діти війни?
— 30% від мінімального розміру пенсії за віком, тобто 229,20 грн. щомісяця, а не 49,80 грн. Враховуючи те, що ні у 2009-му, ні у 2010 році це питання ніхто не врегульовував, люди пішли до суду. Зі свого боку Пенсійний фонд звернувся за роз’ясненням до Конституційного суду, яка ж норма має діяти – бо є і стаття 6, і постанова. Суд відмовив нам у наданні роз’яснення, обґрунтувавши це тим, що зараз є прогалина у законодавстві, яку повинен заповнити сам законодавець. Тобто треба прийняти відповідний закон. Тож ми були змушені керуватися тільки чинною на той час постановою і виплачували по 49,80 грн. А люди зверталися до суду, й суди, виходячи із загального принципу Конституції, виносили рішення на їхню користь.
— Скільки за цими позовами виплатили на Прикарпатті?
— З того часу, відколи люди почали звертатися до судів, ми вже заплатили їм приблизно 82 млн. грн.
— Зараз маємо зміни до державного бюджету на 2011 рік. Що вони означають для дітей війни?
— У цьому законі говориться, що у 2011 році виплати дітям війни проводяться у порядку, визначеному Кабміном з урахуванням збалансованості бюджету Пенсійного фонду. Якщо простіше, то це означає, що Кабінет Міністрів мав окремо видати свій документ, і 6 липня він був прийнятий – це постанова № 745. Вона набула чинності 23 липня. У ній написано – виплати проводяться у розмірі 49,80 грн.
— Знов те саме. Це стосується і тих, хто має на руках рішення суду?
— Рішення є різні. Якщо в рішенні говориться, що треба проводити виплати «до внесення змін у законодавство», то після прийняття закону про зміни до держбюджету вже ніякі додаткові виплати нами не проводяться. От, буквально вчора по Франківську розглядали такий випадок – рішення суду було прийнято у квітні і в ньому написано «до внесення змін у законодавство». Значить, ми розраховуємо ту виплату до 18 червня, а далі не маємо права платити.
— Багато таких рішень?
— Сьогодні маємо близько 50 тисяч рішень судів по дітях війни. Десь у п’яти тисячах рішень не зазначено «до внесення змін у законодавство». Цим людям ми зобов’язані платити і надалі. А решті, близько 45 тисячам – ні.
— Після внесення змін до держбюджету люди й далі відсуджують доплати?
— Так. Маємо рішення судів, які прийняті й після цього.
— Рішення оскаржуєте?
— Так. Ми подаємо скаргу в апеляційний суд. У нас є різні справи – є й такі, що апеляційний суд відміняє рішення місцевого. Ми навіть робили підрахунки: якби ми відразу виконали рішення місцевого суду та не оскаржили в апеляційному, то за півроку виплатили б зайвих 7 млн. грн. А потім нас би запитали: а чому? Бо якщо рішення не оскаржено, то працівник Пенсійного фонду потрапляє під закон про корупцію. Тому він зобов’язаний це робити.
— Можете спрогнозувати, що буде далі?
— Що буде на 2012 рік, я вам не скажу, бо не знаю, як буде формуватися бюджет і які зміни готуються до нормативних актів. Це питання до наших законодавців. Питання має врегулюватися не на рівні місцевого Пенсійного фонду, воно має врегулюватися на рівні держави. От зараз іде перевірка органів Пенсійного фонду щодо правильності виплати пенсій, підвищень, доплат, особливо за рішеннями судів. За результатами цієї перевірки буде прийняте якесь рішення. Яке? Зараз сказати не можу.
Comments are closed.