Минулого тижня в Івано-Франківську активісти збирали одяг для самотніх стареньких і безпритульних.
Але пристойні речі, які можна віддати іншим, у благодійних організаціях приймають завжди, пише “Репортер“.
Не лише на свята
Благодійний проєкт Nice Packet Challenge організувала молодіжна громадська організація Фундація регіональних ініціатив (ФРІ). Назва проєкту співзвучна з відомим Ice Bucket Challenge, коли люди виливали на себе відро холодної води та знімали це на відео. Якщо цього не зробиш, треба було перевести певну суму на благодійність.
«Хоч наша ініціатива не має нічого спільного ні з водою, ні з перерахунком коштів, ми хотіли, щоб назву запам’ятали, – розповідає координаторка проєкту Руслана Пархуць. – Бо ми теж проводимо челендж, де люди, які віддали нам речі, можуть передати естафету ще трьом своїм знайомим і залучити їх також».
Одяг можна було віддати в одній з аудиторій університету Короля Данила. Пакунків було дуже багато, а люди й далі несли.
На Прикарпатті Миколай прийде до кожного – допоможуть мальтійці (ФОТО)
«Сьогодні за пів години вже зайшло п’ятеро людей. Приносять великі пакети, дехто не може донести за один раз, то приходить ще. Збір речей – лише початок. Потім будемо проводити танці зі старенькими», – говорить ще одна волонтерка ФРІ Анастасія Гайдич.
Активісти просили приносити одяг, а також книжки, настільні ігри, фрукти й солодощі. За це кожному давали маленький комплімент – наклейку.
Люди кажуть, що взяли участь в акції, бо хочуть зробити добру справу та й одяг, який уже не носять, заважає в шафі.
«Про акцію я дізналась у соцмережі, а долучилася, бо це справа кожної небайдужої людини, – розповідає Людмила Обух. – У подібних акціях беру участь вперше. Речі знайшла легко, зараз принесла одяг, але ще донесу книжки, можливо, фрукти. Крім того, я проанонсувала акцію серед друзів і знайомих, сподіваюся, що вони теж відгукнуться».
Миколай уже працює. Що найчастіше просять у святого діти бійців АТО
«Ми з сім’єю постійно беремо участь в благодійних акціях, зокрема, вісім років даруємо подарунки дітям за листами до святого Миколая від «Мальтійської служби допомоги», – каже Артур Тарзиманов. – Сьогодні приніс одяг, вживаний, але чистий, в хорошому стані. Також розповів про акцію друзям».
Потім зібрані речі сортуватимуть, дещо віддадуть у геріатричний пансіонат, а дещо – Спільноті святого Егідія, яка вже роками допомагає франківським безхатькам і просто нужденним.
«Якщо будуть речі в дуже поганому стані, то їх віддавати не будемо. Але, не думаю, що викинемо, скоріш за все, знайдемо інше застосування, – говорить Руслана Пархуць. – Для Спільноти святого Егідія треба сезонні, тепліші речі, переважно чоловічі. А легший одяг, книжки та їжа підуть у пансіонат. Книги там потрібні завжди».
Мета проєкту – привернути увагу робити добро не лише до свят, а й у будні. Зважаючи на попит, акцію планують повторити.
Їжа – привід для дружби
Спільнота святого Егідія – християнська організація, яка діє в Івано-Франківську з 2003 року. Її учасники годують безпритульних, допомагають їм. Також постійно закликають франківців приносити їм одяг, який потім роздають нужденним.
«Потрібен сезонний одяг: влітку – літнє взуття, штани, взимку – теплі речі. Найчастіше чоловічий, бо 80 % людей, яким ми допомагаємо, – чоловіки, – пояснює Уляна Римарук, учасниця спільноти. – Часто люди не розуміють і приносять порваний або дуже брудний одяг. Думають, що бездомним підійде все».
Уже багато років у дзвіниці на площі Шептицького члени спільноти готують бутерброди, якими потім годують безпритульних. Саме туди можна приносити й одяг, у середу та п’ятницю, з 17:00 по 19:30. Або долучатися як волонтер.
«Спершу ми роздавали канапки, «Мівіну», чай. Тепер є заклади, які нам допомагають, тому є можливість дати поїсти теплого супу чи щось на гарнір, – говорить Уляна Римарук. – Деколи допомагають семінарія, католицька школа, якщо у них залишається їжа. Потім ми ділимося на два маршрути: частина роздає їжу в центрі, біля площі Шептицького, а частина – на вокзалі, у сквері. Охоплюємо десь по 30 бездомних, разом 60».
Безпритульні в центрі вже знають благодійників і чекають їх. І тут йдеться не лише про їжу, а й про людське спілкування.
Впертий Назар. Як хлопець з Галицького району стає на ноги після ДТП (ФОТО, ВІДЕО)
«Їжа – це привід познайомитися, – каже Уляна. – Бо коли ви просто підходите до людини на вулиці, вона не відкриє душу. Та її пригостити, вона більш привітна. Часто людям просто немає з ким поділитися своїми проблемами. Інколи просять допомогти виробити документи, є такі, хто постраждав від афер з квартирами. Це маленькі справи, але допомагають їм змінитися. Наприклад, людина зловживає алкоголем, але до нас на зустрічі приходить тверезою. Мабуть, тому, що соромно і що перед друзями ти хочеш показати себе у кращому вигляді».
Крім цього, Спільнота святого Егідія традиційно робить обіди для бездомних і самотніх на саме Різдво. Готують десь на 100 людей традиційні різдвяні й святвечірні страви.
«Ми хочемо, щоб ці люди відчули в цей день тепло, згадали дитинство, не були самотніми, – говорить Уляна Римарук. – Влаштовуємо все у церкві, щоб показати, що її двері відкриті для бідних. Проводимо обід, він переростає у вечерю, організовуємо конкурси, співаємо, вручаємо подарунки, запрошуємо хори й вертепи».
Влітку у палаці Потоцьких спільнота влаштовувала Свято пирога. Франківці приносили домашню випічку, якою частували знедолених. Також їм показали короткий фільм.
Їжа – не привілей: хто та чому годує нужденних у Франківську
«Ми хотіли зробити не просто традиційну роздачу їжі, а й щоб вони могли поспівати з нами, подивитися фільм, – розповідає Уляна. – Вирішили показати короткометражку на пів години, щоб не надто довго. А потім люди виходили і казали, що їм дуже сподобалося, але надто коротко. Бо приходять не тільки за їжею, а й за емоціями».
Крім одягу, члени спільноти будуть раді й грошовим пожертвам, і приготованим стравам по середах і п’ятницях, бо харчі потрібні завжди. Або можна просто подарувати свій час і спілкування тим, хто цього потребує.
Чекають на одяг
Крім Спільноти святого Егідія, одяг, який зберігся у гарному стані, можна приносити в Обласну організацію товариства Червоного хреста на Василіянок, 7 – у будні дні з 10:00 до 17:00. Також одяг приймають у Благодійному християнському фонді «Солідарність» на Січових Стрільців, 34 – щодня, з 11:00 до 19:00.
«Карітас», благодійний фонд «Небайдужі» та Містечко милосердя святого Миколая вживаних речей тимчасово не приймають, цього в них зараз достатньо.
Comments are closed.