У четвер, 27 жовтня, у онкодиспансері Франківська відкрили першу в області лапароскопічну операцію для онкохворих. Сьогодні тут прооперують трьох перших пацієнтів.
Лапароскопія сучасний метод ендоскопічної хірургії, коли операції на внутрішніх органах проводять через невеликі отвори за допомогою лапароскопа та лапароскопічних інструментів. За процесом операції можна спостерігати на спеціальному екрані.
Операційну відкрили з ініціативи медичного університету та кафедри онкології ІФНМУ. Необхідну техніку – лапароскопічну стійку – придбали за півмільйона гривень. Ці гроші університет здобув в рамках міжнародних клінічних досліджень. Вперше області наші пацієнти матимуть змогу оперуватися лапароскопічно.
“В межах грантів ми на рахунок університету отримували гроші, і так змогли назбирати на лапароскоп”, – пояснює Анна Крижанівська, професор, завідувач кафедри онкології ІФНМУ.
За словами Крижанівської, такі втручання лапароскопом медуніверситет проводитиме спільно з онкодиспансером.
“В Європі 90% операцій проводять лапароскопічно, в Штатах – майже у 100%, – говорить Крижанівська. – Часто, коли ми робимо повноцінну діагностику, ми не завжди можемо виявити дрібні посіви. А лапароскоп дозволяє побачити на екрані кількаразове збільшення, виявити всі дрібні вогнища і відмовитися від непотрібних операцій”.
Професор пояснює, що лапароскопічна операція дозволяє зменшити травму для пацієнта.
“Онкологічні пацієнти – виснажені. А при лапароскопії травмування мінімальне, – пояснює Анна Крижанівська. – Наприклад, пацієнт з доброякісною пухлиною може йти додому на другий день після операції. Крім того, після видалення пухлини, пацієнт ще проходить променеву терапію, хіміотерапію. Велика операція відтерміновує проведення хімії на 3-4 тижні. А після лапароскопії ми можемо почати лікування за 5-10 днів”.
Василь Скрипко, професор кафедри онкології, який спеціалізується на раці щитовидної залози, допомагатиме провести лапароскопічну операцію. Скрипко розповідає, що першою пацієнткою буде жінка з раковим утворенням в яйниках. У неї лапароскопом братимуть гістологію з яйника, щоб знати, як лікувати.
“Онкологія стрімко росте, однак причин ніхто не знає, – зазначає Скрипко. – Швидше за все це – спосіб життя і генетика під впливом тих чинників, про які ми досі не знаємо. Крім того, рак молодіє і тепер ми оперуємо багато молодих осіб”.
Comments are closed.