Саме 25 грудня 1995 року на частоті 104,3 МГц в FM-діапазоні зазвучало нині улюблене франківцями радіо «Західний полюс». Воно було одним із перших ліцензованих в Україні FM-радіо, після «Львівської хвилі» та «Люкс FM».
Нині за плечима «Західного полюсу» – злагоджена багаторічна співпраця із MTV Networks, BBC, Internews, Universal Music та іншими.
Одне з перших фото західнополюсівського колективу. 1995 рік
Починали радіо лише шестеро – Володимир Фомін, Ігор Маслов, Андрій Федотов (Федот), Любов Ніколаєнко, Сергій Капітанов, Олександр Морговський. А сьогодні на «Західному полюсі», разом із телеканалом «402», працюють з півсотні людей!
Шеф. «Якби нині хтось сказав мені робити радіо, я б його послав», – відрізає незмінний директор Володимир Фомін. Каже, тоді все робилося спонтанно й він геть нічого не петрав у цій галузі, максимум – знав кілька музичних гуртів. Натомість вдалося зібрати команду, а команда – це все.
«Нас було мало, ми сиділи на студії по 12 годин, – пригадує Фомін. – Ми там просто жили, у нас навіть спальники були. Ми жили «Полюсом!».
Володимир Фомін та Андрій Федотов з жіночим “квітником” “Західного Полюсу”
Ім’я. Щодо назви, то її придумав головний редактор Ігор Маслов. Обіймав цю посаду аж 12 років. Нині він є представником Нацради з питань телебачення та радіомовлення в області.
«На дверях кухні повісили плакат, де записували свої ідеї щодо назви, – пригадує Маслов. – У мене було кілька. Дві з них були записані поряд, там були слова: щось там «західний» і друге – «музичний полюс». Ми обвели «західний» і «полюс» – усім сподобалося».
Сьогодні на «Західному полюсі», разом із телеканалом «402», працюють з півсотні людей!
Дух. Серед піонерів ефіру був і екс-вокаліст гурту «Перкалаба», а нині лідер гурту «Ґоґодзи Ґанскі» Андрій Федотов (Федот). Він, до речі, після майже 15-річної перерви знову повернувся на «Полюс». Каже, майже нічого не змінилося – дух та енергетика такі ж самі.
«На початках працювати було настільки цікаво, що я теж жив на студії, – сміється Федот. – Правда! Мав там зубну щітку, пасту, рушник, тапочки та окрему лежанку на підлозі. Я був молодий, неодружений…».
Новий рік на “Західному полюсі” у шалених 90-х
Певно, більшість слухачів пам’ятають програми, які вів Федот, а особливо «Висадку в піжамі».
«Я вів її разом з товаришем – Олегом Бирчаком, – розповідає Андрій Федотов. – Він, до речі, фахівець із психіатрії, може, зараз уже завідувач відділу. Ми з ним придумали таку штуковину – цю передачу, яка виходила щочетверга вночі. Це було щось дуже нестандартне, живе. На братів Майданських є парк, там працював хлопчина, що відповідав за гучномовці. Їх колись було більше, ніж ліхтарів. От, він «присів» на нашу передачу і уявіть, з 22.00 і до 3.00 вмикав на весь нічний парк у гучномовці «Висадку в піжамі».
Нині щосереди на полюсі Федот має свою програму авторську – «Моє радіо». Подібного, каже, на FM-просторі не почуєш, бо музика там унікальна…
Західнополюсівська киця Муся — повноправний член команди радійників
Шарм. Тембр голосу та життєрадісність Оксани Квітневої захоплюють слухачів уже майже 14 років.
«У нас був один єдиний комп’ютер на радіо, крім ефірного. А за ним сидів редактор – Ігор Маслов, – пригадує Оксана – Він і приймав радійну пошту, готував нам новини, які ми подавали в ефір. Раз приносить лист від шанувальника: «Оксана К, як вам вдається бути завжди такою веселою?» А й справді, як, бо інколи така зарюмсана заходжу в студію, хлюпаю носом, але слухачі нічого не помічають».
Торт від шанувальників найтеплішого полюсу планети
Розказує, що на радіо кожен мав і має псевдонім. Свій вирішила обрати, влаштувавши соцопитування серед франківців. Просто підходила і питала: «Якби ви працювали на радіо, то під яким псевдо?». Опитування пристойного результату не дало. А Квітневою її назвав Сергій Магеллан, також один із ведучих радіо. Логічно, що з таким псевдо він вів програму про мандри, називалася – «Кінь Пржевальського».
