На Йордан у Криворівні як завжди людно. Сюди щороку зʼїжджаються сотні туристів, аби послухати Службу Божу у давньому храмі Різдва Пресвятої Богородиці, а також подивитися унікальне дійство – розколяду.
Її завершують з трембітами та колядками чоловічі партії. Так на Гуцульщині називають гурти колядників, пише Репортер.
У партії могли бути лише чоловіки. Цього року Криворівня мала дев’ять партій з девʼяти присілків – це 106 учасників. Торік було сім гуртів – 90 людей.
Цього року серед колядників багато дітей. Найменшому колядникові – пʼять років.
За традицією чоловіки від Різдва й до Йордану ходили з колядою по своїх присілках й збирали за коляду гроші. Зараз усі наколядовані гроші віддадуть на ЗСУ, а саме на потреби 201 батальйону та 10 бригади, адже і там, і там воює багато верховинців.
Читайте також: Хто такі гуцули? Усі відповіді є в музеї Зеленчуків у Криворівні (ФОТО, ВІДЕО)
Колись мій дід і ще старші колядники, то вони виходили на Різдво і аж приходили додому на Стрітення. Радянська влада забороняла колядувати. Вони навіть дома не ночували. Так лишали сім’ї на цей весь період і ходили колядувати від Різдва аж до Стрітення, – розказують колядники з присілка Маскалівка.
На їхньому присілку – понад сотню хат і держустанови. І в кожну хату колядники мають зайти й заколядувати.
Ми заколядували 50 000 гривень, а ще їхали наші колідники до Львова колядувати і там є щось 32 000 гривень, – розказує береза (головний серед колядників) Андрій Розвадовський. – Ті гроші зразу передали на верховинський батальйон. А зараз будемо радитися з другими присілками, аби усім хлопцям з Верховинського району, які воюють допомогти.
Інші присілки також заколядували добрі гроші. До прикладу, у присілку, де лише 23 хати – заколядували 23 705 гривень.
Після Богослужіння усі колядницькі партії стають у велике коло, трембітають тричі, сурмлять у роги й колядують. А потім усі дружно на чолі зі священниками йдуть до річки Чорний Черемош на освячення води.
Після водосвяття колядники знову ставали у велике коло, ще раз затрембітали, заколядували й зі всіма, хто був на річці заспівали «Ще не вмерла Україна» й тричі вигукнули «Слава» нашим військовим.
Також цього року на березі річки відбувся невеликий концерт гурту «Щука риба». Учасники гурту – молоді люди, які збирають автентичні пісні й колядки.
Дай Боже на рік дочекати!
Авторка: Світлана Лелик
Comments are closed.