Люди Світ Фото

Відомий франківський архітектор Зіновій Соколовський відсвяткував 75-літній ювілей виставкою (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У великому залі Музею мистецтв Прикарпаття відкрилась виставка графіки відомого франківського архітектора Зіновія Соколовського. Сьогодні, 4 квітня йому виповнилося 75 років.

DSC_1533

Привітати ювіляра прийшли рідні, друзі, колеги та студенти.

«Я люблю це місто, вузькі вулички, невисокі будинки, затишні кав’ярні, сквери. Є така сентенція, що місто – це не стіни, а зібрання шляхетних людей. Якраз сьогодні, на цю виставку прийшли ці шляхетні люди, – говорить ювіляр.

DSC_1550

Щодо виставки, то на ній представлена не лише графіка, але й роботи виконані у техніці акватинта, літографія та акварель.

DSC_1537

«Тут є роботи починаючи з 1970-х років і до сьогодні, – каже Зіновій Соколовський. – Наприклад, «Станіславська фортеця» намальована мною у 1972 році. Я малюю щодня. Найбільше захоплює сакральна дерев’яна скульптура – будинки, сакральні скульптури, які фактично нищаться. За совітів не було знищено стільки церков, як тепер».

Також на виставці представлено ідейні проекти, які розробив Соколовський разом зі студентами. Розповідає про один із них – відновлення веж.

DSC_1527

«Наше місто було побудовано за принципом ідеальних міст епохи відродження і радіально відходили від центру – від ратуші, – пояснює архітектор. – Ці будівлі збереглися до сьогодні. Кожен кутовий будинок мав вежу, які після воєн, пожеж та людського недбальства були втрачені. Ми зі студентами полазили по всіх вежах, зробили обміри та розробили проект по їх відновленню. Нема меценатів, які би хотіли вкласти гроші у відновлення цих силуетів».

DSC_1546

Ще серед проектів Соколовського історико-пізнавальні таблиці. Він пропонує зробити такі на найбільших вулицях. Наприклад, на початку вулиці Незалежності та розказати франківцям та гостям міста про всі назви вулиці в різні часи. Отож спершу це була Тисменицька дорога, потім вулиці Сапіжинськоо, Гітлерштрасе, Радянська і з 1992 року – Незалежності. Так само й історію Вічевого майдану. Він мав 12 назв.

DSC_1545

В музеї виставка експонуватиметься до 19 квітня, а потім переїде в Університеті права імені Короля Данила Галицького, де триватиме до 22 квітня.

DSC_1528

Довідка: Зеновій Соколовський народився в селі Гошеві Долинського району, в священичій родині.

Закінчив Львівську політехніку за спеціальністю «Архітектор». Працював в обласному відділі в справах будівництва й архітектури на посаді інспектора по охороні пам’яток. Звільнений за те, що вніс до реєстру пам’яток церкву Св. Параскеви в селі Космач Косівського району. Церква, як говорилося в наказі про звільнення була пов’язана «з ганебними вчинками 40-50-х років (у ній воїни УПА святили зброю).

З 1979 року Зіновій Соколовський працює у Львівському реставраційному проектному інституті «Укрзахідпроектреставрація» на посаді архітектора, головного архітектора проектів. Керівника групи, директора Франківської філії інституту.

З 2002 року працює доцентом кафедри архітектури університету права Короля Данила Галицького.

За ініціативою та проектами Соколовського збережено та відреставровано цілий ряд архітектурних пам’яток Західної України.

Він є членом Національної спілки архітекторів України, Міжнародної організації по охороні пам’яток «ICOMOS», членом історичного об’єднання «Моє місто».

За регенерацію центральної історичної частини міста у 2002 році нагороджений Державною премією України в галузі архітектури.

 

DSC_1559 DSC_1558 DSC_1557 DSC_1556

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.