Цього тижня «Репортер» вирішив відзначити депутата міської ради від «Свободи», голову громадської організації «Християнський рух за життя» Ярослава Дубаса. З його ініціативи у Франківську зняли з прокату фільм жахів «Демонік», який нібито ображає почуття віруючих людей.
Згідно з інформацією на сайті kino-teatr.ua, у Франківську цей фільм мав показувати лише один кінотеатр – «Люм’єр». Втім, його керівництво звернулося до дистриб’ютора стрічки з проханням зняти «Демонік» з прокату та замінити його на два сеанси фільму «Загін самогубців: Місія навиліт».
«У терміновому порядку просимо зняти з прокату в нашому кінотеатрі фільм «Демонік» в зв’язку зі зверненням громадських і церковних організацій», – йшлося в заяві кінотеатру.
Власне звернення було одне – від ГО «Християнський рух за життя» і підписав його тільки Ярослав Дубас. У ньому зазначається, що фільм ображає релігійні почуття віруючих і пропагує сатанізм.
«Продовження показу може обурити громадськість міста і створити негативний імідж кінотеатру, що, в свою чергу, негативно вплине на кінокультуру в місті», – йдеться у зверненні організації.
Читайте також: Ті, що поставили хрест, – люди тижня за версією «Репортера»
«Репортер» запитав Ярослава Дубаса, чи бачив він фільм, що саме, на його думку, ображає почуття віруючих, які організації підтримали це звернення та чи зустрічався він з керівництвом кінотеатру. Відповідь публікуємо без змін – «Репортер лише розставив коми.
«Вважаю, що з 2015 року, після «Революції гідності», суспільство було надто зайняте доланням режиму Януковича і мало приділило уваги власне «гідності». З 2015 року в країні ліквідовано «Національну експертну комісію з питань захисту суспільно моралі», яка власне і займалась оцінкою таких стрічок перед тим, як їх випустять в прокат. Також у той самий час було ліквідовано «Міністерство України у справах сім’ї».
Тому тут, на регіональному рівні, ми можемо доносити до тих суб’єктів, які займаються прокатом чи показом таких стрічок, своє бачення щодо можливої шкоди для суспільства від їх показу. А власне самі власники кінотеатрів чи прокатних агентств приймають рішення. Конкретно в цьому випадку вдячні, що дослухались.
Стосовно звернення, так я звернувся як голова ГО, оскільки вважаю, що люди мають мати активну позицію і не боятись відстоювати свої переконання.
До прикладу, мусульмани досить активно відстоюють свої релігійні почуття, і нікому навіть у думку не приходить знімати фільми, які б їх образили і пускати їх в прокат.
Читайте також: Християнська етика: Івано-Франківські депутати закликають ввести курс у всіх школах України
Конкретно по фільму «Демонік» – переглядав його на комп’ютері і вважаю що він переповнений сценами насилля, що може мати негативний вплив на психіку окремих людей і може провокувати їх до злочинних дій, крім того, у фільмі використана християнська атрибутика у досить провокативних формах, що також, на мою думку, може образити почуття віруючих людей.
Стосовно звернення ми обговорювали його необхідність із представниками католицьких, греко-католицьких і православних спільнот, і вони підтримали його доцільність і важливість. Власне, як і важливість не мовчати на такі випадки.
Стосовно форми звернення, воно було передане адміністратору кінотеатру. Я не спілкувався з власниками, поважаю їх і вдячний їм за внесок у культурний розвиток нашого міста».
Кінець цитати.
Читайте також: Мер Франківська попросив освятити палац Потоцьких після концерту Хамерманів
«Демонік» – канадський фільм жахів сценариста і режисера Ніла Блумкампа. Вперше його показали на 71 Берлінському кінофестивалі в березні цього року. За сценарієм, орден екзорцистів, що протистоїть потойбічному злу, активно впроваджує у свою роботу новітні технології.
Головна героїня не могла зрозуміти причину жорстокості своєї матері, котру звинувачували у вбивстві понад 20 людей. Екзорцисти приєднали дівчину до пристрою, аби та могла проникнути в її свідомість. Там вона зіткнулася зі стародавнім злом, яке захотіло заволодіти її душею. Ну, а далі дивіться самі, якщо, звісно, стрічка не ображає ваші почуття.
Але підозрюємо, що справа не лише у «негативному впливі на психіку окремих людей» й у методах вигнання демона. Адже виганяли його у фільмі не молитвами, а сучасними комп’ютерними технологіями, а це, напевно, ображає почуття Ярослава Дубаса.
Читайте також: «Давайте дітей робити по-старому», – Манолій Піцуряк.
А можливо, Ярослав Дубас у такий спосіб хотів відволікти увагу від польського блек-метал гурту Batushka, який наробив галасу на фестивалі «Файне місто» у Тернополі. Крик стояв такий, що радник міського голови Івано-Франківська Назарій Кішак збирався звертатися до СБУ, аби ті захистили християнські цінності тернополян, а заодно й франківців. Але то окрема історія.
В будь-якому разі усе це сумно й доходить до глибокого абсурду. Не дуже грамотний депутат міської ради, з його слів, подивився в інтернеті фільм і вирішив, що йому таке можна, а іншим шкідливо. Якщо зовсім просто – взяв на себе обов’язки цензора. На думку «Репортера», це просто ґрунтовна неповага до мешканців міста, які мають здоровий глузд і право самим вирішувати, що їм можна, а що ні, якщо це не порушує законів України.
Тут навіть не про етику (будь-яку) йдеться, а про свободу (не плутати з партією). Бо коли справа доходить до заборони книг, музики, фільмів – це вже не жарти.
Comments are closed.