Цього тижня «Репортер» з великим задоволенням відзначає письменника Юрія Андруховича, підприємця / блогера Ростислава Шпука і моряка Олександра Ковтуна. Саме завдяки цим людям в Івано-Франківську з’явився підземний перехід – вільний мистецький простір «Ваґабундо».
Відомо, що «Ваґабундо» – назва мандрівного цирку, який Андрухович вигадав у 1987 році у своєму віршованому циклі. Анонсуючи відкриття, творці простору наголошували, що хочуть розмити кордони між представниками різних мистецьких течій у Івано-Франківську. Так і сталося, розмили, пише “Репортер”.
Відкриття «Ваґабундо» у п’ятницю, 15 лютого, зібрало майже дві сотні людей. Протягом трьох годин у трьох залах переходу люди насолоджувались візуальним мистецтвом, літературою, музикою, театром із аудіовізуальними перформансами та віджеїнгом.
Одразу при вході в очі кидалося розміщене під стелею головної зали гасло «Медитуй – і тебе попустить!». На стінах плакати на кшталт: «Пустота – теж форма» та «Вважаєш себе генієм – замов окрему палату!». Це була частина виставки слоганів «Мотто». Проект представила ініціатива «Центр сучасного мистецтва», яка переїхала до «Ваґабундо».
Тему продовжували цифрові інсталяції. Одна з них перетворювала дзеркало на концептуальне селфі.
«В нашій голові є образ того, що ми вважаємо своїм обличчям, тобто собою. А насправді нас нема – ми лише набір спогадів, діалогів, навчань та купи іншого інформаційного «шмельцу». Про це картинка онлайн – очікуєш побачити себе, а бачиш інших людей, які на тебе впливають. І кожне обличчя, яке було перед камерою, стає частиною селфі наступного глядача», – пояснив інсталяцію її автор Денис Овчар.
Також можна було пограти у додану реальність – точки на модерному макеті Франківська на гаджеті перетворювалися у клавіші, і кожна запускала музику. Площі, вулиці, будинки і пам’ятники міста звучали оркестровою класикою, джазом чи роком і навіть цвіріньканням горобців та зливною каналізацією.
Смислову складову простору втілювала виставка живопису та графіки Тараса Пліща «Цирк Ваґабундо». Відокремлена у виставковій залі експозиція відсилала до поезій Юрія Андруховича.
Свої тексти для гостей читали Тарас Прохасько, Володимир Єшкілєв та Юрій Іздрик. Також можна було послухати музику відомого джазового контрабасиста Марка Токара. А драйву додавали франківські актори, які грали уривки з неоопери-жаху «Гамлет». Завершив вечір електронний сет від xaoRa та віджеїнг від VJ group Cube.
Надалі «Ваґабундо», повідомив Андрухович, житиме відповідно до визначення і призначення певних днів тижня. Після понеділка, який щоразу буде вихідним, наставатиме день художників. Візуальному мистецтву будуть постійно віддані вівторок і четвер. Середа буде днем фільмів та футболу. П’ятниця – музичний та театральний день. Субота і неділя – дні «підземних переходів», коли буде можливо все, що завгодно.
Планується, що «Ваґабундо» буде підтримувати значимі для Франківська мистецькі практики і процеси. Це місце має притягувати і об’єднувати людей. Є задум у меншій залі зробити кав’ярню-книгарню, куди можна буде ходити читати. Тим більше у Франківську є два відомих видавництва – «Вавилонська бібліотека» та «П’яний Корабель».
Словом, якщо вам бракує емоцій та драйву, йдіть у підземний перехід. Його можна знайти у підвалі новобудови на Пилипа Орлика, 7. І це єдиний підземний перехід, які справді варто було робити у Франківську.
Comments are closed.