«Пам’ятаю свій перший нічний ефір, бо новачків завше ставили туди, менше слухають, – сміється Оксана. – То він мене чаєм поїв, варенням годував. Такий собі хрещений радійний батько. Усі наші тоді якраз у клуб пішли, а я на ефірі. Дрижаки б’ють і тут – дзвінок. Піднімаю трубку, думаю, то обурені слухачі, а то шеф (Фомін) зі словами: «Оксана – не буксуй!».
Ще Квітнева розповідає, що раніше новини на радіо начитував диктор, а от у ді-джея, який вів ефір, було святе завдання – його розсмішити.
Цирк. Старожилом рекламного відділу «Західного полюсу» є Тамара Якимів. Прийшла якось після декретної відпустки тимчасово на роботу і вже 15 років тут. За цей період, каже, рекламувала все, що завгодно.
«Був у мене такий випадок, у місто приїхав цирк, – розповідає Тамара. – Замовили рекламу і того ж дня ввечері телефонують у розпачі та просять дати оголошення, що у них втекла мавпа. Є у нас така програма «Проїзди», то там усе оголошуємо».
Новорічна фотосесія на 15-річчя радіостанції, 2010 рік
Ця рубрика є найстарішою, популярною та корисною. До речі, її колись вів нині відомий телеведучий Юрій Горбунов.
«Був випадок, що звернувся батько дитини, якій терміново треба було знайти донорів крові, – розповідає Тамара. – Ми оголосили це в ефір і буквально через півгодини передзвонив чоловік, уточняти куди їхати, аби здати кров. Він їхав у машині та почув оголошення по радіо. За три години стільки зголосилося, що цей тато передзвонив і просив зняти оголошення. «Західний полюс» ще допомагає людям».
Драйв. Таким собі брендом «Західного полюсу» стала програма «Калинова Діра». Вели її Калина Вавило (Володимир Калин) і ді-джей Дира (Олег Ланяк). На ній виросло не одне покоління франківців. Нині обидва кажуть, що це спонтанний проект – просто якось в ефірі вони прикалувались один з одного. Почали дзвонити люди, мовляв, чуваки, давайте ще. І так «Калинова Діра» почала виходити щосереди – протягом кількох років. Її навіть хотіли закрити через скарги від різних поважних товариств.
Калина Вавило (Володимир Калин) і ді-джей Дира (Олег Ланяк). «Калинову Діру» грозилися закрити через матюки
«Ми дуже любили футбол і саме тоді «Динамо» грало в Лізі чемпіонів, – розповідає Володимир Калин. – Матчі транслювали саме у середу, коли у нас ефір. Дира з дому приніс маленький телевізор, ми ту антену всіляко крутили, аби налаштувати на канал. Виглядало так: тут ми читали лист від когось, Дира ставив музику та одним оком дивились футбол. Ми навіть паралельно коментували матч в ефірі. Людям так подобалося, що вони скручували звук телевізора, лише дивилися, а слухали наші коментування. Наприклад, коли нам забивали гол, то ми й не стримувалися, могли й матюки пролетіти».
“Калинова Діра” у гостях у своїх слухачів
Олег Ланяк (Дира) каже, що такого як ця передача ніде не було.
«Ми вибирали зі слухачами, на які теми говорити, розвивали їх. Я трубку лише встигав ставити – безліч дзвінків! – пригадує Олег. – Ще нам листи приходили – 28 паперових щотижня! З чотири тисячі вдома зберігаю. Писали нам різні цьомчики-бомчики, в гості запрошували. І ми ходили. Навіть на весіллі були у наших слухачів, яких звели у передачі «Калинова Діра».
Тортик для “Калинової Діри”, 1990-ті роки
Ще Дира розповідає про проект «Говорить Івано-Франківськ», яке було таким собі ток-шоу. Ще була передача «Хор глухонімих» – караоке по телефону. Пригадує, що тоді кілька разів дзвонила і вигравала Таня Ліберман, нині відома як Тіна Кароль.
До речі, знову почути цю культову програму та улюблених ведучих можна буде вже у п’ятницю, 25 грудня, з 13:00 до 15:00 на святковому ефірі.
А ми вітаємо «Західний полюс» з річницею! Щоб ви були нам здорові!
Comments are closed.